Halušky sú jedným z najznámejších pokrmov Slovenska. Tvoria neodmysliteľnú súčasť slovenskej kultúry. Je to národné žrádlo, ktoré je veľmi jednoduché ako na suroviny, na čas prípravy, na čas jedenia, ako aj na čas vylučovania. Niektorí vedci sa nazdávajú, že halušky sú všetko, čo z vás zostane, keď schytáte povestnú "kopačku z otočky a z výskoku" od Chucka Norrisa.

Evolúciou slovenského jazyka, možno aj vďaka spodobovaniu sa od začiatku tretieho tisícročia zaužívalo slovo "halušky" ako synonymum verbálneho oblbovania ľudov. Vedci zistili a dodali, že ide o súbeh rečí, ktoré sa bežne aplikujú pri pokusoch o nadviazanie sexuálneho styku s dievčaťom, ako aj o realitu volebných sľubov politikov.

Výroba halušiek (žrádla)Upraviť

Halušky sa vyrábajú tajným spôsobom z ešte tajnejšieho receptu, o čom svedčí aj fakt, že ich poznajú len Slováci.

Haluškové cestoUpraviť

Haluškové cesto sa vyrába z rajbaných kromplí a múky. Aby boli žlté sa vraj v niektorých regiónoch do haluškového cesta bijú vajcia, ale vraj nie veľa. Nie je celkom isté, či sú halušky žlté práve od tých vajec.

Druhy halušiekUpraviť

Halušky môžu byť s kadečím. Na Slovensku sú populárne mixy halušiek s kyslou kapustou a halušiek s bryndzou. Obidva druhy halušiek majú blahodárny vplyv na ľudský oragnizmus. Ešte je tu ten typ halušiek zo školskej jedálni, kde často býva nadrzganého kilo smotany a halušky majú takú prírodnú zelenú vizáž, ktorá vypadá trocha ako vulkanizované sople v pokročilom štádiu vývoja.

Od kvalitných halušiek sa nepriberá, lebo sa to nestihne. Halušky sa vyznačujú sa tým, že sa preženú tráviacim traktom ako stádo bizónov. Býva to to autentický cval, počuteľný aj mimo tela. V poslednej fáze býva zjavný aj na postihnutom, nažranom ľudovi. Ten beží ozlomkrky na hajzeľ a myslí na riziko spôsobené stavom, keď mu už to hovno začne oblizovať textil.

Existujú miesta hlavne na východnom Slovensku, kde halušky jedávajú každý deň a to stále tie isté.

BryndzaUpraviť

Na halušky sa dáva najčastejšie bryndza. Je to ďalšia ingrediencia, o ktorej nikto nevie, že čo to vlastne je a ako to vzniklo. Oficiálne je bryndza druhom syra, ktorý sa vyrába z ovčieho mlieka. Je to vlastne syr, ktorý vyrábajú len chlapi. Táto skutočnosť zvádza ku fámam o prirovnávaní s istými hygienickými fenoménmi, na ktoré sa používa to isté slovo, ktorým voláme aj bryndzu.

ŠkvarkyUpraviť

Na vrch urobených halušiek sa má dávať (vraj) opražená údená slanina, ktorú voláme škvarky, maďarsky tepertő. Hotové tepertős haluskyi na tanieri majú plávať v masti z týchto oškvarkov.

Nadnárodný dosah halušiekUpraviť

Halušky podané neskúseným turistom z Česka a iných okrajových oblastí slovenského impéria spoznávajú tento zázrak slovenskej kuchyne podľa toho, že zvyčajne urýchlia svoj presun smerom k najmenšej miestnosti v dosahu. Túto miestnosť potom skúmajú dlhšiu dobu a býva to aj počuť.

Z anglofónnych zemíUpraviť

Anglicky hovoriace národy po skúsenostiach s konzumáciou halušiek o ich vzniku svojim krajanom šíria takúto neskutočnú lož:

Kedysi dávno sa na Slovensku o cesto doma musel starať najstarší syn. Ležal na tráve a pozoroval psa, ktorý kopal kosť do zeme. Poriadne sa nudil, tak začal psa kopírovať a ako sa zabával, cesto zakopal do zeme. Po pár dňoch sa ho mama pýtala, kde je cesto? Či sa mu chcelo, alebo nie musel to cesto nakoniec zo zeme vyhrabať. Keď mama uvidela, čo Kubko urobil, prinútila ho, aby to cesto celé zjedol sám. Odvážny syn mamin príkaz poslúchol, no po pár minútach všetko vygrcal. Náhodou grcal tak do že trafil do misy v kuchyni. Potom od vyčerpania úplne vyčerpaný zaspal. Keď ležal v mrákotách, zrazu sa do kuchyne vrútila jeho hladná mladšia sestra Maryška (legenda si nie je istá menom, môže to byť aj Anča) a zjedla to, čo našla na stole. Jedlo sa jej zdalo naozaj vynikajúce a spýtala sa Kubka, čo to je. Kubko odpovedal: "Niečo divné." (slovensky: "Nejaké halušky."), a tak vymysleli slovenské národné jedlo.

O pár rokov neskôr sedliak Juro pastier vylepšil „halušky“ bryndzou, čomu sa tešila najmä jeho manželka, a tak vymyslel jej najobľúbenejší variant: bryndzové halušky.

Poznámka: Strašná hovadina, že?

Pozri ajUpraviť

K tejto stránke sa v duchu lyrizovanej prózy vraj vzťahuje:

Žrádlo
  BanánBryndzaCibulaCigaretyCukorDžúsDyňaGebuzinaGyrosGulášHaluškyHamburgerHotdogHovädoChliebJedKeksyKokosKumpaoKvargľaKvasená kapustaLángošLečoMedMlátoMliekoMäsoMozartove guleMuchotrávka zelenáPizzaPrasaRybie filéSamove zásobníkySviečkováŠiškyŠnicleŠpiritusSušienkyTalkneTreska v majonézeVšehodžúsUhorkaUchotrávka zelenáVajciaZemiakZyklonádaŽinčica

Súvislosti: GastropatGrgGrcPrdChlastLietajúce špagetové monštrumMikrovlnkaPetr NovotnýNápojový lístokZvracanie
 
 
 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.