Vladimír Iľjič Lenin (rusky: Влади́мир Ильи́ч Ле́нин, vlastným menom Vladimír Iľjič Uľjanov rusky: Влади́мир Ильи́ч Улья́нов) (* 22. apríl 1870 [1], Simbirsk (dnes Ulianovsk) – † 21. január 1924, Gorki pri Moskve) bol ruský marxistický revolucionár a architekt moderného komunizmuboľševizmu. Stál na čele boľševickej revolúcie (1917) v Rusku a zmene Ruska v Sovietsky zväz.

Vladimír Iljič Uljanov Lenin
Lenin

Lenin v roku 1923, t.j. tesne predtým ako ukončil aktívnu politickú kariéru.
Narodenie 22. apríl 1870
Simbirsk,
Ruské impérium
Úmrtie 21. január 1924
Gorki pri Moskve, ZSSR
Manželka Nadježda Krupská
Rodičia Balšaja rus
Poznámky V súčasnosti býva na jednej benzínovej pupmpe na námestí, čo sa volá mauzóleum

Toto je ľudo, alebo aj nadľudo z Necyklopédie

Podľa dnešnej mládeže sa vraj údajne Lenin do histórie zapísal najmä ako šialený fyzik ktorý vymyslel Atómového bimba. Ďalej sa tvári že umrel, ale on iba vyčkáva kým nezomrie Chuck Norris, jeho úhlavný nepriateľ. Potom povstane zorganizuje spolu s Fidelkom 1. bimbovú vojnu.

Neviem síce celkom dobre, čo má spoločné guľka z pištole od teroristky a syfilis, ale skúsim sa opýtať Lenina

Bol by to nádejný novinár


Vzťah Lenina s Chuckom a ich spoločný World-tripUpraviť

 
Spiaci Lenin. Práve sa mu sníva, že drží rajčáky a jazdí na tanku.

Boľševici na čele z mimozemšťanom Leninom boli nútení podpísať dohodu s Chuckom, ktorý potom sponzoroval celosvetovú socialistickú revolúciu. Spoločne navštívili mnoho zaujímavých miest. Lenže v roku 1921 sa Chuk pohádal z Leninom a dopadlo to tak ako to dopadlo viac info v Leningrad.

Návšteva AnglickaUpraviť

V roku 1902 (počítané podľa starého kalendára), navštívil Lenin Anglicko. Pôvodne sa chcel zúčastniť pohrebu Viktórie Coburgovej, rod. Hanoverskej, ale tá ešte žila. Navštívil teda aspoň niektoré vychýrené Liverpoolske hostince, kde šeky podpisoval ako LenInn.

Návšteva FínskaUpraviť

Lenin pri Štrbskom plese
Súbor:Vladimir Lenin

Fínska Marka sa v roku 1906 tešila značnej suverenite v rámci Ruského impéria. Napriek tomu tam Lenin musel ísť podnecovať revolúciu. Dôvod bol, ako vždy posteľný: Nadježda Krupská, s ktorou zdieľal politickú víziu a syfilis, ho na ten čas vyhodila z domu. Návšteva Fínska znamenala fiasko, ale jej stvárnenie známym socialistickým realistom Merevorinom jej aj tak dalo mytologickú hodnotu.

Koncom dvadsiatych rokoch vyhlásili v Sovietskom zväze výtvarnú súťaž na tému "Lenin vo Fínsku" Do užšieho výberu sa dostali tri obrazy:

  1. Prvý znázorňoval Lenina ako v snehom zaviatom lese, za polárnej noci, prekračuje hranicu Fínskeho veľkokniežatstva, aby sa vyhol prenasledovateľom z cárskej Ochranky.
  2. Druhý zachytával Lenina stojaceho v legendárnom rušni No. 293, ktorý v plnej rýchlosti uháňa fínskou tundrou do Petrohradu, kde všetku moc práve prevzal miestny soviet.
  3. Na treťom obraze bola len posteľ s veľkou duchnou spod ktorej vytŕčali dva páry nôh...
    Predseda výberovej komisie sa pýtal maliara:
    Súdruh, koho majú predstavovať tie nohy?
    No tie vpravo sú súdružky Krupskej a tie vľavo súdruha Stalina
    Dobre, ale kde je súdruh Lenin?
    No predsa vo Fínsku..

Návšteva OrdonikidzeUpraviť

V roku 1907 sa vydal Lenin na najjužnejší koniec impéria. Do mesta Ordonikidze, na úpätí Kavkazu. Mesto bolo naozaj nehostinné (Lenin nevedel pochopiť, ako sa tam Lermontovovi mohlo páčiť) a nazval ho Groznym, odkedy sa tak volá.

Návšteva Štrbského plesaUpraviť

Počiatkom roku 1920 navštívil Lenin v prestrojení za Halíčskeho žida Štrbské pleso, v ktorom si aj zaplával. V blízkej chajde sa nadrúľal horcov a poslal svojim súdruhom známy telegram o Stalinovi, kde ho nazýva starým beďarom (ide o preklep: v skutočnosti to mal byť starý beťár). Uhrovitý Stalin sa vtedy odul na celé všetkých a rozhodol sa, že ich vykántri. Toto všetko vďaka Slovenskému Horcu.

Leninoví spojenciUpraviť

KultúraUpraviť

Chvíľka poézie:

Leninovi

Keď bol dedko ešte malý
málo chleba doma mali.
Málo chlebe, veľa biedy,
zle sa žilo ľuďom vtedy.
Potom prišiel veľký Lenin,
viedol ľudí do boja,
aby mali viac chleba,
práce, sexu, pokoja...“


PoznámkyUpraviť

  1. narodený 10. apríla 1870 podľa juliánskeho kalendára


  Politici
  Politické systémy  
PolitikMonotikaPolitikaŠtátPrezidentNáboženstvoPápežAtentátDementkraciaFeminizmusKonštruktívna monarchiaKorupciaAl SrajdaMossadCIANATO
  Významní svetoví politici  
Adolf HitlerStalinLeninJurko KríčekBill ClintonBabrák ObamaFidel CastroKormidelníkJFKMussoliniŠalvio BezlysiniGenerál MugabeNapoleon BonaparteSaddám HusajnUsama bin LádinVáclav KlausVáclav HavelFidel Castro


  Komunisti, socializmus a ďalšie červené témy  

KSČKSSSmer – SDInternacionálaČSSRZSSRNDRBoľševikGustáv HusákVasiľ BiľakGejza ŠlapkaAntonín KapekLubomír ŠtrougalAlexander DubčekLeninStalinMao-Tse-TungFidel CastroZväzarmPionierSZMSpartakiádaPrvý MájVOSR2. sv. vojnaSúdruhPredsedaJRDTuzexBONVekslákPanelákZáchytkaKofolaGrankoGazda repárskyDead KomunistsVerejné blaho

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.