Hajzel
Varovanie! | |
---|---|
Tento článok je pravdepodobne príliš vulgárny. Ak ste slabšej povahy nečítajte ho. | ![]() |
Ak ste zdatný v písaní pomôžte Necyklopédii upraviť jeho obsah tak, aby nestratil svoj význam. |
"Ten hajzel je hajzel!"
![]() |
VEDECKÝ TÍM NECYKLOPÉDIE odporúča článok Hajzel, pretože odhaľuje odborné fakty. Tento článok môže byť použitý |
"Tohle je to kouzlo nachcaného!"
- Čech - o hajzli
"Poszedli na zachód szukając lepszego życia."
- Poliak - o hajzli
Hajzel (nesprávne aj záchod, či dokonca WC) je jasne zrozumiteľné slovenské slovo, ktorým sa označuje miesto patriace medzi najvyhľadávanejšie miesta na svete.
Bohaté fondy slovenského jazyka umožňujú využiť slovo „hajzeľ“ cez rôzne asociácie a súvislosti na označenie niektorých charakterových typov ľudí.
HistóriaUpraviť
"To muž doniesol domov taký biely kamienok, nakreslil ním do rohu kruh a povedal, 'tak odteraz sa serie len tu!'"
- neznáma manželka neznámeho sovietskeho vojaka - o kriede (a hajzli)
Hajzeľ ako osobitná inštitúcia vznikol niekedy v čase keď už ľudí nebavilo srať „len tak niekam nech ma to už netlačí“ a rozhodli sa vybudovať toto zázračné zariadenie, kde si každý mohol položiť na spoločnú kôpku to svoje hovno. Prvé hajzle pochádzajú z roku 2500 P.V.T. a sú Pakistanu, mali ich už aj v starovekom Egypte a Číne. V starovekom Ríme boli poločné hajzle súčasťou kúpeľov a mužské boli zmiešané spolu so ženskými. Hroamdné sranie sa považovalo za príležitosť na filozofické dišputy. Géniom, ktorý sa považuje za otca splachovacieho hajzľa je syr John Harington, ktorý ho vynašiel v roku 1596, ale Kréťania a Rimania ho mali už P.V.T. Problematike srania sa venovala aj Biblia:
"Budeš mať i miesto vonku za táborom, a ta budeš chodiť von. A budeš mať i lopatku vo svojej výzbroji a keď budeš mať prisadnúť vonku, vykopeš ňou jamku a obrátiac sa prikryješ svoju nečistotu. Lebo Hospodin, tvoj Bôh, sa prechodí prostred tvojho tábora, aby ťa vytrhoval a aby vydal tvojich nepriateľov pred tebou, a preto bude tvoj tábor svätý, aby nevidel u teba nejakej mrzkej veci, pre ktorú by sa odvrátil od teba."
- 5.Moj.23
Neskôr sa to ešte skomplikovalo, pretože záchody museli byť vybudované v predpísanej vzdialenosti od obydlí, a tá vzdialenosť bola väčšia, než vzdialenosť, ktorú bolo povolené prejsť v čase sabatu. A tak mnohých počas sabatu roztrhlo.
Na slovenskom vidieku (a zrejme aj v Alsasku-Latrínsku) sa dodnes nachádzajú a používajú kutlúrne pamiatky tzv. vonkajšie latríny, čiže hajzle nesplachované. Latríny sú jednoduché a ľahko udržiavateľné. Niektoré z týchto latrín patria medzi architektonické a technické skvosty, v ktorých nájdete kusisko slovenskej histórie. Splachovacie latríny[1] mali naši poslovenčení nemeckí predkovia, napr. v Španej Doline.
V cigánskych usadlostiach na celom svete, napriek tomu, že sme v novom Miléniu, sa bežne serie kdekoľvek. Osadníci to robia zrejme preto, lebo popri svojej neustálej pracovnej aktivite proste nestíhajú a pre zvyšovanie svojej pečeňovej odolnosti potrebujú absolvovať žltačkový tréning.
V prvopočiatkoch bol hajzel preceňovaný no ľudia to pochopili až keď si začali tzv. „srať na hlavy“. Vznikol z toho známy a obľúbený citát:
- „Nenechaj si srať na hlavu, radšej otvor ústa...“
Druhy hajzlovUpraviť
V niektorých obydliach je hajzeľ spojený s kúpeľňou[2], čo je veľmi hygienické. Moderné hajzle môžu byť:
- klasický splachovací hajzeľ - keď je to hajzeľ verejný a neudržiavaný býva problém so šírením rôznych chorôb, od sračiek po syfilis, kvapavku a iné pliagy. Odporúča sa držať si v ňom svoje visiace ohanbie rukou aby neprišlo do styku s misou. Ženy to majú ľahšie, ale viac sa boja a, vďaka nedbalému posedu, síce serú do misy, ale oštievajú podlahu.
- hajzeľ na podrep, nazývaný aj turecký - kedysi bežný v krajinách ako Bulharsko, Turecko, Francúzsko, Grécko, Taliansko, Japonsko... Hygienický, ale náročný na fyzickú kondíciu serúceho ľuda.
- chemický hajzeľ - naoko provizórny typ hajzla, no je premakaný s pekným dizajnom skoro telefónnych búdok. Je bežný na verejných podujatiach, ako sú koncerty a pod...
- mobilný hajzeľ - tiež vyzerá ako telefónna búdka, keď je už pod ním nasraté, tak sa premiestni na čisté miesto.
- hajzeľ so zabudovaným bidetom: spoznáte to podľa toho, že počas srania nájdete poruke aj vodovodný kohútik, ktorý vás po otvorení prepláchne pomedzi polky (chlapom až po vajcia)
- pisoár - záchod (nedá sa doň veľmi srať, hoci v prípade nevyhnutnosti sa to už podarilo) pre chlapov, no aj pre ženy ak sa pochlapia. Pisoár môže byť:
- zavesený na stene - nepraktický pre nižších ľudov a decká
- pisoár na podlahe - väčšia spotreba porcelánu, ale vyšší komfort a slušný dizajn, trochu zastaralé a vo fáze začiatku a konca je u nich riziko pofŕkania topánok. Vhodnejší na sranie.
- kanálový pisoár - porcelán je nahradený obkladačkami a kanál (žľab) je spoločný pre všetkých štiacich, ktorých sa sem v prípade potreby zmestí veľa. Taktiež je u týchto pisoárov vyššia záťaž a teda aj kratšia životnosť obuvi.
- pisoár pre ženy - zatiaľ vo vývoji, uvažuje sa s ním pre spoločné hajzle. Predstava ženy s vyhrnutou sukňou a gaťkami na členkoch je celkom lákavá.
- ekologický pisoár - obsahuje turbínku malej vodnej elektrárne (teda, nie celkom vodnej), vďaka tomu si na svoje šťanie posvietite vlastnou prácou.
- suché hajzle
- jamová latrína - častá vo vojenských, či skautských táboroch, kempingoch a iných provizórnych akciách
- hrncová latrína - známa z niektorých regiónov, serie sa do veľkého hrnca, ktorý sa raz za čas vyklopí na hnojisko. Po zániku otroctva sa stáva nepopulárnou.
- kompostová latrína - častá v záhradkárskych osadách, na dedinách, ale aj v niektorých moderných ekologicky navrhnutých budovách.
- vlakový hajzeľ - nemá splachovanie, len dieru, ktorou sa serie koľajnice. Pokiaľ sú koľajnice mokré, tak vlastne ide o moderný mokrý hajzeľ. Niekedy má záklopku, ktorú je možné osrať a a potom sa snažiť z nej hovno zosunúť zošliapnutím pedálu (tu veľmi záleží na konzistencii hovna, pred cestovaním vo vlaku sa odporúča strava s primeraným obsahom vlákniny akú predávajú napr. v staničných bufetoch).
- lietadlový hajzeľ - v podstate je splachovací, od normálneho hajzľa sa líši menším priestorom a vyšším tlakom vody. Na rozdiel od vlakového hajzľa nemá dieru, ktorou by hovná padali von - idú do špeciálnej nádrže, ktorá sa v prípade potreby vyprázdni do vzduchu jednorazovo. Vedci preto neodporúčajú letieť dopravným lietadlám v tesnom závese za sebou, lebo aj toto je dôvod, prečo sa nos toho druhého, ako aj výhľad kapitána lietadla, môže znenazdajky ocitnúť v sračkách.
Ku kultúre srania a k hajzlom neodmysliteľne patrí hajzľová kefa (pozor, slúži na očistenie hajzľa, nie riti!!!) a toaletný papier (slúži na očistenie riti, nie hajzľa), tzv. hajzlák, po vojensky aj sracák. Vyššie postavené osobnosti a snobi používajú aj bidet[3], t.j. hajzeľ do ktorého sa neserie, ale sa naň sadá aby ste si svoje nebeské miesta opláchli vodou.
Využite hajzlaUpraviť
WC vyhľadávajú domáci aj turisti. Je to intímne miesto pre vykonávanie najzákladnejších potrieb, ako sú napríklad defekácia (sranie), masturbácia, u niektorých typov prezentácia telesných kvalít, penetrácia, čítanie kníh, časopisov.
V modernej dobe sa na hajzli dajú vykonávať aj bežné menežérske zručnosti, ako je telefónovanie, či surfovanie po firemnom intranete, či internete. Nie je vylúčené, že sa môže stať aj opak: z hajzľa sa môže stať manažér. Je to pomerne bežný prípad a skvelým príkladom toho je taký zmrd. Ďaľšou bežnou variáciou je, že sa z manažéra až následne stane hajzeľ. Býva to hlavne vtedy, keď mu horí pod riťou, alebo sa mu v tvrdej konkurencii črtá vyšší post.
Záchod a priestory s ním súvisiace majú aj mnoho účelných využití, ktoré sú často bezúčelné. Je to napríklad: umývanie rúk, hľadanie odpovedí na nezodpovedané otázky, predpovedanie budúcnosti z hovna, prosté pozeranie sa, či odblokovanie vnútorného napätia.
Známa je aj bežná veta pochádzajúca z krčmových dialógov pri stole: „Poď na hajzel“. Podľa mimoverbálnej komunikácie sa dá vydedukovať, či táto veta môže znamenať:
- môže to byť náznak náhleho zblíženia dvoch kamarátov, ktorí nechcú prerušiť tému debaty
- môže to byť snaha povedať niečo dôležité, čo sa ostatným pri stole nedá (občas sa dajú takto vybaviť neuveriteľné veci)
- môže to byť snaha zdrhnúť bez platenia
- môže to byť aj diskrétny návrh na sexuálne hry
- môže to byť návrh na podelenie sa o dávku psychotropných látok
- môže to byť ale aj seriózny návrh dať si navzájom po papuli, ktorý je takto vyslovený z nasledujúcich dôvodov:
- na hajzeľ sa ide vonkajšími dvermi a je dostatok manévrovacieho priestoru aj na prípadný útek
- je predpoklad, že po ukončení činnosti sa dá rýchlo opláchnuť rozbitá papuľa, či iné zdroje krvácania, alebo schladiť prípadné modriny a vrátiť sa k stolu
- na hajzli čaká predvoj ochotných priateľov a pomocníkov, ktorý môžu prispieť ku kvalitnému splneniu naplánovanej úlohy
Hajzeľ - subjekt podnikaniaUpraviť
"Nincs forint, nincs pisi!"
- Hajzel nény - o Eure
Niektoré verejné hajzle sú bezplatné, no tie platené sú dobrým podnikateľským prostredím[4] pre profesiu (živnosť): hajzeľmama, či hajzeľotec, za ktoré sa platí zaokrúhlene pol až jedna menová jednotka. Pokiaľ sa v minulosti jednalo o 1,-SKK, tak to ešte ako tak šlo, ale zmenou meny na Euro sú jedinci silnejšie motivovaní k šetreniu (t.j. ošťaniu nejakého múru alebo vegetácie).
Spôsoby platenia za hajzeľ:
- hodíte mincu na misku bez dozoru - na Slovensku takmer nemožné
- hodíte mincu na misku s dozorom - na Slovensku najbežnejšie (väčšinou je na dohľad cenovka), dozor, tzv. hajzeľbaba, vám zvykne podať normovaný počet kúskov toaletného papiera (tri). Niekedy býva súčasťou all inclusive aj milý pohľad...
- existujú aj technicky premakané verzie na mincu, ktoré ale nie sú na Slovensku bežné (napr. v Nórsku vhodíte menšiu mincu, otvoria sa dvere pisoáru, vhodíte väčšiu mincu, na chvíľku sa otvoria oboje dvere - keďže nie je označené, ktoré sú ktoré, neprekvapí vás, že nájdete nasraté v pisoári a možno to ani neurobil imigrant).
- socialisticko-byrokratická verzia platenia, pri ktorej sa človek musel legitimovať, trojmo[5] vyplniť dotazník, v ktorom zdôvodnil prečo nevydrží až domov, vypísať žiadanku na papier a zložiť zálohu, aby sa následne dozvedel, že toto bola len kancelária a prevádzka je o tri ulice ďalej, sa nakoniec zrušila, pretože pomerne veľa ľudí, vrátane okresného tajomníka, sa dosralo, čo ústredný výbor uznal za dehonestujúce pre socialistický svetonázor. Európska únia sa začína prikláňať k názoru, že práve táto verzia bola tá správna, akurát formuláre bude potrebné aktualizovať a zrejme aj zvýšiť transparentnosť hajzľov.
Pokiaľ požadovanú mincu nemáme, môžeme sa pokúsiť vyjednávať (veď už som u vás prechľastal celý majetok), alebo vydierať (ak ma okamžite nepustíte, vyštím sa vám do tohto kvetináča).
Šetrné alternatívyUpraviť
Hajzel je azda najnavštevovanejšou miestnosťou sveta. Avšak, do popredia sa podľa možností (svetlo, miesto a dostupnosť) dostáva aj jeho ekologicky prijateľný rival zvaný park mestský, „ker obyčajný“, „kukurica siata“, alebo iné prírodné, či hospodárske plodiny, ktoré sa dajú využiť aj ako destinácia súložiacich párov.
GalériaUpraviť
PoznámkyUpraviť
- ↑ Latríny postavené nad hučiacimi jarkami odvádzajúcimi vodu z baní.
- ↑ V USA aj USB je to absolútny štandard.
- ↑ Bidet ospieval vo svojom hite Michael Jackson.
- ↑ Prvým hajzľovým podnikateľom nebol nikto menší ako rímsky cisár: Titus Flāvius Caesar Vespasiānus Augustus v čase finančnej krízy vyhlásil, že peniaze nesmrdia, za čo ho dodnes nenávidíme.
- ↑ Kopírák sa, samozrejme, za socializmu prehnane nepoužíval, pretože bol drahý a uľahčoval falšovanie dokumentov.
Nech ťa inšpirujeUpraviť
Remeslá | |
---|---|
Autobusár ■ Celebrita ■ Doktor ■ Geológ ■ Hajzel ■ Hasič ■ Herec ■ Influencer ■ Kamionista ■ Kuriér ■ Manažér ■ Novinár ■ Policajt ■ Politik ■ Posranec ■ Prezident ■ Profesor ■ Prostitútka ■ Pápež ■ Podnikatel ■ Redaktor ■ Revízor ■ Spevák ■ Spisovateľ ■ Starosta ■ Šofér ■ Vedec ■ Vekslák ■ Vojak ■ Zlatokopka ■ Zolotechnik |