Počasie

(Presmerované z Meteorológ)
Done.png


Počasie
Meteorolog a rosnicka.jpg
Meteorológ a žaba (AKA: rosníčka) v debate o dnešnej predpovedi. Táto rosnička výnimočne nie je čistá blondýna.
VTN.png VEDECKÝ TÍM   NECYKLOPÉDIE
odporúča článok Počasie,
pretože odhaľuje odborné fakty.

Tento článok môže byť použitý
ako referencia v odborných kruhoch.

Počasie je literárny žáner podobný horoskopu. Okultní odborníci sa pokúšajú predpovedať, aké bude, ale vyjde im to len v prípade, že sú ich predpovede dostatočne vágne. Pokusmi o predpovede počasia sa zaoberajú meteorológovia, ktoré svoje tipy odovzdajú dobre vyzerajúcim mladým blond devám, tzv. žabám. Žaby potom hlásia počasie v televízii hneď po televíznych novinách, ale nie sú schopné sa predpoveď naučiť. Vďaka tomu môže občas vyjsť.

Predpovede počasiaUpraviť

Predpovedať počasie je zložité, pretože sa počasie riadi teóriou chaosu, v ktorej jej tvorcovia majú pochopiteľne dokonalý chaos. Napriek tomu existuje spôsob, ako možno pomerne spoľahlivo zistiť, aké bude, a to vďaka Murphyho zákonom. Platia napríklad tieto závislosti:

 • So vzrastajúcou sumou, ktorú sme zaplatili za letnú dovolenku exponenciálne rastie šanca, že dlhodobo bude škaredo.
 • Čím dlhšie pripravujeme záhradnú grilovačku, tým je pravdepodobnejšie, že bude pršať
 • So vzrastajúcou blízkosťou Vianoc priamoúmerne klesá možnosť sneženia
 • So vzrastajúcou vzdialenosťou, ktorú má naše auto s letnými pneumatikami od servisu priamoúmerne stúpa možnosť sneženia
 • Zabudnutie dáždnika doma spôsobuje dážď
 • Keď sa pokazí klimatizácia, bude teplo
 • Keď nefunguje kúrenie, bude zima
 • Keď zabudneme odstaviť vodu, budú silné mrazy
 • Keď sa vyberieme na pláž, bude búrka


Techniky zvýšenia pravdepodobnosti správnej predpovedeUpraviť

 • používať široké intervaly (20-29°C, v horských dolinách 10-15, miestami aj menej...)
 • úmyselný rozpor medzi grafickými symbolmi a hovoreným slovom (napr. k obrázku slniečka sa povie "polooblačno, miestami oblačno")
 • používanie nejasného geografického vymedzenia (opäť môžu pomôcť obrázky, napr. k textu "na východe miestami dážď dáme symboly dažďa už na stredné Slovensko)
 • priebežná a nenápadná aktualizácia predpovede, keď už prší, treba to tam dať

OblakyUpraviť

Podľa medzinárodnej klasifikácie rozoznávame tri základné typy oblačnosti (od najvyšších po najnižšie):

 • Záser, niekedy nazývaný tiež cirrus, je typ oblakov, na ktorý ľudia ešte nenadávajú. Keď je na oblohe záser, je stále pomerne jasno, ale už sa schyľuje k niečomu horšiemu.
 • Prígrc alebo kumulus (prípadne altokumulus či stratokumulus) – objavujú sa prvé nadávky. Optimisti hovoria oblohe pokrytej prígrcom “polojasno”, pesimisti “polozamračené”. Ešte stále však neprší. Po staršom sú oblaky typu prígrc nazývané tiež baránky.
 • Deka (nimbostratus alebo altostratus) – súvislá oblačná vrstva neobľúbená tak bežným obyvateľstvom, ako aj astronómami. Z deky môže pršať.

Blesky a hromyUpraviť

Blesk je sprievodným javom hromu. Hrom spôsobí, že krátko pred ním sa zablysne, hoci neveľká hŕstka ľudí vám bude tvrdiť, že je to presne naopak. Je to spôsobené tým, že Perún síce najprv jebne po stole a až potom sa zablysne, ale svetlo je dvakrát rýchlejšie ako zvuk, takže k nám z neba dorazí skôr). Rátaním počtu sekúnd medzi zahrmením a zjavením sa blesku zistíme, že nevieme počítať. Hrom zabíja len hriešnikov, preto je na kostole vždy hromozvod.

Stupnice viditeľnostiUpraviť

Kto nepozerá počas celej predpovede počasia v televízii len na vnady žiab, vie, že viditeľnosť nie je bežnou súčasťou správ a súvisí od aktuálneho stavu aerosólov v ovzduší. Odborníci rozoznávajú tieto stupne viditeľnosti (od najlepšieho k najhoršiemu):

 • Vidím
 • Vidím hovno
 • Ani hovno nevidím

Bežnú viditeľnosť počas dňa v slovenských dolináááááách (kde človek sám svoju prírodu chráni) vystihuje aj nasledovné: Ráno hmlisto, na obed tak isto a večer tma (teda nič - ako vždy, lebo zase niekoho rozbolela hlava).

SťažnostiUpraviť

Na meteorológov sa zvyknú občas objaviť sťažnosti kvôli nesprávne predpovedanému počasiu. V Anglicku sa dokonca meteorológovia za nesprávne predpovedané počasie ospravedlnili.

Na Slovensku sa o to pokúsil Alojz Hlina, ktorý žiadal od SHMÚ ospravedlnenie kvôli Kauze prízemné mrazy.

Ďalšia sťažnosť na SHMÚ sa objavila 11. augusta 2012 na Facebooku.

"Zdravím, dnes sme sa s mojím priateľom vybrali na Chopok, keďže ste hlásili sneženie a centimetre snehu vo vysokých polohách. Za lanovku sme celkovo vyhodili 35 eur (tam aj naspäť) a to som brala v rukách aj sánky a priateľ takú lopatu, viete na šmýkanie. Prídeme na Lukovú, prší. Po snehu ani stopy, nič. Dostala som nervy a chcela som volať do ústavu. Peši sme sa vybrali na Chopok, údržbár na stanici na Lukovej nám sľúbil, že ráno už hlásili niekoľko cm snehu na Chopku, že kľudne môžme ísť lebo tam sneží celý deň. Upokojila som sa. Ideme hore a už sme boli na vrchole. Nič, veľké hovno. Sánky som hodila o zem. Pršalo, žiadne vločky. Sľubovali ste sneh, oklamali ste ma poriadne a vyšlo ma to draho, pretože z Lukovej smerom dole nepremávala lanovka kvôli vetru. Ja ako p*ča som teda ťahala sánky v auguste na Chopok a naspäť. Aj ma vysmiali nejaké deti dole na parkovisku. A ten údržbár z Lukovej sa tiež rýchlo vyparil. Ďakujem."

- Sťažnosť istej Melindy na Facebooku SHMÚ

Známi meteorológoviaUpraviť

  Prírodné sily na Necyklopédii  
PočasieDážďRadiáciaSňahVietorTornádo v UrčiciachKauza prízemné mrazyLamačská snehová anomáliaZáhadné zvuky v Bratislave
Predpoveď počasia


Predpoveď počasia na 40. týždeň
Necyklopédia dbá na to, aby boli jej návštevníci dobre informovaní. K tomu prispieva aj vždy aktuálna predpoveď počasia na každý deň tohto týždňa.

Ráno:  
Nafajčeno, v kotlinách príjemné mrazy
Cez deň:  
Poriánné lijáky
V noci:  
Počítačové hmlistóó
Po nociach osamelým odporúčame ohriať sa pri PC porne...
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.