Myš
Myš je živočích a cicavec, ktorý podľa posledných výskumov vedcov pravdepodobne práve ten chýbajúci medzičlánok, ktorý hľadali v súvislostiach vývojového reťazca evolúcie medzi ľudom a delfínom. Vedú sa spory o tom, že by to mohlo byť v tom reťazci aj naopak.
Myš | |
---|---|
![]() Ideálna myš (pre chlapov) myš je geniálny tvor a technický vynález | |
Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích |
Myš je zároveň názov pre geniálne technické polohovacie zariadenie, na ktorom sa priživujú počítače. Je historicky potvrdené, že práve vďaka myšiam počítače vznikli. Tento fakt vyplýva z toho, že myši tu boli omnoho skôr ako počítače. Boli tu dokonca omnoho skôr pred tým ako sa narodil Bill Gates.
AnatómiaUpraviť
Keď sa pozrieme na myši nezainteresovaným pohľadom musíme skonštatovať, že vzhľadom sa, na rozdiel od psov, na ľuda skoro vôbec nepodobajú. Skúmaním a porovnávaním lebiek sa vedci zhodli, že myši zrejme budú mať spoločnú vývojovú vetvu s delfínmi. Stavba ich lícnych kostí má totiž veľmi podobnú štruktúru, len u delfínov badať až fatálne zdegenerované zuby. Táto skutočnosť zrejme prinútila cicavcov aby skúsili kariéru medzi rybami.
Myši majú na rozdiel od delfínov dokonalejšiu stavbu tela. Majú končatiny, ktoré nie sú prehnane svalnaté, lebo nepotrebujú skákať za vzduchom nad vodnú hladinu. Myšiam sa oplatí mať kožušinu, lebo sa nezmáčajú a nemajú tej kožušiny priveľa a tak ani nie sú na rozdiel od ondatier vhodné pre klietkový chov. Myši majú aj oči, ktoré takmer nevidia, no majú dobrý čuch a sluch. Vďaka čuchu patria medi uznávaných znalcov rôznych značiek syrov tvrdšej konzistencie. Smädom myši nejako zvlášť nevynikajú, no hlad ani ich neobchádza. Myšiam okrem iného môžme závidieť aj to, že majú chvost.
Medzi špeciálne znaky myší patrí ich hlodavý chrup, ktorý ich v súčasnosti radí medzi také celebrity, ako je napríklad potkan, bobor, škrečok, či zajac. Hlodavý chrup dáva myšiam okrem iného predpoklad k tomu, že sú považované za zábavné, lebo by mali vždy vypúšťa z tlamy samé hlody.
VývojUpraviť
Živočíšna ríšaUpraviť
Teória stvoreniaUpraviť
Religionisti tvrdia, že Boh a tí druhí si pri vývoji a výrobe myši zaumienili, že zostroja nejakú jednoduchú a skladnú potravinovú jednotku a teda zásobáreň proteínov pre vyšších cicavcov a hlavne do ľudovej domácnosti. Vývojárom šlo o to aby vymysleli živočícha, ktorý je nenáročný na ubytovacie priestory, s dobrou reprodukčnou schopnosťou a aby bol stále k dispozícii.
Medzi zámerom a výsledkom ale vznikla odchýlka. Bohovi & spol. vyšlo, že myš bola nenáročná na priestor, bola po ruke a bývala vo svojich pelechoch v dierach domov. A aj množila sa jedna radosť. Päťkrát do roka po veľa (nečíslo!) mladých. Model myši aj slúžil ako krmivo ale iba pre ináč neveľmi užitočné mačky domáce. Ľudo sa akosi do konzumácie myší nechytal. Chyba sa stala práve tam niekde, lebo myši vďaka tomu, že sa rýchlo množili, chceli byť stále v teple domácností a teda k dispozícii, no museli zároveň konzumovať potravu. Ich myšacia rodina sa rozrastala. Hladných krkov im pribúdalo. Ľudovia nekonzumovali myši a tak sa z potencionálneho žrádla stali vyžierači. Myši sa kŕmili ľudovou stravou. A darilo sa im dobre a trvá to až dodnes. Podľa posledného sčítania myší bol ich počet viacnásobne vyšší ako počet obyvateľov všetkých krajín celého sveta (... spojte sa).
Evolučná teóriaUpraviť
Predkom modernej myši bol podľa Darwinových teórií niektorý z jašterov. Vedci tvrdia, že to bol práve ten, no ešte celkom neupresnili, že ktorý.
V dobe kamennej sa tento jašter vyvinul do druhu myši šabľozubej (lat. Mus Sabertoothed). Tento predok myši mal veľkosť asi dnešného diviaka, len nebol taký jedlý. Myš šabľozubá bola potravinovým konkurentom Tigra šabľozubého (lat. Tigris Machaera Dentem), ktorý bol raz taký veľký a toto bol asi jej dosť veľký problém. Tigre vždy myši ako konkurentov prenasledovali. Myši boli zbabelé a tak aj využívali, že sú menšie. Utekali cez všelijaké úzke štrbiny. Prežívali z nich preto stále iba tie najmenšie jedince. Výsledkom evolúcie postupne došlo k tomu, že myšiam sa nielen zmenšili telá, ale aj ich zuby sa zúžili do tvaru špicu pôvodného rypáku. Šabľozubé tigre sa nestíhali tak rýchlo zmenšovať a vyvinuli sa na dnešné mačky. Zvieratá sa teda zmenšili, no pôvodný nevraživý vzťah medzi myšou a mačkou sa ale zachoval dodnes. Len z konkurenta sa už stal predátor.
Iná vetva myší sa pred tigrami zachraňovala lezením na stromy. Ako sa tigre zmenšovali a prenasledovali tieto, zmenšujúce sa myši šabľozubé do korún stromov, myši si vynašli spôsob záchrany bezhlavým skokom. Niektorým jedincom sa medzi nohami postupne vyvinuli blany a z týchto myší máme dnes moderné živočíchy, ktoré poznáme ako topiere.
PočítačeUpraviť
"Tá myš je celkom užitočná vec, len mi pár mesiacov trvalo, kým som sa na nej naučil prstoklad"
- policajt
Počítačová myš vznikla niekedy okolo roku 1960. Bolo to potom ako jeden taký hlodavec dokázal svojou aktivitou odcvaknúť celú telefónnu sieť v New Yorku. Nebola to vtedy mobilná sieť a teda neprehrýzla signál z družice. Panika z toho ale bola veľká a inšpiratívna. Incident inšpiroval v roku 1964 Američana menom Douglas Englebart. Vymyslel myš, vtedy ešte krabičkou na kábli s tlačidlami a používal na vypínanie a na zapínanie rôznych ďalších cievkových relátok.
Prvý počítač, ktorý používal myš vyvinul v roku 1983 sám Steve Jobs pre svoje jablko. Áno bol to on, veľký Steve, kto myš a všetko vymyslel. Bolo to jeho geniálne originálne dielo, podobné ako oblé rohy, či malé „i“ pred názvom. Napriek tomu, že myši boli vtedy na iStore za babkinu facku a dedka, nemal s nimi veľký úspech. Bolo to preto, lebo počítač bol veľmi drahý.
V súčasnosti je myš pri počítači úplne bežná. Počítače postupne zlacneli a tak sa aj myš dostala k slovu. Slúži hlavne ako položka, a teda aj polohovacie zariadenie pre stabilitu dlane ruky. Na obrazovke monitora je zjavné, že myš je aj na ovládanie presýpacích hodín. Moderné počítačové myši sú vhodné aj na bodové osvetlenia pracovného stola najčastejšie modrej, alebo červenej farby. Dlhodobým pozorovaním sa zistilo, že počítačová myš má neblahý vplyv na mužov. Je neuveriteľne zvrhlá. V niektorých prípadoch sa totiž významne podieľa na klikaní na pornostránky a hlavne na rôzne tie videá s prasačinami.
Slávne myšiUpraviť
Myš budí aj určitý rešpekt. Zaujímavé na všetkom je, že myš sa stala istým fenoménom, ktorý napriek svojej malosti je iniciátorom panického strachu. Bez akéhokoľvek špecifikovateľného dôvodu je dokázané, že existuje veľká komunita ľudov, ktorí pri pohľade na bežiacu myš prepadajú hrôze porovnateľnej s tou, ktorú by sme mohli mať pri pohľade na bežiaceho tigra. K tejto skutočnosti prihráva aj skúsenosť s panickým strachom, ktorý predvádzajú pri pohľade na myš také brutálne veľké cicavce, akými sú slony.
Myši v popkultúreUpraviť
Myši v minulosti patrili medzi uznávané tvory. Málokto vie, že napríklad už v antickom Ríme dali práve myši latinské pomenovanie svalom: po nich je pomenovanie „Musculatura“. Ale aj iné myši sa zaslúžili o históriu. Napríklad:
- Už v slovenskej ľudovej tvorbe sa zmieňujú naši predkovia o význame myši domovej pri vyberaní burgyne. Bez myši by táto repa bola v zemi dodnes.
- Pre účely západnej propagandy bol na požiadavku imperialistickej špionážnej organizácie CIA pod rúškom Walta Dysneya vymyslený istý objekt menom Mickey Mouse, ktorý bol pre mládež démonizovaný ako kladný hrdina. Táto postava slúžila západnej propagande ako droga, či ópium, ktoré malo zahmlievať mysle občanov aby nezbadali tú biedu, porobu a vykorisťovanie, ktoré sa na nich od buržoázie pácha.
- V priebehu studenej vojny sa k tejto téme pripojila aj ďalšia téma, ktorá mala ešte komplikovanejší a prepracovanejší systém vymývania mozgov. Na novú úroveň sa postavil akýsi čierny kocúr a padúch menom Jerry, predstavujúci Sovietsky zväz, či spravodlivý pes Spike (postava pripomínajúca spravodlivého strýčka -USA), ktorý bol ochrancom ďalšieho myšiaka menom Tom.
Myší bojovníciUpraviť
Menej známou skutočnosťou je, že sa zistilo, že v ZSSR boli vyšľachtené bojové rasy myší, ktoré po cielenom špičkovom tréningu dokážu v krátkom čase likvidovať zásoby nepriateľských jednotiek. Je to akási odpoveď na vývoj americkej mandelinky zemiakovej. Iné zdroje uvádzajú, že už počas 2. svetovej vojny boli cvičené myši v Rusku využívané na ničenie Nemeckých tankov:
"O niekoľko dní neskôr som sa dozvedel od plukovníka von Oppeln z 13. tankovej divízie, že jeho tankový pluk nemohol konať včas vzhľadom k tomu, že myši hrýzli vodiče vonkajšieho osvetlenia na tankoch.[1]"
Tieto myši na niekoľko týždňov ochromili ofenzívu nemeckých vojsk do Stalingradu. Nemci sa ale nedali zastrašiť a zaviedli tradíciu pomenovania svojich bojových vozidiel na Tiger, Panther, Jaguár a nejakú mačkovitú šelmu pomenovali na Ocelota. Týmto činom značne zneistili bojové myši, ktoré sa začali vyhýbať nielen bojovým vozidlám, ale aj výrobkom z ocele.
Britské bojové (ale aj špionážne) jednotky zase využívali na likvidáciu nepriateľa diaľkovo odpaľované myši, ktoré boli kŕmené plastickou trhavinou. Išlo o geneticky modifikované myši, známe ako Kamikadze Mouse... hovorí sa, že v skutočnosti tento model majú na svedomí českí vývojári údajne niekde z okolia mesta Semtín.
V súčasnosti došlo k prezradeniu tejto metódy záškodníckeho boja. Našlo sa na hackerských weboch na internete. Ukradnuté know-how doviedli do dokonalosti agenti zo Severnej Kórey, ktorí už údajne kŕmia myši obohateným uránom a plutóniom a týmito omámenými myšami sa kŕmia washingtonské mačky, ktoré v budúcnosti, keď budú dostatočne napchaté po odpálení spôsobia voči USA nukleárny útok. Severná Kórea to má preto po tomto odhalení vo svete veľmi nahnuté a Obama sa dala počuť, že ešte stále nevie, či ju dá existovať, alebo nie.
Niektoré iné myšiUpraviť
Medzi myšie anomálie patria napríklad aj:
- biele myši
- myšlienky
- semiš
- úmyšel
PoznámkyUpraviť
- ↑ Содержание «Военная Литература» Военная история - vrcholne autentická výpoveď generála generála von Mellenthina
Necyklopedické živočíchy | |
---|---|
Alf • Blcha • Bobor • Cap • Cicavec • Cigáni • Dodogma • Emu • Fčela • Filcky • Had • Havran • Hyena • Ježko • Jóžin z bážin • Komár • Kopytník • Krtko • Kruté jablko • Lev • Ľudo • Mačka • Makrela • Mliečny tvor • Mandelinka • Mapinguari • Medveď • Medvedík kukuričný • Morča obrovské • Myš • Mucha • Nočný požierač • Opica • Osa • Otravník obyčajný • Pakobylka • Papagáj • Paroháč • Pijavica • Plytviak • Potvor • Pes • Rádioaktívny hugo • Sarančatá • Slon • Somár • Sumec • Šakal • Škrečok • Šľachúň • Šváb • Topier • Ťava • Tučniak • Turul • Veverka • Vorvaň • Vyrhula • Yeti • Zlatá rybka • Žralok lesný |