Karel Gott

"Jednou v Las Vegas přišel za mnou Frankie Sinatra a zeptal se mě "Jak to ty, Karle, děláš?" a já na to "Já ti ani nevím, Frankie." Tak, tohle byla anektoda o Frankovi Sinatrovi."

Karel Gott
Karel Gott

Majster vo vzácnej chvíli uvoľnenia.
Narodenie 14. júl 1939
Karlovy Vary, ale vtedy sa tak ešte nevolali
Úmrtie 1. október 2019
Praha, zatiaľ sa tak aj volá, kým ju nepremenujú
Známy vďaka vlastnej ankete o najlepšieho speváka
Deti kade-tade

Toto je ľudo, alebo aj nadľudo z Necyklopédie

- Karel Gott

"Pěníze nejsou všechno. Je potřeba mít i zlato a nemovitosti."

- Karel Gott - o svojich hodnotách

Karel Gott,tzv. Božský Kája, KarolKogott, je osobitý druh vtáka nazývaného Zlatý slávik (lat. Golden nota Gott Nightingale), po ktorom boli a sú pomenované aj mestá Gottwaldov a Karlovy Vary.

EtymológiaUpraviť

Pôvod názvu tohto vtáka je nejasný. Každý debil vie, že Gott znamená Boh, no zdá sa, že Bohovi je jasné, že jeho mlyny melú a melú. Karel je z pôvodného Kar-el, pričom El je v hebrejčine tiež boh, resp. jedno z jeho mnohých mien. Keby El bolo germánske slovo, mohlo by ísť o nejakého neznámeho horského bôžika. Božský Kája však nie je neznámy. A kombinovať v jednom mene meno Najvyššieho s nejakým bôžikom, to by nám súdruhovia z Jeruzalema asi neodsúhlasili.

Čo v tomto kontexte znamená "kar", to si nie sme istí. Kar je ľadovcový kotol, avšak nie po hebrejsky. Po maďarsky je „kar“ vraj „rameno“. V hovorovej južnoslovenskej maďarčine existuje taký slovný zvrat, že: „Zjedol si ty ten môj kar...“, nie je celkom isté, či ide o to „rameno“. Po tomto rozbore by sme sa mohli zhodnúť, že slovo „Karel“ necháme radšej pokope a zhodneme sa, že je to český ekvivalent mena Karči.

ŽivotopisUpraviť

V Čechách sa verí, že Karel Gott bol synom Klementa Gottwalda, to však bude bohapusté ohovoránie, pretože na Klémovho syna je pristarý. Jeho kariéra začala, keď ešte aj čert bol malým chlapcom.

Karel Gott sa preslávil najmä vďaka interpretácii nekonečného zoznamu zahraničných hitov s duchaplnými českými textami[1] a výskytom v Guinessovej knihe rekordov. Nezabudnuteľná bývala aj jeho pohybová šou spočívajúca v mykaní nohou, ktoré nacvičovali spolu s Elvisom a Forrest Gumpom. Popri tom mu súdruhovia umožnili mať vlastné televízne programy s vlastnými hosťami vyberanými podľa jediného princípu: aby nezatienili Majstra.

Vlastnil anketu Zlatý slávik, v ktorej pravidelne víťazil a na ktorej odovzdávaní cien mával vyhradených záverečných 60 minút z 90 minútového programu. Keď po prvý krát nezvíťazil, spôsobilo to krízu slovensko-českých vzťahov, ktorá neskôr vyústila do rozdelenia Těžkoslovenska.

ZaujímavostiUpraviť

Zaujímavosťou je, že keď Karell Gott dovŕšil vek 70 rokov, akosi záhadne prestal starnúť, a odvtedy každý rok stále slávi sedemdesiatku.

"Nashledanou. A kdykoli mě potkáte na ulici, tleskejte!"

- Karel Gott

PoznámkyUpraviť

  1. Podľa správ návštevníkov seánsov Ivo A. Bendu píšu text pre Karla Gotta Plejáďania, čo vysvetľuje ich nadpozemskú kvalitu.

Pozri ajUpraviť

  • Kulky sviští - duet s Darinkou Rolincovie, vtedy slovenskou speváčkou, známy aj pod názvom Strieľanie.


Chvíľka poézie:

„ON: Mrdám rád

a je to na mě doufám znát,
mrdám rád,
že chtěl bych trochu štěstí dát, častokrát,
když celý kraj šel s písní spát,
zvonky štěstí
já slyším v dálce znít a hrát.
ONA: Mrdanie
mám zo všetkého najradšej,
mrdanie, sú moje chvíle najkrajšie,
mrdanie, som ako v rozprávkovom
sne,
zvonček šťastia
aj pre mňa v diaľke krásne znie.
ON: Mrdání
ONA: Mrdanie...“  Hudobné skupiny (nie Metalové)
Bodom from childrenBuran BuranBurzumČechomorDead KomunistsDeathly eyesDepressive DirectionsGREGROCKGrín DejH16JakačiJoy DivisionManic Street PreachersNazarethNemŕtvy či neživýOlympikPeking PensionPil PivoSuper Bomb TrioTublatankaVeverička z MarsuVidlán
Tí, čo spievajú
50 KorúnAmy WinehouseBritney SpearsLady GagaDávid HajzelhófMartin KittnerKukoNemŕtvy či neživýJožo GaRagueVkeli KlaksónElvis PresleyKarel GottMichael JacksonBranislav JobusRobo KazíkEva MázikováPeter StrašákJozef PáterovičRihannaHelena von Dráčková
*** Bonus ***
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.