Matematika

Mat1.jpg

Matematika je veda o číslach, počítaní, matematických operáciach, lineárnych potvorách a haluškách. Matematika sa vyznačuje tým, že Sa všetko snaží čo najviac komplikovať a aj jednoduché veci vysvetľuje zložitou cestou. Matematika bola pôvodne vytvorená ako prostriedok k psychickému zdeptávaniu žiakov a študentov pričom sa pri výučbe matematiky stávajú so žiakov jedinci bez energie a daľšej snahy sa učit iné predmety.

Keďže matematika je sama o sebe dosť nanič (na hovno) a slúži len na pomocný popis iných vied (fyzika, chémia, technické vedy) trpí hlbokým komplexom menejcennosti. Napríklad vedomosť typu 1+1=2 je nám úplne na konský nátrasák, keď si pod tým nevieme predstaviť, že jedno jabĺčko + jedno jabĺčko sú dve. Z vyššie spomenutých dôvodov sú niektoré hlavne vyššie matematické aparáty v školách prezentované ako samoúčelná vec. V mnohých kruhoch (prevažne na akademickej pôde) je matematika pseudopovažovaná za najdôležitejší predmet a ako každé zakomplexované teleso robí problémy tým, ktorí sa s ňou musia babrať.

Jedného dňa, keď sa zamestnáte, tak prídete na to, že fyzika je vám proste nanič. Ale vyššie matematické aparáty, ktoré boli používané na fyzike sa vám určite zídu...

Najlepší matematik v SR

Svojho času sa matematike venoval aj Jozef Stalin, je známy aj svojou poučkou o štatistike: Keď umrie jeden ľudo, tak to je tragédia. Keď umrie 300 ľudov, tak to už je štatistika.

PríkladyUpraviť

Slovné úlohyUpraviť

Maminka je dnes o 21 (nie je prvočíslo) rokov staršia než jej dieťa. Za 6 rokov bude dieťa 5-krát (prvočíslo!) mladšie ako mama.

Otázka: „Kde je otecko?“
Úloha nie je tak neriešiteľná, ako by sa mohlo zdať...
Riešenie: Dnešný vek dieťaťa = X, dnešný vek matky = Y. Takže X+21=Y. Situácia za 6 rokov: 5(X+6)=Y+6. Riešime ako sústavu rovníc, dosadíme za Y: 5X+30=X+21+6. Po vyriešení dostaneme: X=-3/4. Dieťa má dnes mínus trištvrte roku, čo je mínus 9 mesiacov.
Odpoveď: „Otecko je na maminke.“ ale našťastie nevie dieťa prečo.
Matematika

Základné numerické operácie
Plus (+)Mínus (-)Krát (×)Delené (:)Mocniny


Vety
Pytagorova vetaSlotove vetyMečiarove amnestieEvina teória pohybuŠtudentský Archimedov zákonZbierka úloh


Konštanty
Bulharská konštantaBulharský logaritmusHranolova konštanta


Druhy čísel
P.V.T.ČísloPrvočísloDruhočísloTreťočísloNečísloPokokotNekonečno


Čísla
10506815061286313372007200820092010201120122013201420152016


Geometria
KruhŠtvorecKosoštvorecLichobežník
GuľaHranolŠpic

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.