"Vozmóžno dať jóža v pízdu?"

- otázka pre rádio Jerevan
Ježko
Ježko
Ježkovia sú nočné zvieratá, takže zamilovať sa môžu aj podľa hmatu.

Ježko je nebezpečené zviera funiace, šramotiace a šuštiace od jari do jesene.

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

Ježko (židovsky Jožko, rusky Jóžik, anglicky plotná sviňa) je nebezpečené zviera funiace, šramotiace a šuštiace od jari do jesene. Funí nielen pri sexe, ale aj pri žraní vtáčatiek, chránených živočíchov a iných škodcov.

Jabĺčka, ktoré nosieva na chrbte, nežerie (navzdory poverám), ale ich nosí do pálenice. Nosenie jabĺčok na chrbte je súčasťou masovej propagandy, ktorá má za cieľ oblbnúť verejnosť. Ak sa ježka dotknete, skrúti vás od bolesti do klbka. Toto zviera by už dávno vyhynulo, pokiaľ by mu ochrancovia prírody nepomáhali prežiť zimu.

Ako zachrániť ježka pred zimouUpraviť

Ježko by rád prezimoval, no nie vždy sa mu to podarí. Postarajte sa preto oňho v zmysle nasledujúceho návodu:

 1. Vážte si ho
  Len sebavedomý ježko dokáže prečkať zimu. Ak je jeho sebavedomie tesne pod kritickou hranicou, stačí, ak mu vo dvore vyrobíte palác a budete ho živiť. Ak je však príliš deprimovaný, budete si ho musieť adoptovať.
 2. Zbavte sa parazitov
  Nezabite ježka tým, že jeho telo zamoríte blchami. Siahnite po antiparazitárnom prípravku a zbavte sa bĺch, detí a iných parazitov. Použiť môžete univerzálny sprej Arpalit Neo či Frontline alebo prípravok Neostomosan, ktorý zakúpite v obchode so zbraňami spolu s návodom na riedenie. Siahnuť môžete aj po ekologickom práškovom prípravku EkoDDT, ktorý však funguje na mechanickej báze. To by malo úplne stačiť.
 3. Vyrobte mu príbytok, nábytok a príbor
  Nemusíte dať Ježkovi celý váš byt - úplne postačí, ak mu prenecháte niekoľko izieb. Dôležité však je, aby bola táto časť svetlá a vykurovaná aspoň na teplotu 15 °C. Myslite na to, že ježko je nočný tvor. Bude preto dobré, ak bude od vašej spálne čo najďalej. Pokiaľ váš byt uvedené podmienky nespĺňa, bude ho musieť prenechať ježovi celý a postaviť vlastný. Postačí vám hromada lístia niekde v záhrade, do jari nie je až tak ďaleko a cez deň ste aj tak v práci.
 4. Nekŕmte ho
  Ježko je lovec, pre ktorého nie je nezvládnuteľnou korisťou ani slon. Nechajte ho teda, nech si vo vašom byte niečo uloví. Rastlinná potrava je preňho len zriedkavým zdrojom živín, ale nejakou hruškovicou nepohrdne.
  Ak korisť obsahuje pevné časti (okuliare, chrániče, prilbu), ježko si cvičí svoje žuvacie svaly a čistí svoj chrup. Pre spestrenie môžete pridať morčatá, korytnice a iných miláčikov z chovateľského obchodu. Vždy tak, aby mäsitá časť tvorila viac ako polovicu dennej dávky.
  Ježko denne skonzumuje približne 120 kilogramov potravy, ktoré by ste mu mali do bytu vypúšťať večer. Ak je ráno byt prázdny, vypustite ešte podstatne menší prídavok. Nezabúdajte na čerstvú vodu, ktorá by mala byť dostupná nepretržite.
 5. Tešte sa, ako priberá
  Nie je nutné, aby ste si ježka vážili každý deň. Čoskoro zistíte, že ak má dostatok sebaúcty, bude priberať aj na váhe, v priebehu každého týždňa naberie na hmotnosti 50 až 80 kilogramov. Signalizuje to jeho dobrý psychický stav a vhodné zaobchádzanie.
  Zvyčajne stačia necelé dva mesiace na to, aby ste ježka vykŕmili k jeho hraničnej 650-kilogramovej hmotnosti, pri ktorej si začne sám seba vážiť.
 6. Uložte ho odpočívať
  Znížte teplotu v ježkom obývanej časti bytu na 0 do 5 °C. Takýto teplotný šok bude dostatočný na to, aby sa začal ukladať na zimný spánok. Pokračujte v jeho vážení si a poskytovaní koristi,pravidlá o dennom množstve však prestanú platiť.
  Ak ježko v spánku neleží na boku s odhaleným bruchom a nohami, znamená to, že svoj metabolizmus prispôsobil zimnému režimu. Pre život na vašom priestrannom pozemku mu môžete v stene vášho domu vytvoriť biokoridory, ktorými sa dostane von. Použite lopatu alebo hlavodrť.
 7. Pripravte ho na vypustenie
  Ježkovia, ktorých čaká budúcnosť vo voľnej prírode, musia vo vašej starostlivosti zotrvať až do jarných mesiacov, keď priemerná denná teplota vystúpi na hranicu desiatich stupňov. Prebudeného ježka treba po zimnej hibernácii opäť vykŕmiť na jeho hraničnú hmotnosť, pretože počas spánku spotreboval cenné zásoby sebaúcty.Toto trvá do leta.
  Pre vypúšťanie zvoľte chránené miesto so skrýšami, kam sa môže ježko ukryť a číhať na korisť. Urobte tak pred večerom, v dostatočnej vzdialenosti od miest,na ktoré chodia deti. Husté kríky obývané bezdomovcami a pestrý biotop so stromami sú ideálnym miestom.
 8. Zapojte deti
  Deti s ježkom sú vražednou kombináciou, poskytujúcou kopec zábavy:
  1. želanie: Ježka!!!
  2. želanie: Do piči s ježkom!!!
  3. želanie: Ježka von z piči!!!
  Vaša dočasná záchranná stanica je ideálnym nástrojom, aby ste svoje deti naučili milovať prírodu. Kŕmidlo pre vtáčatá, v ktorom môže vychudnutý ježko loviť, či vešanie vtáčikov po okolí, im pomôžu získať skúsenosti, ktoré im televízna obrazovka ani počítač neposkytnú. A naučia sa, že ježa možno dať do piči len v prípade, že je to stranícka úloha.

Ako zachrániť ježka pred suchomUpraviť

Ježko je síce divé zviera (divočích) a teda je plne vybavený na prežitie v prírode, nie však v prírode v čase klimatickej zmeny Postarajte sa preto oňho v zmysle nasledujúceho návodu:

 1. Urobte mu napájadlo
  Teoreticky postačí aj malá miska, tú by však mohli prevrhnúť vtáky či iné zvery a ježko by trpel.
  Preto poskytnime ježkovi bazén. V bazéne nesmieme vodu chlórovať ani sa v ňom kúpať.
 2. Ak nemáte istotu, či k vám ježko chodí, urobte bazén preventívne!
Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.