Otvoriť hlavné menu

Necyklopedia β

Horná Dolná

Obec leží niekde tu.

Horná Dolná je obec v okrese Nižná Vyšná.

Obsah

Obyvateľstvo a zvykyUpraviť

Obec obýva pospolitý ľud, zväčša Slovenskej národnosti, ktorý sa venuje poľnohospodárstvu a iným bohumilým činnostiam. Obľúbenou činnosťou obyvateľov je pálenie pneumatík a alkoholu. V obci sa každoročne konajú súťaže v pálení pneumatík, čím je obec vychýrená po celom kraji.

PamátihodnostiUpraviť

V obci je kostel, kde sa v nedeľu snažia natlačiť všetci kresťania. Ostatní kresťania sa tlačia v niektorej z ôsmich krčiem alebo sa vŕtajú v nose vedľa kostola. Samozrejme obecný kostol je Fitnessko.

HistóriaUpraviť

Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1456, kedy patrila zemanovi Severínovi zo Severan. Potomkovia Severína žili v rodinnom sídle až do roku 1856, kedy na protest proti rozdeleniu Veľkej Moravy odcestovali späť do svojej vlasti za rieku Latorica. Po odchode zemanov bolo ich rodinné sídlo rozobraté obyvateľstvom na stavebný materiál. Dnes na jeho mieste stojí kravín, miestneho JRD.

Počas druhej svetovej vojny v roku 1944 obec nakrátko obsadili partizáni, ktorí sa však v obci dlho neohriali podobne ako ich nemeckí kolegovia. Ozbrojenú intervenciu do diania v obci jej obyvatelia rozhodne potlačili. Okolo miestnej krčmy však zostalo viacero hrobov ozbrojencov, ktorým sa z obce nepodarilo uniknúť dostatočne rýchlo. Informácie o miestnych zvykoch a povestnej slovenskej pohostinnosti sa rozšírili natoľko, že ju začiatkom roka sovietske aj rumunské jednotky radšej z ďaleka obišli.

Komunizmus podobne ako predošlé zhubné ideológie do obce dorazil rýchlo. Rozvrat miestneho poľnohospodárskeho života zavŕšilo založenie miestneho JRD. Družstvo je dodnes stredobodom kultúrneho aj hospodárskeho života v obci. Obyvatelia obce dodnes neakceptovali zánik diktatúry proletariátu a neprestajne požadujú o osobné stretnutie s Leninom, Mečiarom a Mickey Mousom. Veľmi vrelé vzťahy s obcou však udržuje Len On, ktorému obyvatelia často adresujú svoje vrúce listy a zásobujú ho i výrobkami miestnej ošípárne.

ĽudiaUpraviť

KultúraUpraviť