Otvoriť hlavné menu

Necyklopedia β

"Myslím si, že Kosovo čáká skvelá budúcnosť, rovnako ako všetky moje plány."

- George W. Bush
Rrepublika e Kosovë
Republika Kosovo
Република Косово
Kocsova Republikasi
Kosova Republyikasi
Daúlát Kúsuf
Kosovopolje ë republike
Zemra serbishe
EUFORija
Kokosovo
Kosovo vlajka.png
Kosovo znak.jpg
Kosovo.gif
Kokosovo.
Základné údaje
Štátné zriadenie Narkokracia (Bordel)
Úradné jazyky Albánčina
Hlavné a najväčšie mesto Priština, Brusel, Washington, D.C. (striedavo po polroku)
Druhé najväčšie mesto Ština
Členenie Nie je
Najvyšší bod Kopec
Najdlhšia reka Kosovianka
Národná hymna Kosovo Parody Song
Demografia
Rozloha Malá
Počet obyvateľov Dosť
Hustota osídlenia Tak akurát
Susedia Jebnutý Srbi, jebnutí Albánci...Macedónsko, Black Mountain, HR
Ostatné
Prezident Fatmir Sejdiu
Premiér(ka) Mustafa
Zakladateľ štátu Hashim Thaçi
Mena Eurokos (EKS)
internet tld Nepoznajú internet

Kosovo je hornaté územie pri hraniciach s Albánskom, obklopené zo všetkých strán pohoriami (Kopaonik, Šar planina) s tektonickými kotlinami Kosovo polje a Metohija, oddelenými od seba až 1042 m vysokými chrbátmi. Dňa 17. víťazného februára 2008 o 15:50 SEČ vyhlásil kosovský parlament samostatnosť, zvrchovanosť a nezávislosť na Srbsku. USA a Európska únia nový štát vzápätí posvätili v mene Alláha, Otca, Syna i Ducha spetého svätého, amen. Pre Srbsko je odtrhnutie Kosova rovnako významné, ako odtrhnutie Sudetov pre Československo.

Obsah

NázovUpraviť

Kosovo dostalo svoj názov podľa toho, že v 13. storočí tam boli strašne premnožené drozdy ("drozd" = po srbsky "kos"). Avšak podľa najnovšieho sčítania Ľudov, domov, bytov, vtákov a traktorov bolo zistené, že v súčasnosti sú v Kosove výrazne premnožené kohúty ("kohút" = po srbsky "kokot"), takže sa uvažuje o zmene názvu na Kokotovo.

HistóriaUpraviť

V dôsledku porážky na Kosovom polji sa Srbsko stalo "väzňom" osmanskej ríše. Stalo sa tak roku 1389, keď armáda tureckého sultána Murada I. porazila spojené srbsko-bosnianske vojsko v čele so srbským kniežaťom Lazarom. Padlý knieža Lazar na biblický pokyn „Lazar vstaň!“ vôbec nereagoval.

20. storočieUpraviť

 
Jeden zo šťastných Kosovčanov prejavuje svoje emócie po vyhlásení nezávislosti

Po konci Prvej svetovej vojny sa Kosovo stalo súčasťou novo vzniknutého kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov, neskôr „Kráľovstvo Juhoslovanské“.

Vznikom narkokracie Kosovo nadväzuje na slávne tradície svojich prvopočiatkov z rokov 1941-44 kedy otcovia zakladatelia Hitler a Mussolini Kosovo pričlenili k Albánsku, s veľkou mierou zvrchovanosti. Ich vtedajšie „strategické“ úmysly sú v dnešnom moslimskom svete mierne povedané nepochopiteľné, ale história je otec blbosti.

Populačná vojnaUpraviť

Albáncov na území Kosova nebola zďaleka ani polovica, najlepšou formou boja bola voľba populačnej vojny. V tej Albánci dosiahli drvivého víťazstva, ktoré v dôsledku viedlo až k víťazstvu úplnému, čiže k nezávislosti.

EkonomikaUpraviť

Základným a prakticky jediným priemyselným odvetvím v Kosove je pašovanie drog. Prevážne sa pašujú tvrdé drogy, marihuana nie je až tak výnosná. Priemyselné enklávy, obhospodarované srbskou menšinou, zostali po odtrhnutí od Srbska opustené. Albánci niečomu tak nepotrebnému a dementnému ako priemysel nedôverujú a nerozumejú. Pašovaním drôg sa dá zarobiť ďaleko viac peňazí za menej práce. Miestami sú však ešte vidieť políčka, kde sa mimo makovíc a marihuany pestujú aj základné potraviny. Zostalo tiež niekoľko funkčných cementární a betonárok. Vzmáha sa aj výhodný predaj ľudských orgánov.

Albánci tiež používajú najefektívnejší spôsob konzervácie, nekonzervujú vôbec, všetko uchovávajú živé.

SpolunažívanieUpraviť

Spolužitie Srbov a Albáncov prechádza búrlivým vývojom, avšak Srbi sú na tom zasa lepšie. Do školy a zamestnania ich sprevádzajú, alebo rovno vozia modré prilby Unprasor. To aby nikoho neohrozili.

Štáty, ktoré Kosovo uznali, uznajú alebo neuznajú:

  • Kosovo uznalo Kosovo v okamžiku vyhlásenia nezávislosti
  • Rusko Kosovo neuznalo, ale zase uznalo Abchádzko.
  • Srbsko reagovalo na nezávislosť Kosova spontánnymi oslavami v uliciach. Najväčší žúr bol na americkom veľvysranectveslanectve.
  • USA Kosovo uznala a hneď mu požičala vlajku a hlavné mesto
  • Prúser Brusel rozhodol že Kosovo jednotne uzná ako svoju kolóniu.
  • Väčšina štátov sveta vrátane Usámovej ríše Kosovo uznávajú a prajú mu všetko najlepšie!
  • Naopak Albánsko považuje Kosovo za svoju integrálnu a historickú súčasť a preto Kosovo nikdy neuzná!!

Ako poznáte, že ste v Kosove?Upraviť

 
Kosovská architektúra

Hlavné znamenie toho, že ste v Kosove, je, že všetci vypadajú divne a srandovne hovoria divným cudzím jazykom. Pokiaľ stojíte frontu na záchod, ktorý je v skutočnosti vykopaná jama do chodníka, gratulujeme, ste v Kosove! Možno sa vám hodí jednoduchý návod ako sa dorozumieť kdekoľvek na svete.

Externé odkazyUpraviť