Isaac Newton

Done.png


Isaac Newton, (*4. január 1643, nejaká diera v Anglicku – † 31. marec 1727, Londýn) je fizyk, matematik, ozajstný zákonodarca a filozof. Isaac je veľmi známym najmä vynálezom gravitácie a zavedeniu troch (prvočíslo) Newtonových zákonov, podľa ktorých dodnes funguje svet. Za zásluhy bol Zborom Slovenských Bačov a výrobcov žinčice prijatý do syrárskej spoločnosti s titulom „Britký syr“.

syr Isaac Newton
Isaac Newton


Narodenie 4. január 1643
nejaká diera v Anglicku
Úmrtie 31. marec 1727
Londýn
Váha postupne pribral
Známy vďaka vynálezca gravitácie a fizyky
Manželka veda
Rodičia mal, už nežijú

Toto je ľudo, alebo aj nadľudo z Necyklopédie

VTN.png VEDECKÝ TÍM   NECYKLOPÉDIE
odporúča článok Isaac Newton,
pretože odhaľuje odborné fakty.

Tento článok môže byť použitý
ako referencia v odborných kruhoch.

Syr Isaac Newton je významný aj preto, že založil infinitezimálny počet, čo je veľmi veľmi významné, ale už nevieme, čo to je. Jeho objavy v matematike, optike a mechanike položili základy pre modernú fizyku.

Bol to práve on, kto rozhodol, že v slove „fizyka“ bude prvé "i" mäkké a druhé tvrdé, t.j. zaviedol nový fenomén, ktorý v súčasnosti (podobne ako slovo bicykel) získal názov „anomálna slabiková erekcia“. Za zmienku stojí, že priezvisko Newton je prekladom staroslovenského Mlokoň.

Vynález gravitácieUpraviť

Jeden z najvýznamnejších vynálezov v dejinách. Pred ním sme boli plne odkázaní na to, aby nás pri zemi pridržovalo svojimi neviditeľnými slížovými chápadlami Lietajúce Špagetové Monštrum. Vďaka gravitácii je tu už určitá nádej, že aj ak sa na nás Monštrum nahnevá, ostaneme na Zemi. Na gravitáciu prišiel syr Newton tak, že liezol za jablkom na strom a napadlo ho, aké pohodlné by bolo, keby to jablko samo spadlo.

Na druhej strane ide o nebezpečný vynález, pretože vplyvom gravitácie je možné prísť k úrazu. Za naše pády môže gravitácia, nie Jeho Slížovitosť Monštrum.


"Teleso padá vždy tak, aby spôsobilo čo najväčšiu škodu."

- Murphyho zákon selektívnej gravitácie


Rovnako je chybou, že nám gravitácia trochu sťažuje lietanie, hoci ani Jeho Slížovitosť nemala príliš rada (pre naše dobro, samozrejme), keď sme sa vzďaľovali zo zeme. Konštruktér rakiet Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun priamo obvinil Newtona za napísanie týchto teoretických prác, ktoré nás dnes obmedzujú:

"Dokážeme prekonať gravitáciu, ale občas papierová teória prevládne nad našou snahou. "

- Von Braunov zákon gravitácie

Naprieky týmto výhradám sme však syrovi Newtonovi vcelku vďační. Také lietanie bez gravitácie, tiež nie je celkom ono, lebo lietať bez šance pristať by mohlo patriť k tým prekérnym zážitkom.

Newtonove zákonyUpraviť

Vzdelanému svetu sú známe tri Newtonove pohybové zákony:

  1. Zákon zotrvačnosti: Každé teleso zotrváva v inerciálnej súradnicovej sústave, pokiaľ doň nenarazí teleso z neinerciálnej sústavy a nevyrazí ho znej. Pokiaľ už teleso letí von zo súradnicovej sústavy, zastavíme ho len tým, že zmeníme výsledok a dokreslíme silu F. Alebo tým, že ho chytí brankár patriaci do inerciálnej sústavy... a neschytá to pritom do vajec.
  2. Zákon sily: naša sila má vplyv na to, ako rýchlo sa budú naši nepriatelia hýbať (aspoň tak nejako sa to dá chápať).
  3. Zákon akcie a reakcie: V prípade, že sa stretnú dve telesá obe narazia do seba rovnakou silou nezávisle od toho ako to je. Tento zákon bol stanovený, aby syr Isaac nemusel meniť chybné výpočty a všetko mu pekne vychádzalo. Praktickým dôsledkom je, že ak niekomu jednu vrazíme, bude na nás pôsobiť rovnaká sila ako naňho. Preto je vhodné si pre úder vybrať citlivejšie miesto a podľa možnosti udierať len osoby ľahšie, ako sme my.

Infinitezimálny početUpraviť

Aj napriek tomu, že v súčastnosti nie je známe na čo infinitezimálny počet vlastne slúžil, domnievame sa, že ide o matematiku, ktorej náročnosť presahuje aj chápanie najlepšieho slovenského matematika Jána Slotu. Podľa najnovších výskumov tajomstvo tejto mágie ovládajú len matfyzáci a toto tajomstvo si natoľko chránia, že bežní ľudovia nemajú šancu sa k nemu dostať.

Koniec svetaUpraviť

Syr Newton, tak ako všetci ostatní, tiež predpovedal koniec sveta. Dal ho na rok 2060, takže je ešte stále možné, že sa nemýlil.

DetiUpraviť

Bol 2x tehotný a manželka zomrela na to že ju trafil šlak

 

Charles DarwinThomas Alva EdisonGalileo GalileiGRScIsaac NewtonLouis PasteurLeonardo da VinciAlbert Zweistein

 
Vedecké smery
Geológ - Mykológ - Meteorológ - Fizyk - Matematik - Filozof
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.