Káčer

(Presmerované z Kačica)
Done.png


"Ak niečo vyzerá ako kačka a kváka ako kačka, tak to asi bude káčer."

Káčer
Káčer
Samec a samica káčera

Drevený párik káčerov sa vyskytuje vzácne. Ten krajší je samec.

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

- Václav Klaus

Káčer (samicu občas nazývame kačka, kačura alebo kačica, pozor, nepliesť si s vačica) je jedno z najdôležitejších zvierat v ľudskej spoločnosti. Nejde teda o meno, mesto ani vec. Používa sa ako etalón veku, veľmi významná je najmä fráza „ty si vtedy ešte ťahal po dvore dreveného káčera“.

OpisUpraviť

Káčer vyzerá podobne ako kačica, je však krajší.[1] Má plochý zobák vydávajúci neslušné čvachtavé zvuky, ploché nohy, krídla a ďalšie údy. Drevený káčer je jediným známym živočíšnym druhom, ktorému sa vyvinuli plne funkčné kolieska.[2] Neplatí teda známa antropocentrická veta, že evolúcia nedokázala vytvoriť koleso a že toto je čisto ľudským vynálezom. Káčer je pokrytý farebným perím, ale to len vtedy, keď nie je domáci alebo drevený. Domáci káčer býva bezfarebný, drevený káčer hanebne holý.

Káčer vie plávať (aj drevený, plechovým káčerom to ide horšie). V podstate vie aj lietať, je však zvyčajne taký lenivý a tučný, že vzlietne len nerád. Drevený vie lietať len nadol. Plávanie im naopak, vďaka sadlu, ide celkom dobre. Drevený káčer má občas problém udržať hlavu nad vodou, ale vcelku to preňho nie je veľký hendikep, pretože dlho vydrží bez dýchania (na rozdiel od divého a domáceho káčera), ktorí sa ľahko utopia, najmä ak im hlavu pod vodou pridržíme. Absolútnym preborníkom v plávaní je gumený poddruh, ktorý sa neutopí nikdy.

Kačica vyzerá podobne ako káčer, je však škaredšia. Ale dá sa jesť. Mláďa káčera sa nazýva kačiatko a je ešte škaredšie ako kačka.[3] A na jedenie je primalé – kvôli tomu to neskúša ani Bear Grylls! Preto kačiatka nechováme, ale do vane sú vhodné, najmä v gumenom podruhu.

Slávni káčeriUpraviť

 
„Super kačica“ pravdepodobne spôsobila záplavy na západnom Slovensku. Zrejme zabudla zastaviť kohútik vo vani. Shit happens...

Americké koreneUpraviť

 • Káčer Donald – stvárnil mnoho postáv mladých inteligentných gentlemanov v kreslených filmoch. Známy pre svoju výbušnú povahu, ktorou sa ale nevyrovná Jančimu. Osobný priateľ Chucka Norrisa. Kreslený.
 • Káčer MacDonald – zakladateľ amerického kapitalizmu. Živý.
 • Káčer Donald MacDonald – zakladateľ škótskeho kapitalizmu. Kreslený.
 • Donald Trump – reálny americký kapitalista, prezident USA, podľa niektorých indícií nie je jedlý... a ani sa až tak veľmi na káčera neponáša, ale to meno meno... Známa je aj jeho exmanželka Ivana Trumpeta.
 • Strýko Držgroš – zakladateľ reálneho kapitalizmu, ktorého majetok činí celkovo 28,8 miliárd,[4] čo ho robí najbohatším zo všetkých káčerov a kačíc, vtákov, stavovcov atď. Podľa investigatívnych žurnalistov zbohatol na ťažbe nerastov a love pokladov, no pravdou je aj že ho nikdy nenavštívila daňová kontrola. Kreslený.
 • Duj, Luj a Huj – mladé svište, ktoré svištia kde to sviští. Kreslené.
 • Káčer Daffy, zvaný aj Duck Dodgers – kolega káčera Donalda od bratov Warnerových, niekedy veľmi šikovný, inokedy úplný debil. Kreslený.

Ostatné zahraničieUpraviť

 • Lech Kaczyński – zosnulý člen známeho dua Káčeri (poľ. Kaczyński), nasledovník manželky bývalého slovenského prezidenta (Husáčka divoká letela z vysoka). Mŕtvy.
 • Jarosław Kaczyński – žijúci člen dua Káčeri. Živý.
 • Donald Tusk – ďalší z poľských káčerov vo vysokej politike. Živý – a ešte ako!
 • Gagarin - Redakcia: toto sme škrtli, pretože Gagarin nebol káčer ale husák. Káčer robí kač-kač. Musel by sa potom volať Kačkačarin, čo by sa nemohol, lebo sa to zle vyslovuje...

TuzemskoUpraviť

 • Rastislav Káčer, minister zahraničných vecí a k****t (rozumej "kariérny diplomat") - aj keď ho nikto nepozná, dali sme ho sem. Hádam nebudeme horší ako Poliaci. známy svojim spoločenským správaním

Slávne kačkyUpraviť

 • Kačica Daisy – frajerka a neskôr manželka káčera Donalda
 • Super kačica – doposiaľ nepopísaný druh – zachytil ju len radar TA3 (vpravo). Predpokladáme, že pracuje v tajných službách ako „super tajný špión“ SIS (od toho vzniklo pomenovanie, vymyslel to redaktor TV Narkóza), pretože ho Mr. Fico spomínal vo svojej reči o „tajných“.[5]
 • Pekinská kačka – preslávila sa cez žalúdok. Pečená.
 • Husokačka – v skutočnosti kačica Mulard – vyšľachtili ju žabožrúti, lebo im nestačila štandardná kačacia pečienka.[6]
 • Gumená kačička – vyhľadávaná úchylmi pri kúpaní ako erotická pomôcka. Plastová, gumená, v rôznych farbách a veľkostiach, občas aj vibrujúca.
 • Novinárska kačica – hodí sa najmä k uhorkovej sezóne
 • Tá Kačura – nevieme, kto to je, ale veľa sa onej hovorí
 • Makačka - špecifický prípad kačky, ktorý môže byť napríklad:

GalériaUpraviť

Poznámky a referencieUpraviť

 1. „Ty první dvě divoženky byly takový vošklivý, nanicovatý, ale ta třetí byla větší, hezčí, byl to sameček.“ (Ivan Mládek, Úterý, 1987)
 2. R. Sulík, 2009, Mzdové koliesko
 3. Túto otázku riešil napr. Hans Christian Andersen vo svojej prelomovej štúdii Škaredé kačiatko (University of Southern Denmark, 1844)
 4. NOER, Michael – EWALT, David M. The Forbes Fictional 15. Forbes : New York, 2007-11-12.
 5. Fico: „Spis o tajných je kačica.“ Fico sa pridal ku Glváčovi... SME, 26. jún 2013.
 6. „Ľudovo nazývané husokačky, boli vyšlachtené vo Francúzsku so zámerom získania väčšej pečienky.“ Kačice Mulard (husokačice).
Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.