Úd

(Presmerované z Končatina)

"Vy spolu ste telo Kristovo a každý osve Jeho úd."

- Pavol z Tarzu - hovorí, že každý individualista je kokot (1K 12:27 )
Úd
Silueta.jpg
Na tejto siluete je to jasné: čo trčí, to je končatina alebo úd.

Úd je vlastne iba slovo, ktorým označujeme akýkoľvek dlhší výbežok z ľudského tela (veľmi dobre to vystihuje anglický termín „extremity“).

V praxi nám naša obrazotvornosť pri slove „úd“ poskytne obraz údajne jediného stredu vesmíru, t.j. výčnelok mužského tela nazývaný „pohlavný úd“ (správne „penis“), no hovorovo najmä kokot, prenesene aj vták a z hľadiska využitia niekedy aj čurák... Používanie slova „úd“ pre ostatné končatiny je skôr archaizmom.

Prenesene sa toto slovo používa ako nadávka. Veľmi vhodná je napríklad pre diskusné fóra, pretože dnešné filtre ju nie sú schopné odlíšiť súvislosti v kontraindikácii slušného použitia slova úd. Admini diskusií by si mali uvedomiť, že v slušnom význame sa dnes už slovo „úd“ nepoužíva. Kedysi áno, napr. spojenia "lámanie údov v kolese", "naťahovanie údov na škripci" a p. sú priam ukážkou voľakedajšej kresťanskej slušnosti a morálky.

Druhy údovUpraviť

Pohlavný údUpraviť

Názov jednej z podstatných častí mužského pohlavného orgánu, dodnes používaný aj pre označenie skutočného penisu aj ako nadávka.

  • Ozajstný penis - Názov úd použitý nedvojzmyselne a bez akýchkoľvek úmyslov niekoho uraziť. Používame opatrne, pretože aj tak sa môže niekto cítiť urazený. Vetu si vždy najprv dôkladne analyzujeme, aby sme sa uistili, že z nej naozaj jednoznačne vyplýva, že ide o pohlavný úd v anatomickom zmysle slova.
  • Politik, iný ľudo - Sem si každý môže dosadiť meno podľa chuti. Alebo môže prejsť na stránku kokot, ktorá obsahuje dnes aktuálneho kokota. Pokiaľ niekto napíše na stenu alebo lavicu naše meno v tvare „XY je úd“, najľahšie to napravíme dopísaním na „XY je úderník“. Ale dnes je aj úderníctvo dosť smiešne. Na druhej strane musíme poznamenať, že bez obetavého úderníka by nestrieľala väčšina strelných zbraní.
  • Úradník a niekedy aj policajt býva nespravodlivo prirovnávaný k týmto údom, no nie je to pravda. V skutočnosti sú títo ťažko pracujúci svedomití a zodpovední ľudovia orgánmi.

RukaUpraviť

Aj ruka je údom, nikto si to však neuvedomuje. Nazvať ruku údom preto môže vyvolať zbytočné úsmevy. Ono zase pri ruke mať vztýčený prostredník smerom hore môže všeličo tzv. „údne“ symb-olizovať.

NohaUpraviť

Noha tiež, hoci tu existuje určitá dvojzmyselnosť, pretože pohlavný úd je občas nazývaný „treťou nohou“, či „strednou nohou“. Slušný človek teda o údoch ani o nohách radšej nehovorí, prinajmenšom nie u mužov. Povolenou výnimkou snáď je spomenúť nohy (množné číslo!) v súvislosti jednoznačne len s jedným mužom.

Chobot?Upraviť

Či je údom sloní chobot, nie je jasné. Preto sa radšej takémuto názvu chobota vyhneme. Navyše, aj slovo chobot je dvojzmyselné a tiež vyvoláva úsmevy. Ach, tí Slováci.

ÚdajneUpraviť

Slovom údajne sa začínajú tlačové správy, ktoré napísal nejaký „úd“, respektíve „Úd“. To slovo je v podstate negáciou zvyšnej časti titulku - nap. titulok „Kadáfí bol údajne zabitý“ znamená, že Kadáfí je živý a zdravý. Tolen údi (údovia) v redakcii sa týmto slovom snažia zbaviť zodpovednosti za obsah článku.

Napísať ho však museli, pretože mali za úlohu naplniť celé vydanie. Pomocou slovka údajne môžu napísať takmer hocičo, dokonca tým získajú možnosť po pár dňoch napísať ďalší článok, že „informácia sa nepotvrdila“. Zrejme im ju poskytol nejaký úd. Z uvedeného vidíme, že slovoúdajne“ je odvodené od slova „úd“, a to od jeho najneslušnejšieho významu. Synonymom slova „údajne“, je slovokokotina“.

Údenina a údiťUpraviť

Ďalším špecifikom bohatstva slovenského národa je úd, ktorý má súvislosť so žrádlom. Z potravinárskeho technologického procesu, ktorý nazývame údenie vzniká výrobok, ktorý sa všeobecne nazýva údenina. Tieto produkty získali zrejme svoje pomenovanie z toho, že vo svojich prvopočiatkoch sa údili zväčša iba údy. Vznikli tak údené šunky a rôzne iné končatiny.

Zrejme určitá nostalgia spôsobila to, že aj po tom ako sa slovenský jazyk obohatil o špecifickejšie slová ako napríklad „klobása“, „saláma“, „párky“, „slanina“... atď. Nebude náhoda, že aj prvé tri z týchto slov sa používajú ako synonymum pre ten hlavný, úvodný úd (napr. „ten má riadnu klobásu“, „mám na saláme“, „omočiť si pároček“).

Slovo údenina dodnes nevymrelo a dokonca mŕtva vyúdená ryba sa stala údenáčom. Pre úplnosť dodávame, že v Chorvátsku sa názvom kokot označuje aj jeden druh ryby.

Prísne vedecké pojednania NECYKLOPÉDIE na tému anatómia.

 
 

HlavaMozogKsichtVlasyOčiUšiNosÚstaJazykZubyKrkPohlavie

TeloKostraKozyBruchoPrsiaŽranieSrdceKrvOhanbieOhrdieVagínaBoborRiťSranieŠťanie

ÚdNohyRukyPrstyPenisErekcia

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.