Matka

(Presmerované z Mama)

"Žena je dobrý sluha, ale zlý pán."

- Sv. Pavol

"Žene riekol: Veľmi ti rozmnožím ťažoby v tvojom tehotenstve; v bolestiach budeš rodiť deti a budeš túžiť za svojím mužom, ale on bude vládnuť nad tebou."

- Genesis
Matka
Matka.jpg
Členka Klubu anonymných matiek... s hlavou rodiny na stene. Je ním konkrétne pes Eddie zo seriálu Frasier.
Matka štrnástka.jpg
V niektorých komunitách sa matkami stávajú veľmi mladé dievčatá. Na obr. vidíme typickú matku-štrnástku zo Spišského Štvrtka.
Female Icon svg.png

Mama (ľudovo aj matka, mater, mati; nikdy nie Matica slovenská) je najväčší nadľudo. Z biologického hľadiska je to samičí rodič živočícha. Takisto to je stvorenie, ktoré aj Chuckovi Norrisovi muselo niekedy dať beztrestne po papuli a nikto si nikdy nemohol dovoliť niečo zlé či kritické na ňu povedať, lebo by tým Chucka veľmi nasral. Matka je hlavnou postavou rodiny, druhá postava, ktorú voláme, že „otec“ až taký dôležitý nebude. Matka má také práva, že keby jej Chuck po prvej facke odpapuľoval mohol dostať aj druhú a mohol fasovať aj varechou na holú riť. V súčasnosti panuje na celom svete, s výnimkou Blízkeho východu, matriarchát, preto je postavenie matky také významné.

Charakteristiky matkyUpraviť

Matka je tvor, ktorý vzniká vtedy keď porodí svojho potomka. Pôrod sa stane vo veľkej bolesti, a tak asi toto bude ten pravý dôvod prečo si na matku nikto netrúfa. Matka svoje mláďatá často chráni aj keby ju to malo stáť život. No nie je to celkom isté u ľudí, lebo niektoré nádejné ľudské matky bežne idú na interupciu, či hodia novorodenca do smetí a tak.

No väčšinou je bežné, že za normálnych okolností matka cicavcov svoje potomstvo prikrmuje svojou telesnou tekutinou, ktorá sa nazýva materské mlieko. Je to zásoba živín, ktorá je pravidelne k dispozícii. Tak je zariadené, že mláďa má potravu vtedy keď ju potrebuje... no musí mať tú matku. Musí mať toho, koho môže vyciciavať.

Naopak taká matka rýb, ktoré voláme „tlamovci“ svoje rybie ratolesti schováva v tlame, čo sú v podstate ústa. Taká matka to má veru ťažké. Nesmie nikdy plakať a už vôbec skrývať slzy prehĺtaním. Ešte šťastie, že je ryba. U iných rýb, ktoré voláme „morské koníky“ sú matkami otcovia. Nielenže sa napakujú oplodnenými ikrami, ale ich aj odrodia. Ešte šťastie, že tieto koníky nie sú kone, t.j. kopytníky, lebo chudáci otcovia by si odniesli kopanie potomstva v bruchu a do čoho by tá mládež sem-tam kopla?

Matka je väčšinou tvorom na ktorom je jeho potomstvo silne závislé a to tak dlho, že v ideálnom prípade je preň najdôležitejšou. Beda ak jej niekto ublíži. Na druhej strane je matka ten najvhodnejší objekt k tomu aby mu potomkovia ubližovali. Robia to preto, lebo sú si istí, že im vždy odpustí. To odpúšťanie sa nazýva „materinská láska“.

MamičkaUpraviť

"Keby som dostal jedno Euro zakaždým, keď mi niekto povie, že som pekný, mal by som dnes jedno Euro...
Ďakujem mama!"

- syn

Vysobášená matka je svokra. Už len to slovo „svokra“ preberá obidvoch mladomanželov z driemot natoľko, že zareagujú bežným trpkým klamstvom: „Naše svokrušky sú také zlaté, že by sme ju za nič na svete nevymenili...“ keď sú v úzkych volajú svokry „mamičkami“. V češtine sa tento tvor nazýva tchýně. Údajne preto lebo vznikol skrížením tchora a svine.

Matka je tvor, ktorý svoje potomstvo všeličo naučí. Potomkovia s matkou vyrastajú a s materinským mliekom nasávajú aj materinskú múdrosť. Najprv sú to prvé slová, neskôr sú to prvé rady a múdrosti. Je mnoho vecí, ktoré sa dozviete jedine od mamy:

Mama vás naučí obratnosti: „Pozri sa na tú špinu, čo máš na chrbte!“
Mama vás naučí vážiť si dobre vykonanú prácu: „Ak sa chcete navzájom pozabíjať, urobte to láskavo vonku, práve som upratala!“
Mama vás naučí veľa o jave zvanom osmóza: „Zavri si ústa a zjedzpolievku!“
Mama vás naučí náboženstvo: „Modli sa, aby to z toho koberca zišlo dole.“
Mama vás naučí logicky myslieť: „Prečo? Pretože som to povedala!“
Mama vás naučí predvídať: „Skontroluj si, či máš čisté prádlo. Čo keby ťa zrazilo auto?“
Mama vás naučí iróniu: „Ešte chvíľu plač a ja ti k tomu dám skutočný dôvod!“
Mama vás naučí byť vytrvalý: „Neodídeš odtiaľto pokiaľ nezješ všetok špenát!“
Mama vám vysvetlí počasie: „Tvoja izba vyzerá, ako keby tu pred chvíľou bolo tornádo!“
Mama vám vysvetlí životný cyklus: „Priviedla som ťa na tento svet a môžem ťa z neho zase rýchlo dostať!“
Mama vás naučí byť závistlivý: „Na svete sú milióny nešťastných detí, ktoré nemajú takých dobrých rodičov ako ty!“

Matka terčom útokuUpraviť

O mame sa v niektorých chvíľach vyjadrujeme nie práve lichotivo. Väčšinou nie o svojej. Cudzie matky sa občas stávajú terčom nemiestnych vtipov. Sú to časy, keď už máme od niekoho na svojej papuli toľko naložené, že je jasné, že sme slabší. Vtedy prídu na rad osočovania z bezpečnej vzdialenosti. Sú to vety ako napríklad:

Tvoja mama je taká tučná, že keď vyskočila minule do vzduchu tak sa v ňom zasekla
Tvoja mama je taká tučná, že keby si objednala vodnú posteľ, tak by museli prehodiť deku cez Atlantický oceán
Tvoja mama je taká tučná, že na jej bombarďákoch sa dá premietať v panoramatickom kine
Tvoja mama je taká tučná, že keď chcel Boh povedať „A buď svetlo!“, musel ju najprv požiadať, aby odstúpila nabok.
Tvoja mama je také nemehlo, že sa zamotala do kábla bezdrôtového telefónu
Tvoja mama je taká blbá, že potrebuje recept aj na výrobu kociek ľadu

A podobné nechutnosti. Po takýchto urážkach je emočné konto útočníka na bode mrazu. Všetky zábrany a súcit sú v riti. Je to ideálny stav aj na vraždu.

 
Rodina
Stará mať
Otec Krstný otec Matka
Muž Decko Žena
Svokra
Manželstvo
Manžel Manželka
Pes Mačka
Papagáj Korytnica
Narodenie
Chlapec Dievča
Syn Dcéra
Brat Sestra


Dámy zo slovenského šou-biznisu, ktoré určite nie sú kurvy, ale sú už aj na našej NECYKLOPÉDII

 
 

ŽenaDievčaManželkaMamaStará maťDcéraVzdelaná SlovenkaStará dievkaSliepkaČajaBlondína


Lucie BíláMariana ĎurianováOľga FeldekováMaša HaľamováHedviga MalinováAnna MalíkováEva MázikováNora MojsejováIvetka RadičováPaviel RochnyakRuža z TopoľčianHelena von DráčkováAdela BanášováMária KotlárováAmerika KundínyováDyjana ChlórováMandarinka Rolincová

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.