Mýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete

Mýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete je jedným z najrozšírenejších populárnych mýtov na Slovensku. Tento nepravdivý a značne zvrátený názor sa v minulosti rozśíril do hláv väčšiny populácie ako vírus, a v súčastnosti postihuje všetky vekové kategórie a pohlavia bez rozdielu. Škodlivosť tohoto mýtu je celospoločenská: najväčšie mentálne škody spôsobuje mladým ženám, u ktorých vedie k nerealistickému sebapreceňovaniu. Najväčšie materiálne škody spôsobuje mladým mužom, ktorí tieto princezny a kráľovny bez triezveho odhadu musia financovať.

Typické Slovenky na bežnej slovenskej pláži.

PôvodUpraviť

Nikto presne nevie, v ktorej hlave vznikla táto dezinformačná novinka. Mýtus o najkrajších ženách na svete nabral najväčšiu silu začiatkom deväťdesiatych rokov, a musí byť vnímaný v historickom kontexte. Po osamostatnení Slovenska (1993) došlo na jeho území k celonárodnej eufórii (typickej pre všetky mladé štáty), a v procese hľadania novej identity muselo neodvratne dôjsť k nájdeniu vzorov, hrdinov a mýtov, ktoré potvrdzovali akí sme my Slováci dobrí, a jedineční, a originálni, a najlepší, a ako si zaslúžime miesto na mape vesmíru.

Ďalším faktorom bol pretrvávajúci rozmach cestovania do zahraničia po páde komunistického režimu (1989). Každý, kto navśtívil krajinu západnej Európy, prichádzal domov s pocitom sklamania.

Mýtus o najkrajších ženách na svete sa v tomto prípade ukázal ako vhodnou terapiou. „Máme síce holé rite, ale máme najkrajšie ženy“, a po vyslovení tohoto mohol znepokojený Slováčisko kľudne spať. Slovenka tiež. Skôr nespať.

Dôležitým momentom deväťdesiatych rokov je tiež mocný socio-psychologický posun vo vnímaný žiletky. Žiletka rokov osemdesiatych je panské huncústvo, deväťdesiatych už kamarát žien. Bez ohľadu, či sú Slovensky najkrajšie, alebo nie; pravdou je, že keď sa tie chlpaté potvory konečne oholili, bol to taký šok, že žiadna lichôtka nebola dosť veľká.

Ešte iný moment je, že s treťou vlnou pokusu zrovnoprávnenia žien sa tieto začali vyjadrovať (často pod mužskými pseudonymami).

Psychologické príčinyUpraviť

Podľa psychológov je príčinou tohoto nahovárania mentálny proces, označovaný ako umelé štastie, alebo vytváranie pozitívnych predstav o sebe samom. Vzniká po prehre alebo strate.

Príkladom tohoto javu je situácia, keď dostanem v bare po pysku, a hoci mi protivník rozkopal zadok, poviem si: „Ale techniku som mal lepšiu ja!“. Toto nahováranie si odbúra môj zničujúci pocit prehry, a výčitky voči sebe samému, a tak môžem v noci kľudne spať. To isté je so Slovenkami. Keďže Slováci sa toho nastrácajú až až, veria aspoň pohodlnej a krásnej teórii že ich ženy sú najkrajšie na svete. A môžu v noci kľudne spať.

Pokiaľ si človek neuvedomí existenciu tohoto psychologickeho procesu, bude navždy veriť výmyslom ako je tento.

Faux- pasUpraviť

Mýtus o najkrajších ženách na svete už spôsobil na medzinárodnej úrovni nejednú trápnu situáciu. Príkladom je pohovor s talianskym porotcom v súťaži MISS Slovensko spred pár rokov, keď sa ho novinár spýtal, že čo si o tomto tvrdení myslí. Taliansky porotca a expert na ženy odpovedal diplomaticky, a hlavne pravdivo a objektívne: „Krásne ženy sú všade vo svete“, ale najkrajšie sú skutočne na Slovensku.

Ďalšie slovenské mýty:Upraviť

 • Horalka je tá najlepšia sladkosť (vo svete také niečo nemajú).
 • Slováci rozprávajú cudzími jazykmi bez prízvuku.
 • Slovenskí vojaci sú najlepší vojaci v jednotkách OSN.
 • Kto nepije 40%- ný lieh s prísadou chemickej grcky nie je Slovák
 • Všetci nám chcú zle.
 • Všetci ľudia na svete sú Slováci, len niektorí o tom nevedia.
 • Slovenská zem je najkrajšia na svete.
 • Slováci sú najstarší a najväčší národ v okolí.
 • Slováci sú pohostinní a majú dobré úmysly.
 • Ženy majú šiesty zmysel
 • Zahraničné školy sú kvalitnejšie ako slovenské
 • Všety autá sú lepšie a kvalitnejšie ako Škoda
NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
 

AnonymBludMnohoMotýlie krídlaNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilFilozofHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiCharakterKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaFaktPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.