Po Ut St
Týždeň Št
Ne So Pi
víkend


"Neděla se nedělá..."

- České preriekadlo

Nedeľa (rusky воскресенье) je siedmy deň týždňa.

Postavenie nedele v živote ľudov najlepšie zdôrazňuje kombinácia slovenského (respektíve českého) názvu s ruským: Nedeľa je deň, kedy sa nepracuje, lebo sa treba vzkriesiť po prehýrenej sobote, niekedy aj piatku.

O tom ako to s ľuďmi v nedeľu dopadne zrejme niečo tušil aj Boh, lebo podľa legendy zvanej Genezis bola práve nedeľa tým siedmym dňom, kedy aj on musel odpočívať. Bol namakaný a už nevládal. Stvoril základ bordelu a (nielen) morálneho bahna, ktorým sa teraz musia boriť celé generácie živej prírody, ale aj ľudov.

Nedeľný deň prebieha v nasledovných etapách:

  • Nedeľné ráno je významné tým, že sa začína počítaním rozbitých áut a zmarených životov po tom ako sa mládež po vplyvom omamných látok presúvala z podniku do podniku, či z jednej spoločenskej zábavy, či inej pitky na druhú.
  • Nedeľné dopoludnie je na vidieku príznačné tým, že staršie generácie trénujú mladšie, na to ako sa majú v kostoloch očisťovať od vykonaných hriechov tak aby v priebehu nasledujúceho týždňa mohli robiť/ naberať hriechy nové.
  • Nedeľný obed je čas liečenia, respektíve detoxikácie prechlastaných orgánov. Fungujú rôzne vývary, kyslé uhorky a veľa sa aj grcia. Odolní jedinci skúšajú ako je to s tými dvoma klinmi, ktoré sa najvzájom vyrážajú. Popoludní sa niektoré ešte stmelené časti rodín vyberajú na prechádzky, kde s vymlátenými prázdnymi hlavami smutno konštatujú, že práve nastal víkendový fajront, ktorý ukončil vysnívaný čas pracovného pokoja. Smutne konštatujú aj to, že nie všetko sa vydarilo tak ako si to v piatok predstavovali. Niektoré rodiny celý deň nevystrčia v nedeľu päty z domu.
  • A nedeľný večer? Je v znamení stavu podobnému tomu „po opici“ (Češi to nazývajú „kocovina“). Tupo ako zneuctené panny ľudovia hľadia pred seba. V myšlienkach sa im miesia výčitky svedomia s lovením v pamäti na tému toho, čo vyviedli a čo nasľubovali, že v pondelok zariadia. Veľa rodín počas nedeľňajšieho večera svorne nadáva na to, čo im ich televízory na ich obrazovkách ukazujú.
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.