Mlieko je produkt mliečnych žliaz samíc cicavcov.

Dojná samica Homo lactus GE pri odbere mlieka prístrojom. Snímok pochádza z Liptovskej mliekárne a. s.
Anča pripravená k podojeniu
Mlíko, pane redaktore, nenahradíte ničim, leda becherovkou.

Miloš Zeman

Mlieko je základným zdrojom výživy hlavne pre mláďatá, ktoré z neho získávajú potrebné protilátky a vitamíny pre upevnenie svojej imunity. Zvieratá konzumujú mlieko až do doby, pokiaľ nie sú schopné stráviť pevnú stravu (ďatelinu, , mäso). U dospelých mlieko podporuje sranie.

U ľudí to funguje rovnako, s tým, že dospelí ľudský jedinci konzumujú mlieko iných zvierat - kravské, kozie, ovčie, lamie, konské, losie, ťavie, zajačie, slonie, žirafie, jaguárie, gepardie, hyenie, oškobržie, myšie, netopierie, sobie, GE, a iné, napr. veľmi vzácne mlieko krokodýlie.

Pohľad do histórieUpraviť

 
Typická dojička v JRD Corgoň

Keď ľudia domestikovali divoké zvieratá, prišli na to, že od niektorých z nich sa dá získať okrem iného aj mlieko. Zistili aj, že dospelý človek sa z mlieka doserie (eufemisticky sa tomu hovorí laktózová intolerancia), ale evolúcia sa nezastavila a dnes časť populácie mlieko znáša (niektorí vedci namietajú, že sa zmenilo mlieko, pozri nižšie). Zároveň však zistili, že pre produkciu mlieka je nutné sa o mliekodárne zvieratá starať, a to denne, bez ohľadu na ročné obdobie. Ľudia sú však, ako je známe, od prírody veľmi leniví, a tak premýšľali, čím mlieko nahradiť, koniec koncov im chutilo, rovnako tak ako výrobky z neho. Ako prvé nahradili mlieko, produktom mlieku podobným Číňania, (skúste tiež podojiť vodného byvola), objavili sójové mlieko. Čiže len akúsi kvapalinu mlieko vzdialene pripomínajúcu. To bol prvý, ale malý krok. Postupom doby sa pridávali ďalší pokrokári a novátori, takže v dnešnej modernej dobe sa vyrába mnoho tzv. mliečnych výrobkov, ktoré majú s mliekom spoločné iba názov a farbu. Skutočné mlieko okolo týchto výrobkov ani neniesli. Kedysi hrdý slogan: "Mlieko ničím nenahradíš" sa ukázal len ako slovná hračka.

Mliečne výrobky klasickéUpraviť

Sú všeobecne známe, napr. tvaroh, kýška, syr, maslo, syrečky, romadur, jogurt a daľšie. To boli pravé kulinárske skvosty, po ktorých sa mohla široká obec konzumentov umlátiť. Kde sú tie časy !

Mliečne výrobky modernéUpraviť

 
Mliečne bary sú na Slovensku obľúbené. Dá sa v nich kúpiť skutočné mlieko
 
Moderné mlieko - obsahuje 1,5% mlieka (nie tuku, ako by si nejaký konzervatívec mohol myslieť)

Dnešná doba hypermarketov klasickým výrobkom tvrdo zatrhla kvalitu. Nie, že by sa mliečne výrobky na pultoch nevyskytovali, to nie, ale z čohože sú to vyrobené, to snáď nevie poriadne ani sám výrobca. Dokonca sa rovnako volajú, ako origoš. Pri ich výrobe zdatne sekunduje predovšetkým chemický priemysel, bez ktorého zlúčenín, nazvaných šifrou E ako Ekrazit s príslušným číslom, sú mliekári stratený.

Toto označenie má svoje opodstatnenie: jednak bežný občan nemá ani páru o čo sa jedná, naviac je neustále uisťovaný, že tieto zázraky modernej chémie sú zdraviu neškodné, ba naopak prospešné. Je zaujímavé, koľko nových zázračných substancií bolo za posledné roky objavených. Je to ľahko pochopiteľné, keď si uvedomíme, že rozhodujúca je cena (všetky tie sračky sú veľmi, veľmi lacné), kvalitu potom zaručia prehnaná reklama. Svoju rolu tu tiež hrá nevedomosť širokého obecenstva.

Základná suroviny moderných mliečnych výrobkov sú spravidla tieto:

  1. kokosový alebo palmový olej
  2. škrob
  3. želatína
  4. farbivo
  5. sušená srvátka (aspoň niečo z mlieka)
  6. voda

Potom nejaká tá chémia (veľa), aby to malo aspoň nejakú chuť a prerazil sa smrad a na svete je skvost, lahôdka, proste niečo, bez čoho sa moderný človek v žiadnom prípade nezaobíde - doporučené poprednými lekármi.

ZáverUpraviť

Pripustime, že nie každému mlieko a mliečne výrobky chutia, to je konečne každého vec. Ale ľudia, ktorí tieto veci milujú, je treba poľutovať. Do obchodov by mali chodiť vybavený lupou (okuliare sú málo), aby prečítali tie vši, ktorými je popísané zloženie výrobku, trpezlivosťou (nájsť tie správne klasické v tej hromade šitov) a vierou, že sa všetko na dobré obráti. Snáď. Škoda, že už nežijeme v stredoveku, alebo aspoň v starom dobrom mocnárstve, kde sa falšovane potravín tvrdo trestalo odťatím ucha.

Určitú starostlivosť o túto oblasť prejavuje Európská únia, jej dobre mienené snahy chrániť obyvateľov pred zápachom rozkladajúcich sa olomouckých syrečkov však väčšinou zostávajú nepochopené. Výrobci však na podobné nariadenia radšej reagujú premenovaním kontroverzných výrobkov, než by menili výrobnú technológiu. EÚ tak podporuje aj kreativitu mliekárenských chemických koncernov.

Žrádlo
  BanánBryndzaCibulaCigaretyCukorDžúsDyňaGebuzinaGyrosGulášHaluškyHamburgerHotdogHovädoChliebJedKeksyKokosKumpaoKvargľaKvasená kapustaLángošLečoMedMlátoMliekoMäsoMozartove guleMuchotrávka zelenáPizzaPrasaRybie filéSamove zásobníkySviečkováŠiškyŠnicleŠpiritusSušienkyTalkneTreska v majonézeVšehodžúsUhorkaUchotrávka zelenáVajciaZemiakZyklonádaŽinčica

Súvislosti: GastropatGrgGrcPrdChlastLietajúce špagetové monštrumMikrovlnkaPetr NovotnýNápojový lístokZvracanie
 
 
 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.