Neviditeľná ruka trhu
"Otázka nestojí, či to je kokotina, otázka stojí, či si to ľudia kúpia."
- ekonóm
Neviditeľná ruka trhu je meno boha pravičiarov. Más chopnosť vytvoriť na zemi ekonomický raj. Súčasne však ide o boha veľmi ľahko uraziteľného a pomstivého, žiarlivo vyžadujúceho dodržiavanie zásad voľného trhu. Keďže hriešne ľudstvo nie je schopné tieto zásady dodržať, raj zatiaľ nenastal.
Základné prvky mytológieUpraviť
"Pochválené buď základné právo podnikať, pochválené buď posvätné právo vlastniť majetok. Zatratená nech je povinnosť dodržiavať zákony sociálneho štátu! Vyvarujte sa platenia daní, nečiní hriechu ten, kto okráda štát alebo zamestnancov. Počuli sme slovo tržie.
Amen."
Základným princípom je, že „voľný trh vyrieši všetko“. Výsledkom vyriešenia všetkého je ekonomický raj[1].
Príklady najlepšej praxeUpraviť
Mechanizmus pôsobenia Neviditeľnej ruky trhu je notoricky známy:
Fiktívny modelový príkladUpraviť
Máme napr. štátnu tepláreň. Dosadíme do jej čela nášho ľuda. Zasponzorujeme cez ňu všetko, čo sa dá: hokej, futbal, pampersky pre domov dôchodcov, pošleme kamióny so žrádlom do Somálska atď. a zasponzorujeme aj dobrovoľných hasičov. Pošleme zamestnancov na rôzne školenia a ani o tom nebudú vedieť. Spustíme reklamnú kampaň v médiách. Okolo ciest budú na tepláreň bilbórdy. Usporiadame firemnú súťaž v paintbale, bowlingu, fishingu, bandžidžumpingu, Deň detí, Christmass párty...
Potom si dáme urobiť externej firme nezávislý audit (za pár miliónov) a zistíme, že tepláreň je v strate, pretože „štát je zlý vlastník“. Preto ju sprivatizujeme a vzápätí súkromný vlastník, úplne geniálne, zdvihne ceny tepla, vďaka čomu dosiahne zisk. Teoreticky by súkromný vlastník mohol zvyšovať ceny donekonečna. To sa však nestane, pretože za nekonečne vysoké ceny by zákazník teplo jednoducho nekupoval (kúpil by si ho od inej teplárne alebo si postavil svoju).
Ceny sa pri zvyšovaní neustále porovnávajú so spotrebou. Princíp je, že ceny rastú, kým sa spotreba nezačne klesať. Je to znamenie, že spotrebitelia šetria (prípadne našli spôsob ako o(jebať)klamať merače spotreby) a idú do mínusu a tak by začali klesať aj výkony teplárne. Preto sa ceny zvýšia len primerane a majiteľ dosiahne zisk, z čoho má Neviditeľná ruka radosť, majiteľ má radosť a v konečnom dôsledku by mohol mať radosť aj zákazník, pretože majiteľ zo zisku odvedie daň, z ktorej sa (teoreticky) vybuduje niečo aj pre občana-zákazníka.
Zákazník však radosť mať nesmie, pretože dane sú ľavicové a teda zlé. Preto sa dane znížia, občanovi-zákazníkovi nikto nič nepostaví, ale majiteľ teplárne bude mať väčší zisk, jeho tepláreň sa bude modernizovať, prípadne postaví aj inú prevádzku, a teda bude môcť zaplatiť ešte vyššie dane, ale nezaplatí, pretože dane sa opäť znížia, čím mu opäť stúpne zisk. Nakoniec bude mať podnikateľ nekonečne veľa peňazí, vybuduje nekonečne veľa firiem, všetci sa v nich zamestnajú a bude im nekonečne dobre.
Pokiaľ dovtedy nezomrú...
MetylalkoholUpraviť
Príkladom skutočného pôsobenia Neviditeľnej ruky trhu je nedávna aféra s metylalkoholom v značkových patokoch. Štát (nesprávne) uvalil na alkohol vysokú spotrebnú daň, čo Neviditeľná ruka (správne) rieši tým, že sa alkohol začne vyrábať nelegálne. Lenže aj nelegálna výroba niečo stojí, takže výrobcovia začnú (opäť správne) znižovať náklady. Vďaka tomu sa do produktu (nedopatrením) dostane aj jedovatý metylkahol, následkom čoho sa spokojní zákazníci otrávia. Nebyť Neviditeľnej ruky, máme po vtákoch, lenže tá (správne) spôsobí, že ľudia (na chvíľu) prestanú lacný alkohol kupovať, čo (opäť správne) prinúti výrobcov zvýšiť kvalitu. A opäť sú všetci spokojní. Či?
Rúška a respirátoryUpraviť
Hoci prostriedky chrániace nás pre vdýchnutím mikroorganizmov sú oddávna známe, v Európe neboli donedávna príliš populárne. Mali by ich ponúkať lekárne, ktoré sú prakticky všetky súkromné (čo je správne!!!). Lenže ľudia doteraz kupovali rúška a respirátory len zriedka, takže lekárnici ich mávali na sklade len málo, pretože vzácny priestor potrebovali pre homeopatiká a šampóny. Po prepuknutí epidémie sa teda tých päť rúšok rýchlo vypredalo, nezostalo ich dosť dokonca ani pre lekárnikov samotných, hoci aj oni si s prekvapením uvedomili, že k nim chodia chorí ľudia a môžu ich nakaziť. Podobne chýbajú aj súkromným lekárom. Na vine je (samozrejme!!!) štát. Je predsa jeho povinnosťou mať strategické rezervy a z nich (cez desať priekupníkov) ochranné prostriedky súkromníkom dodať, aby títo mohli dosahovať zisk. Neviditeľná ruka však aj túto situáciu vyrieši. Vzápätí (t.j. do roka a do dňa, skôr to zvládnu len komunistickí Číňania) sa objaví plno výrobcov, ktorí zaplavia náš trh rúškami, reklamy nás začnú presviedčať, že každý ovčan má maž doma aspoň tisíc zánovných rúšok (sú predsa jednorazové), vedci vyvinú kurvítka, vďaka ktorým sa rúška dokážu rýchlo rozpadnúť, a trh s rúškami začne prekvitať.
Všetko je teda už od stvorenia sveta nastavené tak, aby to fungovalo. Súčasne však je Neviditeľná ruka veľmi ľahko uraziteľný a pomstivý. Žiarlivo vyžaduje dodržiavanie zásad voľného trhu, a to aj v prípadoch, keď sa zdá, že ich dodržanie by ľudí zabilo. Tento stav je vždy dočasný[2] a Neviditeľná ruka ho na nás uvaľuje, len aby nás skúšala. Ľudia sú však maloverní, pokúsia sa proti zlému stavu ekonomiky urobiť niečo netrhové a automaticky nasleduje trest v podobe nezamestnanosti, hospodárskeho poklesu a ďalších katastrof, a to aj v prípade, že by sa to v prvých desaťročiach po netrhovom opatrení javilo naopak.
Tento úpadok je viac než globálny: Edwin Hubble už v r. 1924 zistil, že v celom vesmíre je vidieť iba červený posuv. Jediným šťastím je, že tento posuv sa zväčšuje vzdialenosťou od Zeme, z čoho vyplýva, že Zem je tým najlepším (najtrhovejším) miestom v celom vesmíre. Tento vzostup kozmického komunizmu sa nazýva Hubbleov zákon a považuje sa argument voči kozmickému výskumu.
Satan v trhovej mytológiiUpraviť
Satana či Diabla zastupuje v trhovej mytológii Štát. Momentálne tento diabol vládne svetu, čo je trestom za náš prvotný hriech, ktorého sa dopustila Eva, keď „zadarmo“ zjedla jablko a dokonca si to nahryznuté jablko ani nepatentovala ako logo. Potom nasledoval celý rad hriechov, až došlo k súčasnému stavu, keď celý svet je rozdelený na štáty, ktoré sú nástrojom Štátu.
Komunizmus vo sveteUpraviť
Všetky štáty sú komunistické, prinajmenšom tie, v ktorých sa platia dane, existuje štátna podpora školstvu, vede a zdravotníctvu, existuje zákonník práce, platy úradníkov, armády a polície (to všetko sú čestné funkcie, ktoré jedného dňa budú bohatí podnikatelia vykonávať zadarmo).
Ako vidíme, vo svete nijaký nekomunistický štát neexistuje, je však našou povinnosťou oň usilovať. Štát je vždy zlý, ak napr. banka či firma zneužíva zlé zákony, je to vina štátu, že také zákony pripravil. Ak firmy alebo banky podplácajú politikov a úradníkov, je to tiež vina štátu. Ak firmy a banky okrádajú štát, je chybou štátu, že sa okrádať dá. Tie súkromné firmy a banky by to nerobili, ale existencia štátu ich k tomu núti. Pokiaľ by štát neexistoval, všetci by nažívali v bratskej spolupráci a svornosti a nič zlé by nerobili, pretože by sa to nedalo.
Neviditeľná ruka trhu má všetky mysliteľné dobré vlastnosti. Z toho logicky vyplýva, že všetky zlé vlastnosti a zlé skutky, napr. korupcia, kradnutie, nevera a masturbácia sú ľavicové. Peklo je štátne, raj je súkromný, ibaže nikto nevie, komu patrí. Tí, ktorým raj patrí to (viac-menej neúspešne) taja, aby im ostatní nezávideli.
Štruktúra neviditeľnej rukyUpraviť
KňazstvoUpraviť
Duchovnými vodcami šíriacimi učenie Neviditeľnej ruky trhu sú pravicoví ekonómovia. Problémom je, že všetci ekonómovia, ktorých poznáme, sú ľavičiari, prevažne priam komunisti. Dôvodom tejto ich úchylky je, že nie sú pevní vo viere, ale špekulujú. Napriek tomu, že poniektorí z ekonómov sú považovaní za patrónov (či patróny) Voľného trhu, často až za svätcov, je potrebné mať na (v) pamäti, že každý z nich aspoň párkrát za život zhrešil komunizmom. Pravicový ekonóm je preto len nedostižným ideálom, ktorý nemáme šancu na vlastné oči uvidieť.
Výkonnú moc dávajú Neviditeľnej ruke najmä pravicoví politici. Žiaľ, aj tu musíme konštatovať, že každý politik je ľavičiar a komunista, prinajmenšom hneď potom, ako sa dostane do vlády (v opozícii občas nachádzame aj čistých pravičiarov). Ľavicovosť politikov prudko stúpa pred voľbami, vtedy však ešte pravicový volič zvykne veriť, že ide len o úskok na oklamanie nepriateľa, ktorým je ľavicový volič. Po voľbách už nemá veriť, zistí, že opäť volil komunistov.
VeriaciUpraviť
Členmi cirkvi sú pravicoví voliči. Títo jediní sa nepreviňujú voči zásadám voľného trhu, pretože nemajú ako. V tomto sú si zarovno s ľavicovými voličmi, ktorí by sa previňovať chceli, ale tiež nemajú možnosť. Časť pravicových voličov sa vyznačuje mimoriadne silnou vierou vo voľný trh. Ich viera je zvyčajne tým silnejšia, o čo vzdialenejší sú títo voliči od povinnosti zarábať si na seba. Preto viera prekvitá najviac medzi študentmi a dôchodcami.
Zamestnanci nie sú členmi cirkvi, ale stelesnením diabla. Pokiaľ sú súčasne aj pravicovými voličmi, ide o rozdvojené osobnosti, ktorých pravicová stránka nevie, čo robí ich pracujúca stránka. Hoci to znie zložito, ide o celkom bežný stav. Pracujúci veriaci v Neviditeľnú ruku trhu je masochista, ktorý chce pre svojich mecenášov všemožne šetriť prostriedky. Je zástancom nízkych miezd a odporcom zákonníka práce, pretože vie, nimi poctivý podnikateľ trpí. Žiaľ, v takmer 100% prípadov hreší tým, že tieto chvályhodné zásady zabúda vztiahnuť na seba, chce vysokú mzdu a nechce, aby ho len tak mohli vykopnúť. Takto všetka jeho viera vychádza navnivoč a veriaci skončí v štátnom pekle.
Dalo by sa očakávať, že vzornými veriacimi budú podnikatelia. Práve oni sú však najľahšie zlákateľní na scestie. Stačí že Štát im ponúkne dotácie alebo zákazku, a sú schopní bez mihnutia okom poprieť svoju pravdu a za judášskych 30 miliónov strieborných povoliť deformovanie Trhu vo svoj prospech. Ako trest na nás Neviditeľná ruka trhu uvaľuje Krízu.
Z uvedeného jasne vyplýva, že cirkev Neviditeľnej ruky trhu potrebuje Nového človeka. Ide o ľuda veľmi podobného novému človeku, ktorého hľadali komunisti, o ľuda ochotného pracovať za pár šupiek s prísľubom lepšieho zajtrajšku (avšak pozor, kapitalistického zajtrajšku, nie socialistického!), nekradnúť, poctivo platiť dane (aj keď sú dane v princípe zlé, Neviditeľná ruka ich na nás uvalil, aby nás skúšal), ochotne míňajúceho svoje úspory na Spotrebu. Bez tohto Nového človeka, žiaľ, zrejme nebude možné raj na zemi vybudovať.
Ako vidíme, ide o ľuda úplne iného ako komunistický Nový človek, pretože ten si uťahuje opasok až do doby, keď sa oňho postará Štát, zatiaľ čo náš Nový človek si uťahuje opasok až do doby, keď sa o neho, vďaka všeobecnému blahobytu, nebude musieť starať nikto. Obaja noví ľudia teda čakajú niečo úplne iné, v prechodnom období to však pociťujú rovnako: uťahujú si opasky a veria vláde, že to s nimi myslí dobre.
ObeteUpraviť
Neviditeľná ruka trhu si už dnes nežiada (priame) ľudské obete, ako to robí napr. zlá Jehova. Postačujúcou obeťou je dnes reforma. Samozrejme, nestačí hocijaká reforma, musí ísť o tvrdú nepríjemnú reformu.
Keď Neviditeľná ruka začuje plač nezamestnaných a škrípanie uťahovaných opaskov, obmäkčí ju to a zošle na nás rast. Reformy sa však musia prinášať neustále. Nie je to tak, ako si naivne myslia bežní komunisti, že dobrá reforma prinesie rast na dlho. Neviditeľná ruka si žiada neustále reformy, aj keby nové reformy boli len rušením starších reforiem. Dôležité je ukázať dobrý úmysel. Dobrá vláda (aj keď taká neexistuje) sa nazýva proreformnou vládou.
Vzťah k realiteUpraviť
Žiaľ, Neviditeľná ruka trhu je typickým bohom, v ničom sa nelíšiacim od Jehovy, Aláha a ďalších, teda bohom žiarlivým a pomstivým a, keďže ľudstvo je hriešne a neustále porušuje zásady voľného trhu, jeho sľuby sa nikdy nesplnia. Resp splnia sa až po nejakej Armakríze, ktorou Neviditeľná ruka jedného súdneho dňa nastolí svoje kráľovstvo. Dovtedy nie je celkom isté, či sa v Ruku oplatí veriť. Ale to je problém každého náboženstva.
Základné mantryUpraviť
Pre uctievanie Neviditeľnej ruky trhu treba čo najčastejšie opakovať nasledovné mantry:
- štát nie je potrebný na nič
- všetky štáty, vrátane USA, sú komunistické[3]
- v štátnom sektore je obrovská prezamestnanosť a nikto v ňom nič nerobí - „štátni zamestnanci sú príživníci“
- zamestnanci súkromníkov sú nevďační a krátkozrako hľadia len svoj osobný prospech a nie na prospech firmy - súkromní zamestnanci sú príživníci
- sú platení z „mojich“ daní, tak nech makajú[4]
- všetci obyvatelia všetkých chudobných krajín sú leniví a čakajú, že ich niekto zachráni
- všetci politici sú komunisti
- všetci ekonómovia sú komunisti
- všetci ľudia okrem teba a mňa sú komunisti
Všetko štátne je potrebné neustále kontrolovať a obmedzovať čo najväčšou byrokraciou, pretože Štát nám to vnucuje (napr. zdravotnú starostlivosť). Tá byrokracia je potom dôkazom, že štát je zlý.
Na sťažnosti, že súkromné firmy predražujú svoje tovary a služby, vykazujú neprimeraný zisk, vnucujú nám svoje produkty na dlh pomocou agresívnej reklamy, okrádajú nás znižovaním kvality tovarov a p., existuje univerzálna odpoveď:
- Nikto ťa nenúti to kúpiť![5]
RituályUpraviť
Trhových rituálov existuje nepreberné množstvo. Veľmi zaujímavé je napr. prijímania uchádzača o prácu. Toto majú na starosti kňazi zvaní personalisti. Tí zvyšujú zbožnosť uchádzača (napr. o miesto zametača) otázkami "kde vidíte svoju budúcnosť o desať rokov" (správna odpoveď: v dozornej rade firmy), "aké sú vaše slabé stránky" (správna odpoveď: som príliš pedantný, neviem zatiaľ dosť dobre po čínsky, ale už sa učím), "čo vás motivovalo uchádzať o miesto zametača práve v našej firme" (správna odpoveď: odmalička som obdivoval pána zakladateľa, ktorý je mojím veľkým vzorom, všetky úspory vkladám do vašich akcií).
Ako vidíme, celé je to úplne nanič, takže jediným zdôvodnením, prečo to existuje, je to, že ide o rituál, ktorý robí Neviditeľnej ruke dobre, ktorý ju robí blahosklonnejšou k našim hriechom. Aj personalista je zbytočný, a nikto by ho neplatil, keby nešlo o kňaza. U kňazov sa o platy nikdy nestaráme.
Ponúka a dopiť!Upraviť
Zákon ponúkania a dopíjania patrí medzi základné zákony, ktorými Neviditeľná ruka riadi svet. Zvlášť dobre funguje na Slovensku, v Rusku a podobných krajinách, kde s príchodom ďalšej rundy alebo pred novým naliatím musia všetci pri stole dopiť. Takto Neviditeľná ruka bráni plytvaniu základnými zdrojmi a súčasne zvyšuje ich spotrebu, čo je samozrejme dobre.
PoznámkyUpraviť
- ↑ V ekonomickom raji vraj už všetci budú mať všetkého dosť a za ľudov budú robiť stroje.
- ↑ Základnou jednotkou dočasnosti je jeden furt.
- ↑ Ideálu pravicového štátu sa najviac blíži napr. Haiti, jeho obyvatelia sú však trestaní za svoje časté rúhanie sa trhu, keď sa domáhajú Pomoci (pomoc je komunistická).
- ↑ Túto frázu používame na štátnych zamestnancov, najmä na lekárov, policajtov a úradníkov. Nesmieme sa nechať mýliť spočítavaním, či vybrané peniaze môžu na všetko, čo očakávame, stačiť. Je to skrátka z daní, takže máme právo žiadať čokoľvek, napr. aby policajt každých päť minút kontroloval, či sa nám niečo zlé nedeje. Pritom nás nesmie nijako buzerovať! A samozrejme, chceme, aby policajtov bolo čo najmenej. A už vôbec nás nesmie mýliť, že my osobne platíme daň len z minimálnej mzdy. Ide predsa o princíp!
- ↑ Treba chápať, že je principiálne úplne rozdielne, či nám štát vnucuje napr. zdravotnú starostlivosť (samozrejme predraženú) alebo či nám podnikateľ ponúka napr. predražené nekvalitné potraviny, v ktorých cene je zahrnuté marketingové oddelenie vymýšľajúce duchaplné akcie a premiestňovanie regálov, produkujúce tony letákov, vymýšľajúce, čím nahradiť prírodné zložky do dnes pretrvávajúce v niektorých druhoch potravín a p. Takéto potraviny si predsa kúpiť nemusíme, veď predsa máme k dispozícii dostatok iných potravín, ktorých výrobcovia a predajcovia sa správajú férovo a čestne (hoci prechodne môže byť problém také potraviny nájsť).
Peniaze | |
Biedometer • Bitcoin • BON • Dane • Dlh • Euro • Finančné destiláty • Kurvítko • Korupcia • Mena • Meníme menu, nie cenu • Mzda • Neviditeľná ruka trhu • Pánboh zaplať • Reforma • Ruleta • Slováci a ich vzťah k hypotékam • Tridsať strieborných • Vekslák |
Biblické a kresťanské témy na NECYKLOPÉDII. | ||
---|---|---|
Starý zákon | ||
Nový zákon |