Done.png


"Rýchlo do postieľok
veď už mesiac svieti.
Rozlúčte sa s mackom,
dobrú noc vám, deti.
A odpočívajte v pokoji."

Medveď
Bear cavalry.jpg
Kedysi bývalo spolužitie ľudov s medveďmi lepšie - na snímke Mrázik útočiaci na zlé veverky.
Short-faced bear.jpg
Môžeme naozaj len ľutovať, že medvede už nie sú pre nás takou pomocou, akou bývali veľké jedince v časoch Adama.
Medved-salas.jpg
Medveď pomáha s pasením oviec. Bača ožratý spí.
Rod mohutných mäsožravcov veľmi dobráckej povahy.

Toto je Necyklopedický živočích

- Michal Dočolomanský

Medveď, po dakotsky mato, po našom macko[1], medvegy, maď. medve, odborne Hnedveď medý je rod "mohutných mäsožravých vegetariánov veľmi dobráckej povahy" (citované z dvoveryhodného TOP zdroja: Janka Udaja), gentlebearskeho správania, ohrozený zlými ľudmi, ktorí im nechcú prenechať svoje mestá a dediny, hoci medvede na ne majú právoplatný nárok, pretože v nich žili už 5 |miliónov rokov P.V.T. a ktorý im potvrdil aj Chuck Norris.

HistóriaUpraviť

O vzniku medveďov Biblia mlčí. Dochovala nám však verše dokazujúce, že dobrotivý Hospodin využíval toto svoje stvorenie ako nástroj na výchovu detí. Napríklad sa stalo, že sa bezbožné detiská posmievali prorokovi Eliášovi, že je plešivý. Takéto správanie rozhodne nie je akceptovateľné a preto bolo treba detičkám dohovoriť:

"A on obzrúc sa nazpät a uvidiac ich zlorečil im v mene Hospodinovom. Na to vyšly dve medvedice z lesa a roztrhaly z nich štyridsaťdva detí."

- Biblia - 2Kr 2:24

Z tohto je zjavné, že Boh si medvede cenil nad iné potvory a dôveroval im, keď im zveroval tak delikátnu úlohu, akou je výchova detí. O to smutnejšie je naše dnešné správanie voči týmto citlivým zvieratám.

Pod vplyvom zhoršujúceho sa správania sa ľudov sa medvede zmenšili. Kedysi šlo o naozaj dôstojné potvory, dnes sú už len odleskom svojej bývalej slávy a nemôžu nám teda dostatočne pomáhať, ako to bolo božím zámerom. Koncom 19. storočia prežilo v Európskej húnii už len pár maličkých mackov.

SúčasnosťUpraviť

Je známe, že medveď je zver, ktorý Slovákom odcudzili Rusi. Je to dokázateľné preto, lebo už samotný názov obce napovedá, že medvede sa prvýkrát (zákonite) museli vyskytnúť v slovenskej dedine Medveďovo. Iba vďaka stavu hladiny Dunaja sa snáď stalo, že nám medveďov vtedy neukradli Maďari. Potom ako sa medvede v Medveďove objavili, sa aj tak museli stiahnuť do horských oblastí, kde mali viacej takých brlhov na zimný spánok, ktoré sa, oproti tým v dunajských nížinách, jarnými vodami nezaplavovali.

Dnes sa v Slovenskom impériu tieto zvieratá trošku spamätali z útlaku a príkorí. Aj regulácia vôd a iné protipovodňové opatrenia pomohli. A medvede začínajú prichádzať k nám, do miest a obcí, aby nám opäť mohli pomáhať. Ľudovia to ešte nechcú pochopiť a vyháňajú ich zo svojich obydlí, ktoré v skutočnosti patria macíkom. Preto aj tu ľudov vyzývame, aby ste sa k nim správali ako sa patrí. Dokonca sa stále vyskytnú prípady zavraždenia macíka, hoci on nechcel nič iné, len žiť spolu s nami v meste.

Ako sa správať k medveďoviUpraviť

V lese sa je lepšie medveďovi vyhnúť, pretože toto plaché zviera sa nečakaného stretnutia s človekom naľaká a stres mu skracuje život. Preto treba nosiť zo sebou zvonček a v prípade, že ste v teritóriu medveďa (spoznáte podľa medvedieho trusu plného zvončekov), musíte začať zvoniť, aby medveď vedel, že prichádzate a mohol sa pripraviť. Ak ho napriek všetkému prinútite napadnúť vás, snažte sa mu neublížiť. Ak vás začne žrať, nemusíte sa ničoho báť, pretože ľudské mäso medveďom nechutí a po chvíli vás nechá ležať. Ostáva dúfať, že vaše mäso mu nezškodí, napriek tomu, že je plné liekov, alkoholu a samý tuk. Je možné zúčastniť sa komunitných pobytov, ktoré urobia naše mäso chutnejším a stráviteľnejším.

Pokiaľ vám medveď vojde do záhrady alebo pred dom, v nijakom prípade ho nevyrušujte. Zabednite okná a dvere a čakajte, kým nie je isté, že odišiel. Môžete sa ho pokúsiť omámiť spevom (najvhodnejšie sú indiánske rituálne spevy a tance), zariekaním a rituálmi velebiacimi Matku Prírodu. Veľmi vhodným spôsobom je čítať medveďovi z posvätných environmentalistických brožúrok state o tom, že on je zvieratkom milujúcim divočinu, ktoré nikdy neútočí na človeka. Samotnou Matkou Prírodou inšpirované texty brožúrok v medveďovi zvyčajne vyvolajú túžbu po návrate do jej lona a pripomenú mu jeho milú povahu.

Odožeňte prípadných zlých policajtov, hasičov a iných orgánov, ktorí macka zbytočne stresujú.

Tradične je medveď dobrý učiteľ na trénovanie podávania rúk. Pri návšteve medveďa sa preto odporúča k nim zavolať decká a začať spievať známy šláger: „Medveďku, daj labku, pôjdeme na svadbu...

Správanie, biotopUpraviť

Ako vyplýva už z názvu, medveď je zviera, ktoré vynašlo med a dlhé roky nám ho aj poskytovalo. Dnes to necháva na včely, pretože sa k nemu správame zle. Ale je pripravený dávať nám med, ako to robil v minulosti, len sa musíme začať k nemu a Prírode správať lepšie.

Za normálnych okolností sa medveď od skorej jari až do neskorej jesene živí len a len čučoriedkami. Mäso jedáva len preto, lebo mu ľudovia, najmä ich menej prispôsobivá časť, vyzbierajú všetky čučoriedky. Zvlášť nevhodný je tradičný predvianočný zber čučoriedok.

Medveď je zvieraťom bytostne túžiacim po divočine. K našim kontajnerom a do kukurice prichádza len z dôvodu našich zločinov na Matke Prírode. Keby sme mu všade nechali divočinu, ostával by v divočine. Uvedomme si, že medvede žili v Bratislave skôr ako ľudia!

Medveď nám pomáha aj pri orientácii v prírode. Pokiaľ nevieme, kde je sever, stačí podísť k najbližšiemu medveďovi a prezrieť si jeho srsť. Na severnej strane býva dlhšia[2].

Riešenie problémov s medveďmiUpraviť

Za všetky problémy s medveďmi môže vždy človek, takže ich riešiť vlastne ani netreba. Ak už sa tomu nedá vyhnúť, výborným riešením sú špeciálne kontajnery na odpad, ktoré odporúča 11 z 10 ochranárov. Medvede je potrebné do týchto kontajnerov uzavrieť a držať ich tam, až kým problémy nepominú. Okrem toho je vždy dobrým riešením prestať chodiť do prírody, čím sa myslí aj zastavané územie obcí. Medveď vie, že toto územie mu kedysi patrilo a teraz si naň vzniesol (oprávnený) nárok.

Druhy medveďovUpraviť

 • macko
 • plyšový macko
 • macko uško
 • Yogi macko
 • Balú
 • Pusík
 • Medvedík kukuričný - zakrpatený poddruh, slovenský endemit, ktorý však začína byť invazívny
 • Apple iMacko
 • lodní medvěd (tohto máme z český zdrojov, žije zrejme na lodiach)
 • medvěd Artur - známy najmä starším návštevníkom Radvanského jarmoku

PoznámkyUpraviť

 1. Podobnosť názvov mato a macko jednoznačne dokazuje príbuznosť Slovákov k statočnému dakotskému ľudu.
 2. To, že medvede majú na severe dlhšiu srsť ako na juhu sa dočítame v každej učebnici prírodopisu.
Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.