Merge-arrows.png Tento článok počúva o tom istom, čo článok Výhonok.

To je dobré, lebo ich môžeš navzájom ich prepojiť a potom jeden čítať jedným okom a druhý druhým.


"V Kordíkach sa haluzi po jedli!"

- pobúrený občan Podlavíc

Haluz je zaužívané slovenské slovo, ktoré v novodobej Slovenčine zažíva svoju renesanciu.

Cep de vigne.png

Slovo haluz (mn.č. halušky) môže znamenať:

  • hovorové pomenovanie pre výhonok, ktorým sa rozvetvuje kmeň pri raste stromu. Túto časť nazývame aj „konár“, ale ešte malý, teda nedá sa on oprieť. Haluze, výhonky a konáre sú súčasťou a teda aj zdrojom tzv. drevnej suroviny, ktorá sa používa na výrobu drevených výrobkov, či na kúrenie.
  • hovorové pomenovanie pre nejakú zaujímavú či zvláštnu udalosť, či vec, ale aj menej ba až vôbec nie vulgárne pomenovanie pre kokotinu. V prípade takéhoto využitia má slovo „haluz“ varianty v tvare prídavného mena, napríklad „haluzný“, „haluzné“, či „haluzná“ a podobne. Toto využívanie haluzí je hlavne doménou mladých ľudov, čo svedčí o bohatej tvorivosti tejto generácie.
  • v Necyklopédii sa slovo „haluz“ používa na označenie veľmi krátkych článkov. Jedná sa hlavne o články, ktoré majú dobre nastrelenú tému, no ich obsah nie je dostatočne vyčerpávajúci, má teda svoje rezervy. Haluz je synonymom slova „výhonok“, ktorý používa Wikipédia na označovanie ich superkrátkych článkov. Oni tam vychádzajú zrejme z toho, že si myslia, že im tam niekto hodil semeno a... škoda sa rozpisovať o niekom, kto by nám chcel (úplne márne) konkurovať. Výraz haluz je na našej encyklopédii používaný aj preto, lebo Necyklopédia má ambície aby v nej boli hlavne „haluzné diela“.
Leucanthemum vulgare qtl1.jpg Necyklopedické rastliny Kokotna paprika.JPG

BurgyňaCibulaCvikľaHaluzHi-Hi TrávaJahodaMuchotrávka zelenáOvociePaprikaRíbezľaStromTrubkovník bananskýTrávaUchotrávka zelenáVýhonokZemiak

Seriózne jazykovedné diela NECYKLOPÉDIE Tongue-split.jpg

AngličtinaBiboslovenčinaBrutusCikulaDrivoFrasFršnásťHaluzHehHroznýJazykJebaťKadiťKokotštinaLatinčinaMalé tudleMam v pičiMenoNadávkaOdkundesPapľuhPejoratívumPičovinaPozeraj ako čítašPozorPočuj ako píšešSarkazmusSlovenčinaSlovesné podstatné menoSlovník dezolátneho pravopisu a reči dezolátnejSlovoSlušnosťSomarinaSpodnojazyčtinaSprdSráčSraľoVeckaVtipnoVulgarizmusVýhonokVýmazVypchávkové slovo

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.