Otvoriť hlavné menu

Necyklopedia β

Mnoho ()
Six fingers.jpg
Aj šesť je občas mnoho...

Mnoho nie je číslo, hoci sa číslu podobá. Mohlo by to teda byť aj nečíslo. Je to však len slovo (čo je, kvalitatívne, menej ako číslo, lebo slov je viac ako bežne používaných čísiel a ďaleko menej ako čísiel intervalu (-∞, +∞), ktoré však pozná a používa iba Chuck Norris) označujúce množstvo väčšie ako málo alebo stredne. Toto množstvo v zásade vyjadruje určité číslo, avšak buď:

  • nevieme aké presne, alebo:
    • vieme aké presne, ale chceme to číslo nejako ohodnotiť, oznámkovať („Tristo? Jáj to je mnoho“).

Synonymami mnoho sú termíny ako veľa, pokokot, plná piča, ako najebaných, ako nasratých ap.

Relativita pojmu mnohoUpraviť

To aké množstvo považujeme za mnoho, závisí od konkrétneho malého tudle, ku ktorému termín mnoho vzťahujeme. Napríklad mnoho mravcov znamená celkom iné číslo ako mnoho slonov.

To, čo sa zdá niekomu mnoho, môže sa zdať inému naopak málo. Dokonca aj náš pohľad na mnoho niečoho konkrétneho sa môže rýchlo zmeniť. Napr. mnoho peňazí, ktoré máme dostať je celkom iné číslo ako keď ich máme dať.

Odvodené termínyUpraviť

Častejšie ako slovo mnoho sa používajú termíny ako mnohosť, mnohorakosť, mnohovýznamovosť. Slovo množina vzniklo skrátením slova mnohožina. Obľúbené je aj mnohoženstvo (slováci skôr používajú termín „riadny kanec“, pri monohomužstve ide skôr o kurvu).

NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
 

AnonymMnohoNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete