Hnoj môže byť tuhá zmes slamy a výkalov domácich zvierat. Súčasťou hnojovej zložky môže byť aj jeho tekutá sestra, močovka.

Voľne pohodená kopa hnoja

Slovenčina umožňuje používať výraz hnoj aj pre pomenovanie skutkového stavu a pre niektoré produkty, ktorými kŕmia obyvateľstvo isté záujmové skupiny.

Hnoj ako živočíšny produktUpraviť

Hnoj hlavne zo srania bylinožravcov, je ako prírodný (bio) produkt užitočnou zložkou pri pestovaní rôznych hospodárskych plodín. Je to preto, lebo obsahuje rastlinné látky, ktoré sú rozložené tráviacim traktom zvierat. Kvapalný výplach tráviaceho traktu bylinožravcov, teda sestra hnoja ktorú nazývame močovka tiež patrí k týmto veľmi užitočným zložkám hospodárenia.

U ľudov je tento hnoj vnímaný skôr negatívne, lebo smrdí a treba ho odpratávať z chlievov na kopy. Keď je kopa hnoja dosť veľká treba ju vyviesť na pole alebo do záhrady, kde sa musí spravidla na jeseň zaorať, alebo zarýľovať do zeme. Všetka táto práca je ťažká a spočiatku pri nej býva zima. Smrad hnoja znásobuje jej nepohodu.

Väčšina ľudov má ku každej fizyckej práci okrem žrania a sexu veľmi negatívny vzťah a tak napriek nespornému úžitku sú hnoj a močovka vnímané skôr negatívne. Ľudo nie je schopný si uvedomiť, že bez bez nich by bolo žranie omnoho menej kvalitné.

Hnoj v slovenskej frazeológiiUpraviť

Bohaté fondy slovenského národa a jeho košatej slovnej zásoby umožňujú využívať hnoj aj v niektorých iných súvislostiach. Napríklad:

  • vyjadrenie: „upracte si tu máte tu hnoj“ - jasne naznačuje, že v popisovanom priestore je značne vysoký level neporiadku
  • vyjadrenie: „tieto sviatky vysielali v televízii iba ten istý americký hnoj“ - jasne naznačuje, že šoubiznis nás naučil tráviť sviatky pasívnym konzumným spôsobom, v ktorom napriek tomu, že si to uvedomujeme nás naše podvedomie drží pred televíznou bedňou a my žerieme americký hnoj a príbuzný spôsob „zábavy“, ktorý v ňom vysielajú.
  • vyjadrenie: „Videli ste to? Máme to ale riadny hnoj v tom parlamente.“ - jasne naznačuje, že politický systém nás má vo svojich rukách. Je nesporné, že ho vnímame a sme nastavení posunúť ku korytám ďalších nenažrancov, ktorí sa stanú hnojom v nasledujúcom volebnom období.
  • TV Hnoj - druhá najpopulárnejšie slovenská televízia
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.