Lazník
"Bol som na dovolenke na lazoch... vraj „agroturistika“.
Najprv im ochorelo prasa, jedli sme bravčovinu, potom si zlomila nohu ovca a mali sme baraninu, no a potom im začala stenať stará mama a ja som ušiel domov..."
- Turista
![]() |
Lazník |
---|---|
![]() | |
Typickí lazníci... |
Lazník (žen. rod lazaňa) je označenie obyvateľa Laz Vegaz. Prenesene sa toto slovo používa aj ako označenie úspešného mladého džentlmena, prevažne postihnutého abstinenciou, vyznačujúceho sa osobitým dressing code a outfitom[1], ako aj rafinovaným slovníkom[2]. Lazník je rukolapným dôkazom toho aké sú bohaté fondy slovenského národa.
PôvodUpraviť
Pôvod Lazníkov je v Laz Vegaz. Laz Vegaz [3]je latinský názov známeho stredoslovenského kultúrneho centra herného priemyslu (tzv. gamblingu) dnes známeho aj pod názvom Hriňová. Lazníci nežijú len tam, sú aj okolo Detvy či Očovej, Obchoditej, Hrochoti, či na Látkach. Neradno zabudnúť aj na tých okolo Kokavy, ale tiahnu sa aj na Ratkovú, či kolo Čierneho Balogu či Valaskej a inde po Slovensku.
Revírom lazníkov sú nezávislé a slobodne mikrocelky nazývané lazy. Z lazov sa lazníci rozšírili po celom svete, ba aj po Slovensku[4].
CharakteristikyUpraviť
Lazníci sú autonómni ovčania. Sú charakteristickí tým, že sa s ničím dlho neserú, lebo z hygienických zariadení sú pre nich tradičné latríny. V latríne sa dlho neradí sedieť, lebo v zime sú cez fugy medzi daskami „klimatizované na ostro“ a v teplejších mesiacoch sa na ich pachy láka slovenská fauna: od múch cez komáre, diviaky, no môžu sa pripojiť aj medvede. Preto lazník s nohavicami „na pol žrde“ cíti mierne oslabenie až bezbrannosť a istý logistický deficit a tak serie výkonne a efektívne.
Bez poriadnych slovenských lazníkov by nebolo počas druhej svetovej vojny ani povstania a partizánov. Najprv ich pozbierali popadaných z lietadiel na lúkach a potom im ukázali cestu do lesa. Ukázali najprv tupým koncom, potom aj ostrým. S lazníkmi sa ani dnes netreba veľmo ťahať za prsty. Správny lazník má sekerku vždy po ruke. Po vojne sa lazníci intenzívne zaoberali zberom železa a tak je bežné, že normálny plnokrvný lazník vlastní nejaký ten kver, samopal, guľomet, mínomet, či granátomet aj s muníciou.
Lazník má srdce otvorené. Keď treba naleje, keď treba vypije s každým dobrým ľudom a keď treba po papuli dá a ani sa za to nenahnevá, že musel...
Expanzia tradíciíUpraviť
Chvíľka poézie: „You're lazy just stay in bed You're lazy just stay in bed You don't want no money You don't want no bread“ |
Lazník patrí v súčasnosti medzi ojedinelé originálne slovenské exportné výrobky. Spolu s oštiepkom, vyprážaným syrom, Treskou v majonéze, Tokajským vínom, či bryndzou je pridaný medzi značky uverejnené vo Vestníku EÚ. Meno „lazník“ má vo svete silný cveng aj dodnes.
Neskôr sa meno „lazník“ stalo populárnym aj v Anglickej republike, kde ho napr. J. R. R. Lakatoš použil pre svojho hrdinu, Bilba Lazníka, ktorého Česi chybne volajú „Pytlík,“ podľa inej známej postavy, Chrobáka Vrecka[5]. Nenechajme sa oklamať, Bilbo bol pravý lazník a nie nejaký truhlík. Známa je aj skladba od Deep Purple nazvaná Lazy.
Ženská odvodenina lazníka menom „lazaňa“ zas prischla menej známej talianskej potravine, do ktorej sa dáva najmä z konské mäso, pretože lazníci (aj lazane) mali ku koňom vždy blízko (viď citát na začiatku článku).