Maďarská republika
Мадяристан Козататарсасаки
Vlajka Maďarská vlajka.png
Základné údaje
Mapa HungryHungayry.JPG
Štátne zriadenie kráľovská republika resp. prezidentská monarchia, onedlho Maďarsko bez hraníc
Úradné jazyky panónska fínčina, rumunčina, rómčina, ázijské dialekty, ugrofínsky žalospev
Hlavné mesto Budapešť (nie, nie je to Bratislava)
Najväčšie mesto Budapešť (nie, nie je to Bukurešť)
Členenie Od Dunaja po Tisu
Najvyšší bod Komín búdovy parlamentu v Búdapešti (98 m p. m)
Najdlhšia rieka Dunai (časť)
Národná hymna Maďari vyžijú (Magyrö ött potyázik, bázmek)
Demografia
Rozloha cca. 65 000 km² (počas prvej polovice 20. storočia rôzne veľké kusy odpadávali)
Počet obyvateľov takmer 10 miliónov, z toho tretina Indov
Hustota osídlenia moc
Susedia SlovenskoFélvidék, Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko, Rumélia, Srbsko, Kosovo, Chorvátsko, Slovinsko, Rakúsko, Poľsko.
Ostatné
Dedičný prezident Kinga Göncz III., panónsky vojvoda a kráľ
Premiér kráľ Bajnai Gordon Freeman
Národný hrdina Ján Slota (od roku 2000)
Zakladateľ štátu Béla Kunda, 1919
Mena 1000 hufnágelov (1000 HUF)
internet tld .hu

Maďarsko (maďarsky "Magyartóthszágh" alebo "Félbalkán", pod vplyvom malopoľštiny aj "Wengrü") vzniklo po sprisahaneckej dohode medzi profesorom Tomášom Garrigue Mäsiarikom (Bohémia) a generálom Carlom Mannerheimom (Fínsko) o vytvorení autonómneho územia pre Fínsku menšinu v Panónii (Karpatská kotoľňa). Po kolapse autonómie vedenej Béla Kundom (mal Rád maďarskú republiku), nastáva spoločenská zmena, keď Rumunmi dosadený admirál Horty vystavuje svoj kmeň silnému turecko-židovskému vplyvu, čo sa prejavilo aj systematickým jazykovo-kultúrnym vzďaľovaním sa Panónskych Fínov od Fínov Polárnych (viď fonetický prepis pozdravu prevzatého zo stepnej semitčiny „bizónlátašrot“).

HistóriaUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Veľká Morava
 
Maďarská garda

Územie dnešného VÚC Dolné Slovensko bolo od nepamäti (minimálne 1000 rokov P.V.T. ) osídlené Staršími Slovákmi, Starými Slovákmi a Staršími Starými Slovákmi; v náhodnom poradí (náhodné poradie podľa §117, odst. c) zákona 23/2013 Zb. zastupuje prvočíslo na súdoch druhej inštancie)

Prvým známym vládcom územia bol Samo (čítaj Šamő). Ako už vyplýva z jeho mena išlo o samovládu t. j. vládol (okrem svojho dobytka) len sám sebe.

Ďalšími vládcami boli Pribina, Môjmier (česky Mojmír), Rastislav, Svätopluk a ďalší. Títo už zastávali funkciu prezidenta do ktorej boli zvolení v demokratických voľbách.

V roku 1536 zvíťazili Maďari nad svojimi bratrancami Poliakmi v známej bitke pri Mohácsi, čím uchránili južnú Európu pred kristianizáciou.

V nasledujúcom období bolo územie poskytnuté na spravovanie etnickým Slovákom, neskôr rodu Hamburgerovcov, a od roku 1919 do roku 2007 opäť etnickým Slovákom.

V roku 1919 bol dosadený komunistický Samo-vládca Béla Kunda. Jeho vláda však nebola úspešná. Za pomoci Rumunov, v roku 1922, uskutočnil Admirál flotily šlapacích bicyklov pochod zo Segedu do Pešti a ujal sa moci. Horty rozvíjal najmä poľnohospodárstvo - pestovanie bavlny a chov Turulov. V Ruskej občianskej vojne bojoval za Juh. Jeho vláda bola mimoriadne úspešná a trvala až do roku 1954, kedy bola za pomoci Fínskej vlády nastolená v Maďarsku konečne demokracia. Maďarsko však čoskoro stratilo pre Fínsko význam, keď medzi ním a Českom vznikol v roku 1963 nový Poľský štát. V roku 1999 intervenovalo Maďarsko v siedmej Balkánskej vojne za Srbsko proti Chorvátsku, za čo bolo kruto bombardované Lordom Clintonom a Spojenými štátmi. Vojna skončila úplnou okupáciou Maďarska. Americká armáda má odvtedy na jeho území svoje základne.

Od roku 2002 existovali snahy vlády etnických Slovákov o znovuzačlenenie tohto územia pod vládu cára Mikuláša, nakoľko územie zaostávalo v ekonomických reformách a ekonomickom raste za Slovenskom. Tieto snahy vyústili v roku 2007 k pričleneniu k územiu Slovenska a premenovaniu na Dolné Slovensko. Z dôvodu tejto udalosti bolo hlavné mesto premenované na Slotapešť (podľa splnomocnenca vlády SR pre pripojenie Maďarska k Slovensku).

Stotisícročná história Maďarska sa stala vďačným námetom stovák filmov (Boj o oheň), hymnických piesní, hrdinských legiend, či knižných titulov (Jerguš Ferko - Maďarské (seba)klamy).

Z maďarskej učebnice dejepisu: "Starí Maďari položili základy pravdepodobne všetkých vedných disciplín. Ich žiakmi boli Mongoli, Tatárostanci, Chazari, či Slovania. Ich slovná zásoba nepoznala hraníc, ich písmo neskôr zrekonštruovali Latinčania."

ObyvateľstvoUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Maďari


Známy slovenský klérofašista Janči S. definoval etnologický vývoj maďarského národa takto: "Maďarské mongoloidné kmene sem dorazili na malých chlpatých koníkoch. A pozostatky týchto prišelcov a nomádov sú na území dnešného Maďarska veľmi stenčené. Ich slávny Štefan, ktorý bol uhorský a nie maďarský kráľ, ktorý viac rozprával po nemecky ako po maďarsky, spravil jednu zásadnú vec. Spojil sa so slovenskými kniežatami a franskými rytiermi a týchto Mongolov vyvraždil. Terajší takzvaný maďarský národ má teda geneticky veľmi ďaleko od Mongolov, ktorí sem pricestovali na tých hnusných koníkoch. To im spravil ich slávny Štefan, vyvraždil ich kvázi predkov". (v rozhovore pre volebný časopis SNS Desiatka, máj 2010)

HospodárstvoUpraviť

 
Feferónky určené na slovenský trh sú vyberané veľmi starostlivo

Maďarsko pestuje papriku, vyrába Bikavér a Ikarusy. Sľubne sa rozvíjajúcim odvetvím je aj výroba salámy zo zbytkov ich národných hrdinov (napr. Rákoczi paprikás szalámi)

Maďarskou menou je forint, nazývaný aj HUF, čo je odvodené od zakladateľa svetovej ekonómie Pištu Hufnágela (Hufnágel Pistván) a prvého prezidenta Maďarskej svetovej národnej banky. Mena je krytá vyššie spomínanou paprikou, vďaka čomu je mimoriadne stabilná a celý svet ju chce (okrem Švajčiarov, v ktorých frankoch majú, zhodou okolností, všetci Maďari pôžičky).

V nedávnej minulosti boli Maďari preslávení svojim staviteľstvom. Ich najznámejším dielom je búdova Maďarského parlamentu. Toto je však už minulosť a búdova je v tak dezolátnom stave, že Maďarský parlament musí zasadať v priestoroch Univerzity v Komárne. Niektorí geografi však tvrdia, že nejde o úpadok staviteľstva, ale o vyjadrenie skutočnosti, že po návrate kráľa, predpovedanom už na 21.12.2012, nebudú parlament, a teda ani búdova, naďalej potrebné.

Pozri ajUpraviť

Necyklopedické štáty

 

 Absurdistan  Antarktída  Byzantská ríša  CCCP  ČeskoslovenskoFranská ríša  Hollywood  Internet  Kráľovstvo Šumavy  Mikzicko  Morava  Osmani  Rakúsko Uhorsko  Rímska ríša  Tisícročná ríša  Veľké Uhorsko  Veľká Morava


Tieto sú vraj naozaj:
  Afganistan  Anglicko  Bosna a Hercegovina  Bulharsko  Česko  Čierna Hora  Čína  Dubaj  Egypt  Európska únia  Fínsko  Francúzsko  Grécko  Holandsko  Hong Kong  Chorvátsko  Izrael  India  Írsko  Japonsko  Kanada  Kosovo  Kuba  Líbya  Maďarsko  Mongolsko  Nemecko  Nórsko  Poľsko  Rakúsko  Rumunsko  Rusko  Slovensko  Slovinsko  Švajčiarsko  Srbsko  Taliansko  Turecko  Ukrajina  USA  Veľká Británia

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.