Manažér
Manažér |
---|
![]() |
Umelecká alegória ideálneho manažérskeho prístupu. |
"Nevolajte ma „vedúci“, volajte ma „majster“. Vedúcim môže byť hocijaký *****, no majster musí niečo vedieť, alebo to už dokázal..."
Manažér (alebo aj menežér, šéf, bos(s), či archaicky riadiaci pracovník, lat. Homo procurator) je ľudo, ktorý vzhľadom na to, že sa nedokáže uživiť tým čo dokáže vyrobiť vlastnými rukami sa stal v práci podobnou figúrkou, ako je politik vo verejnom živote. Vzhľadom na isté riziká a okolnosti svojej „práce“ je manažérsky mzdový príjem spravidla viacnásobne preceňovaný.
CharakteristikyUpraviť
"Viete prečo sú niektorí manažéri takí hajzli?
Lebo si ich zamestnanci tak vychovali."
- Dôchodca
Ináč povedané: manažér je tu v podstate nanič, ale robí okolo seba také „bububu“, že on a štatisticky asi 80% ľudov jeho okolia verí, že je na svojom mieste pre niečo dôležitý. Ostatných 20% sa dá rozdeliť na tých, čo sa snažia metódou zmrdizmu dokázať opodstatnenosť svojej existencie a zvyšok sú tí veľmo inteligentní a úplní tupci, ktorí sú v práci iba zatiaľ a aj to len čírou náhodou.
Základné podmienkyUpraviť
Schopnosti, respektíve neschopnosti ostatných zamestnancov spôsobili, že šéf je ten ktorý má právo rozhodovať o financiách. Logicky je to tak, že šéfova moc začína pri tom, ako dokáže ovplyvniť finančnú situáciu svojich podriadených. „Ovplyvniť“ neznamená to, že peniaze pridáva, ale práve naopak, šéfova moc vyplýva z toho akú stratégiu používa pri:
- zvyšovanie výkonnosti - prípad, kedy za tie isté peniaze dá väčší zisk svojmu vyššiemu bossovi
- škrtení platov - skvelý spôsob ako zapôsobiť na ďalšieho šéfa
- vyhadzovaní nepohodlných zamestnancov - funguje ako základný predpoklad udržanie autority u podriadených
- efektívnym zavádzaním legislatívnych krokov, podkrokov a pokrokov zákonu padajúceho hovna
Druhy manažérovUpraviť
Zahraničné zdroje po vedeckých výskumoch rozlišujú tieto základné formy manažmentu:
- vznášajúci sa manažéri - títo žijú vo svojom svete. Majú predstavu o tom ako všetko funguje a tvrdia, že to tak je a niekto ich nepresvedčí o opaku. Pri takýchto manažéroch je nutná dávka empatie a po nastavení na ich vlnovú dĺžku treba už len ukazovať a zdôrazňovať, čo oni chcú vidieť a spolupráca s nimi je viac než ideálna. Pri týchto manažéroch sa osvedčila známa slovenská športová disciplína, ktorou je vriťolezectvo.
- manažérski skokani - sú manažéri, ktorí v podstate nevnímajú, na ktorej pozícii sú. Pozíciu vnímajú ako level počítačovej hry z ktorého sa treba dostať vyššie. O svojej práci síce vedia hovno, ale rozprávať o nej dokážu a ich kariéra je založená na čistom princípe zmrdizmu a vyžieraní mozgových výkonov podriadených.
- zabarikádovaní manažéri - väčšinou ide o starých páprdov, čo absolútne skameneniny, ktoré nemajú iný ako svoj názor. Sú stúpencami riadenia vojenskýcm režimom, ktorý funguje na princípe rozkazov. Podriadených vôbec nepotrebujú. Vlastne ich potrebujú na to, aby im formou porád odvelili na vykonanie svojich predstáv.
- manažérski transformeri - sú to klony zabarikádovancov, ktoré sa pod tlakom vyšších bossov z chvíle na chvíľu transformujú na nový deklarovaný spôsob riadenia, ktorý pretlačia smerom dolu svojím vojenským prístupom.
Osudy manažérovUpraviť
Kombináciou využívania týchto základných pravidiel sa určuje úroveň „pracovného nasadenia“ manažérov. Na druhej strane vplyvom zmrdizmu musíme skonštatovať, že životnosť manažérov na svojich pozíciách nie je až taká stopercentne istá. Čaká ich nasledujúci osud:
- metóda: pojebať a povýšiť - je štandardná metóda, ktorá sa kulantne nazýva aj kariérny postup.
- metóda: odpratať na tiché (tzv. teplé) miestečko - sú to osudy tých čo na tých svojich nadriadených vedia natoľko priveľa, že by bolo netaktické hodiť ich do bahna, kde by mohli komplikovať dianie a osudy svojich bossov všelijakými neprijateľnými vyhláseniami.
- metóda: vykopnúť a nechať napospas osudu - je metóda, ktorá sa týka (asi) týchto existencií:
- totálnych chruňov, ktorí na to proste nemajú a nie sú dostatočne podkutí na to, aby obstáli pre realizáciu predchádzajúcich spôsobov jednania
- totálnych gaunerov, ktorí sú natoľko namočení do sračiek, že by v nijakom prípade neobstáli ako oponenti tých, ktorí ich majú v hrsti... BTW: nie sú aj oni chruňovia?
- sú to aj tí idealisti (alebo romantici), čo ďalej nemôžu dosiahnuť a realizovať svoje predstavy a sú presvedčení. Už našli ten svätý grál práce a ich schopnosti sú natoľko výnimočné, že sa dokážu etablovať ako zázračné médiá na spasenie iných, lepšie fungujúcich spoločností, v ktorých (práve) na nich čakajú. Proste sa už nemôžu na to všetko okolo nich pozerať.
- inovátori, ktorí sú aktívni a aktívni tak, že zefektívňujú manažment natoľko horlivo, že ho aj redukujú až dôjdu k hranici, keď sami prídu na to, že ich pozícia je vo firme zbytočná natoľko, že ju treba zrušiť. Nezriedka sa stane, že sa zrušia aj oni ako osoby a vo firme konečne nastane pokoj....
Pri niektorých prípadoch vlastníckych vzťahov a spôsobu riadenia biznisu sa môže stať, že niektorých šéfov sa ich bossovia zbavujú spôsobom, po ktorom sa posledné slová k dotyčnému spisujú do nekrológov.
Na záverUpraviť
Neskoro večer stojí generálny riaditeľ pri skartovačke. Ide okolo neho mladý (novučičký) zamestnanec. Riaditeľ sa mu prihovorí:
- - Prosím vás. Držím v rukách dôležitý, citlivý dokument a moja sekretárka tu dnes nie je. Môžete mi pomôcť s týmto zariadením?
- - Samozrejme! - odpovie nadšený zamestnanec. Vezme dokument strčí ho do štrbiny a stlačí "Štart"...
- - Joj! Ďakujem Vám veľmi pekne! Budem z neho potrebovať tri kópie...
Remeslá | |
---|---|
Autobusár ■ Celebrita ■ Doktor ■ Geológ ■ Hajzel ■ Hasič ■ Herec ■ Influencer ■ Kamionista ■ Kuriér ■ Manažér ■ Novinár ■ Policajt ■ Politik ■ Posranec ■ Prezident ■ Profesor ■ Prostitútka ■ Pápež ■ Podnikatel ■ Redaktor ■ Revízor ■ Spevák ■ Spisovateľ ■ Starosta ■ Šofér ■ Vedec ■ Vekslák ■ Vojak ■ Zlatokopka ■ Zolotechnik |