"Hah? Odkedy sme Moslimovia?"

- Džingischán - reakcia na mongolské náboženstvo v hre Medieval 2 Total War
Terajší mongolský Veľký Chán, Ujgurschán.

Mongolsko, po mongolsky Монгол улс je krajina v Ázii, ktorá je známa chovom zvierat, chovom sumo zápasníkov a chovom Veľkých Chánov. V súčasnosti ho obýva asi 2 736 800 obyvateľov, z čoho 146 806 (to nie je prvočíslo) je zápasníkov sumo a 1 je Veľký Chán. Okrem nich tu žije aj asi 50 miliónov zvierat, hlavne kôz a oviec.

Význam slovaUpraviť

V cyrilike, 'Mongol' je Монгол.

Ako to vyslovím?Upraviť

MOH-ron. Keďže je to napísané v cyrilike, үѻц дяэ дьѻцт шндт үѻц aяє яэдԃiпg ҭнiѕ!


 
Najväčšia rozloha Mongolskej ríše.

HistóriaUpraviť

Mongoli si odjakživa žili na svojich pláňach medzi Ruskom a Čínou, aj vtedy, keď ešte Rusko a Čína nejestvovali.

Keď však Čína vznikla, Mongoli, ktorí ešte nemali Veľkého Chána, čoskoro zistili, že Číňania sú vyspelejší a hlavne bohatší ako oni. A tak od 3. storočia P.V.T. začali mongolskí jazdci podnikať bojovné a plienivé výpady na čínske územie, pri ktorých zabili desaťtisíce mužov a detí a znásilnili milióny žien. Keď to Číňania zistili, začali rýchlo stavať Veľký čínsky múr.

O niečo neskôr, v 3. storočí sa Mongoli pohádali so svojimi kamarátmi Hunmi a Avarmi, na čo sa Huni vybrali na západ až do Európy, kde vyplienili hádam všetky národy a zastavili ich až spojené európske armády na Katalaunských poliach v roku 452. Avari ostali v Dunajskej kotline, kde stáročia terorizovali susedov Slovanov, dokonca aj Slovákov. V 7. storočí im prvý úder zasadil franský kupec Samo, a okolo roku 800 P.V.T. ich dorazil franský cisár Karol Veľký.

V tom období naši Mongoli stále plienili Čínu, no nebolo to ono, nedarilo sa im účinne prekonávať stále lepší val. V tomto čase však predok Ujgursa Mäsochána, akýsi Samei Mäsochán, vynašiel najväčší mongolský objav stredoveku hneď po pušnom prachu, ktorý bol vynájdený neskôr, a to klobásu zo psa.

 
Džingis Chán, najslávnejší mongolský panovník.
 
Kublaj Chán, vnuk Džingis Chána.

Zlom v situácii Mongolov nastal na začiatku 13. storočia. Rozhádané mongolské kmene chcel zjednotiť už Džingischánov otec, ktorého však zavraždili. Toto malého Džingisa utvrdilo v myšlienke, že musí zjednotiť Mongolov. Po rokoch sa mu to podarilo, tí ho zvolili za Veľkého Chána, prijal meno Džingischán (Pán sveta, lebo dovtedy sa volal Temudžin - pán stoky).

Už čoskoro začal Džingischán dobyvačné kampane na všetky svetové strany, hlavne však na západ kde porazil zvyšky Mongolov, Karu Khitaj aj mimozemšťanov.

Politika a obyvateľstvoUpraviť

 
Príslušník slávnej mongolskej kavalérie.

ŠportUpraviť

Väčšina mongolských športov sa robí na koňoch, vrátane konského póla, konského vodného póla, pretekaní sa na koňoch, sokoliarstva na koňoch (niekedy aj bez koňov), či naháňania Číňanov na koňoch.

Turistický (vz)ruchUpraviť

Necyklopedické štáty

 

 Absurdistan  Antarktída  Byzantská ríša  CCCP  ČeskoslovenskoFranská ríša  Hollywood  Internet  Kráľovstvo Šumavy  Morava  Rakúsko UhorskoOsmani  Rímska ríša  Tisícročná ríša  Veľké Uhorsko  Veľká Morava


Tieto sú vraj naozaj:
  Afganistan  Anglicko  Bulharsko  Česko  Čína  Dubaj  Egypt  Európska únia  Fínsko  Francúzsko  Grécko  Hong Kong  Chorvátsko  Izrael  IndiaÍrsko  Japonsko  Kanada  Kosovo  KubaLíbya  Maďarsko  Mongolsko  Nemecko  NórskoPoľsko  Rakúsko  Rumunsko  Rusko  Slovensko  Slovinsko  Švajčiarsko  Srbsko  Taliansko  Turecko  Ukrajina  USA  Veľká Británia