Done.png


Mulat
Mulat.jpg
Typický mulat (zrejme otec bol beloch)
Peul tattoo.jpg
Mulatka pri skrášľovaní úst

Mulat (nespisovne aj miešanec), je ľudo ktorý má zmiešanú farbu pleti. Nemýliť si s kreolmi, ktorých farba pleti bývala spôsobená československým socialistickým samoopaľovacím krémom Kreola.

Druhy mulatovUpraviť

Mulat prírodnýUpraviť

Tento mulat má matku černošku a otca belocha, alebo naopak. Takíto mulati môžu byť:

  1. plynulí miešanci: môžu mať čokoládovú farbu, ktorá je svetlejšia ako u černochov a je plynule rozložená po celom tele.
  2. kontrastní miešanci: nemajú farbu rodičov pomiešanú a potom to dopadne tak, že človek má niektoré časti tela biele a niektoré čierne - čiže je bieločierny alebo čiernobiely.

Najviac prírodných mulatov sa nachádza na americkom kontinente. Všeobecne sú považovaní za mulatov hispánske národy, ktoré sa na tomto kontinente nachádzajú: portorikánci, mexičania, nikaragujci, bronxáci, obyvatelia karibských ostrovov, Chile, či brazílčania. V súčasnosti medzi najznámejších mulatov patrí aj Babrák Obama.

Mulat umelýUpraviť

Určití ľudia majú problém so stotožnením sa so svojou rasou. Takíto jedinci sa dobrovoľne menia na mulatov. Môžu byť:

  1. mulat - kutil: slovo „kutil“ zdôrazňuje, že takíto miešanci vznikajú svojpomocne. Sú to jedinci, ktorí bývajú väčšinou bielej pleti a vyhľadávajú rôzne spôsoby ako sa dostať do tmavej pleťovej škály. Používajú rôzne triky: od slnenia (opaľovania), navštevujú aj rôzne soláriá a podobné grily. Mulat kutil sa nevyhýba ani používaniu umelých farbív, napr. samoopaľovacích krémov, či telových farieb s rôznou dobou trvanlivosti odtieňa. Tento spôsob môže byť nákladný, ale aj nebezpečný. Vznikajú z neho všelijaké kožné choroby, ako sú pigmentové škvrny, materské znamienka, melanómy, či dokonca rakovina kože.
  2. vypreparovaní mulati: je to ekonomicky veľmi náročný druh mulata. Väčšinou sú títo miešanci rodení ako černosi, no v priebehu svojho života sa nechali vypreparovať tak, aby sa ich vzhľad čo najviac podobal bielej rase. Začínajú s peroxidom vodíka vo vlasoch, no nezastavia sa ani pri prerábkach nosov, líc, bielením kože atď. Známymi prípadmi umelých mulatov je Michael Jackson, ako aj niektorí jeho rodinní príslušníci, či iní súkmeňovci.

Mulatovať, mulatčák, či mulatšákUpraviť

Mulati sa stali aj inšpiráciou pre bohaté fondy slovenského a maďarského národa. Je to slovo „mulatovať“, ktoré sa v pozitívnom zmysle používa na popis spoločenských udalostí. Napodiv nepochádza z USA ale z maďarského výrazu pre zábavu: „mulatság“. Jeho vyžitie v bežnej spisovnej hovorovej slovenčine svedčí o tom, že nevraživosť medzi týmito dvoma národmi je vykonštruovaná zakomplexovanými jedincami, ktorí si v biznise zvanom politika navzájom nadháňajú voličov.

Mulatovať teda znamená búrlivo sa zabávať pri dostatku alkoholu. Mulatčák (mulats(š)ág) je potom označenie takejto zábavy (čosi ako párty). Nevieme prečo. Možno sa mulati vyznačovali relatívnym dostatkom peňazí (oproti) černochom, a relatívne veselou povahou (oproti belochom). Ale slovo mulatčák len tak hocktorý mulat nevysloví.

Ľudia
AbstinentBlondínaBratCelebritaČajaDebilDeckoDezolátiDôchodcaHerecHovädoChriašteľIdiotKovbojMagorMulatMužNadčlovekNarcisNepriateľPraľudPriateľTyZmrdOzembuchParoháčPapľuhPríjebekPrinc na bielom koniSliepkaStará dievkaStará maťSviňaSvokraSusedTajtrlíkVesmírni ľudoviaVýmelVzdelaná SlovenkaŽena
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.