Ján Hus, česky Jan Hous, anglicky Ian House, M.D. (narodený dňa 13. mája 1369 Husinec – 6. júla 1415 Kostnica, angl. Boner), český vedec a prvý kozmonaut, dlho pred Vladimírom Remekom ba dokonca aj pred J. Gagarinom[1].

Ján Hus
Ján Hus


Narodenie 13. máj 1369
Husinec, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie 6. júl 1415
Kostnica, Nemecká Spolková Republika
Výška 180 cm
Urna: cca 250cm
Váha 85 kg
Urna: asi 95kg aj s obsahom
Známy vďaka experimentom s ohňom

Toto je ľudo, alebo aj nadľudo z Necyklopédie

Vedecká kariéraUpraviť

Pôvodne Ján Hus študoval za artistu[2] Bakalárske štúdium ukončil v roku 1393, PhD dosiahol v roku 1396[3], v roku 1401 sa stal dekanom artistickej fakulty a v roku 1409 dokonca rektorom univerzity. Tu však urobil rozhodnutie, ktoré ho neskôr stálo život a prinieslo mu slávu - dal sa na vtedy ešte novú vedu zvanú teológia. Titul GRSc sa mu však nepodarilo dosiahnuť.

Na poli teológie sa mu podaril významný objav - pozorným štúdiom Biblie zistil, že na omši je možné nielen jesť, ale si aj vypiť[4] Toto bolo pre vtedy abstinujúcu českú verejnosť veľmi lákavé, závistlivý Prof. Papa Martinus Quintus, PhD, však namietal, že hypotéza nie je celkom potvrdená a že on osobne čaká na skorý objav elektrónového mikroskopu, ktorý ju vraj potvrdí[5]. Namietali aj Jehovisti, ktorí tvrdili, že piť žiadnu krv, dokonca ani krv Kristovu, nie je prípustné a teda že Ježid tým "pitím krvi" rozumel len ďalší symbol Armagedonu. Preto bol Ján Hus vyzvaný obhájiť svoju hypotézu na vedeckom sympóziu NASA vnemeckej Kostnici.

Kariéra taikonautaUpraviť

 
Príslušník kostnického hasičského zboru Otto von Pepke sa márne pokúša zachrániť Jana Housa z trosiek vesmírnej lode
(titulná strana Kostnického vestníka)

Do Kostnice sa Ján Hus trafil, a to aj napriek tomu, že na dopravných značkách bolo napísané Konstanz, čo sa fakt veľmi nepodobá. Pozvanie sa však ukázalo ako pasca, Jan Hus bol zadržaný, ako „dobrovoľník“ posadený do rachejtle, a následne z kozmodrómu Hranica odpálený do vesmíru. Ako palivo rachejtle bolo použité svätené drevo.

Predpokladá sa, že príčinou neúspechu tohto letu (prvého letu Európana[6] do kozmu vôbec), bolo mokré palivo. Mokré drevo aj oveľa neskôr, v kombinácii s prasknutým a zle navrhnutým tesnením, poslalo do večných lovíšť americký raketoplán "Výzvovník" (Challenger). Nech je ako chce, rachejtľa nevzlietla, ale priamo na rampe zhorela.

V podstate mal Ján Hus šťastie, pretože v tej dobe bol Vesmír ešte tvorený pevnou nebeskou klenbou, takže rachejtľa by do nej aj tak jebla. A keby tú klenbu, nedajbože, prerazil, mohol spôsobiť povodeň. A dokonca mohol zraniť nejakého cherubína či iného živočícha a spôsobiť takto ďalšie ochladnutie našich vzťahov s už beztak dosť chladným a krutým vesmírom.

HusitiUpraviť

K menu Ján Hus sa viaže hnutie husitov, ktorých najznámejším predstaviteľom bol Gustáv Husák a Dr. House. Ich cieľom bolo šíriť slávu českej housky za hranicami, menovite na Slovensku, ktoré vtedy ešte ani neexistovalo. Preto si husitov dodnes vážime.

PoznámkyUpraviť

  1. Podobnosť mien Gagarin a Hus nie je náhodná.
  2. Typické české povolanie dôb minulých, ako vtedy mohli posúdiť návštevníci pútí a cirkusov.
  3. Témou dizertačnej práce bol kotúľ vzad letmo.
  4. České meno Boha - Hospodin - je odvodené od slova hospoda.
  5. Nepotvrdil a nebol ani skorý.
  6. Už dlho predtým letel do kozmu prorok Eliáš, podľa všetkého úspešne, pretože sa nevrátil.
Biblické a kresťanské témy na NECYKLOPÉDII.  
 

Starý zákon
Boh Jahve Jehova Zem Matka príroda Genesis Genezis Exodus Numeri Biblické ženy Had Dedičný hriech Desať prikázaní Jób Mojžiš Nazareth Noe Potopa Články o stvorení sveta Koniec sveta Raj Čert Satan

Nový zákon
Biblické ženy Ježiš Ježid Panna Mária Pápež Vianoce Veľká Noc Turínske plátno Spasenie Celibát Pánboh zaplať Tridsať strieborných Ján Vykupiteľ (Žilina) Ján Vojtaššák Kostol Kadenie Neviditeľná ruka trhu Ján Hus Náboženské sekty Lužisti Jehovisti Svedkovia Jehovovi Prorok iSlam

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.