Hélium (meno má po Heliosovi, starogréckom bohovi Slnka) je plynný prvok voľakoho sústavy chemických prvkov. Aj keď ide o plynný produkt, nejde len tak o hocijaký prd. Má mnoho využití, hlavne slúži ako náplň do antigravitačných balónikov, tiež slúži na zmenu hlasu čo sa hodí ak chcete niekomu anonymne zatelefonovať.

Holden blimp.jpg
VTN.png VEDECKÝ TÍM   NECYKLOPÉDIE
odporúča článok Hélium,
pretože odhaľuje odborné fakty.

Tento článok môže byť použitý
ako referencia v odborných kruhoch.

Podľa vedcov je hélium kráľovským prvkom a jedným z najväčších nebezpečenstiev sveta. Pri kontakte s ventilátormi tento plyn prudko exploduje. Hélium je aj produktom nukleárnej termojadrovej rekacie, ktorá vzniká v atómovom bimbovi. Hélium tvorí značnú časť atmosféry ale vzhľadom na jeho antigravitačné vlastnosti sa nachádza tak vysoko, že naň dosiahne len Chuck Norris. Najviac hélia sa nachádza mimo zemskej atmosféry. Podľa výskumov tvorí až 25% hmoty vesmíru.

Za úspechom mnohých levitujúcich fakírov stojí práve hélium - trik je v tom že podvíživený fakír si šňupne hélia, ktoré má rovnako ako na balón aj na dotyčného fakíra antigravitačné účinky. Tiež sú známe následky predávkovania héliom medzi ktoré patrí nepretržitá zmena hlasu a voľné vznášanie sa.

Hélium je z hľadiska histórie starý známy prvok. Používali ho už starí Egypťania pri stavbe pyramíd. V tej dobe bolo hélia v atmosfére viac a preto ho dovážali Egypťania z Mount Everestu v kožených vakoch (prvé antigravitačné balóniky) kde naň ako na jedinom mieste na svete dosiahli. Kožené vaky potom priviazali o kamenné kocky, ktoré dotlačili až pri brehy Nílu. Z toho vyplýva že za dnešnou héliovou krízou stoja starí Egypťania. Našťastie nám ho nechali aspoň trochu a preto sa aj dnes môžme tešiť z antigravitačných balónikov, anonymných telefonátov a fakírov.


WMD-chemical.png Chemické gebuziny
DeflagráciaElementárne jadro vodíkaOxidačno-redukčná reakciaHovnoDekelova tabuľka prvkovPeriodická sústava prvkovToxicRopaSavoHéliumSekundové lepidloKyselina sírováOhňoPlatinaKovoMydloSacharidySňahVodaVzduchMŕtve moreZelená Skalica

Anton SirotaAlbert Zweistein

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.