"Vás nakopem do gúl a hotovo!"

- Dedinčanka

"A vtom som dostal guľku medzi lopatky! Alebo to bolo lopatkou medzi guľky?"

- Poručík Alzeheimer, bývalý partizán
Guľa (O)
Donetsk-07.JPG
 

Guľa (množné číslo Gule, pozor, používať opatrne!!!) je slovo označujúce trojrozmerný geometrický tvar ohraničený sférickou plochou, t. j. plochou, ktorej body sú rovnako vzdialené od pevného bodu (stredu).

Guľu nájdeme všade. Je najdokonalejším tvarom, lebo sa môže kotúľať každým smerom a pritom nikto nevie presne povedať kedy je to z jej pohľadu dopredu, dozadu, doľava, alebo doprava. Guľa je všeobecným príkladom a vzorom. Každý šťastlivec má nábeh byť guľou. Guľou je aj Zemeguľa, ale aj Mesiac, Mars a Slnko môžu byť guľami.

Gule sú pre svet veľmi, ba až ohromne dôležité! Celkom bežne sa hovorí o:

  • guliach, ktorých môže byť viacej ako jedna guľa (množné číslo od slova guľa patrí medzi slová háklivé, veľmi často totiž hovorí hovorí o guliach, ktoré nie sú celkom guľaté, čím toto slovo nadobúda mierne sexuálny podtón, rovnako zdrobnenina od slova guľa často označuje objekt, ktorý síce nie je guľatý, ale o to nebezpečnejší)
  • hniezde gulí, ktoré sa stalo stredobodom športových hier, nazývaných „gulečníky
  • vrhu guľou - tento šport sa vyvinul, keď ohrdnutý chlap sa rozhodol svoje gule zahodiť, vďaka syntetickým hormónom dnes môžu guaľmi vrhať aj ženy... chlapi možno aj preto začali zahadzovať kladivo
  • dvoch a viac skutočných guliach, pretože hovorí zvyčajne o dvoch pretiahnutých rotačných elipsoidoch nazývaných testes, resp. starými Slovákmi vajcia. Aj s týmito sa niekedy hráva gulečník, ktorý má presný názov vreckový gulečník.
  • Frázou „má to gule“, ten/tá má gule sa naznačuje, že ten niekto alebo ten,kto to niečo urobil, mal dostatok samčieho hormónu, testosterónu, a aby sa nebál robiť kokotiny alebo iné veci, ktoré si vyžadujú odvahu. To čo „má gule“ sa považuje za správne... aj keď by to mohlo dráždiť feministky.
  • Veľmi dôležité je množné číslo týkajúce sa jedinej gule, v ktorom sa hovorí od dvoch pologuliach (niekedy aj „polgule“, česky „půlky“). Na niektoré z nich sa priam hypnoticky upierajú oči minimálne polovice populácie na celom svete. Tieto pologule dokážu prerušiť koncentráciu na akúkoľvek inú možno subjektívne dôležitejšiu tému. V lete to v mestách spôsobuje dopravné nehody. Tieto polgule hrajú dôležitú úlohu v mimoverbálnej komunikácii, kedy môže ich prezentácia protichodne vyjadriť záujem, ale aj nezáujem o adresáta. O tomto rozhoduje iba veľmi, veľmi jemnučký odtieň kontextu, v ktorom sa objavia.

PologuleUpraviť

Pologule (vedecky hemisféry) sú podmnožinou gulí, ich prienikom je prázdna množina (tzv. Vennove diasramy).

Názorné príkladyUpraviť

Matematika

Základné numerické operácie
Plus (+)Mínus (-)Krát (×)Delené (:)Mocniny


Vety
Pytagorova vetaSlotove vetyMečiarove amnestieEvina teória pohybuŠtudentský Archimedov zákonZbierka úloh


Konštanty
Bulharská konštantaBulharský logaritmusHranolova konštanta


Druhy čísel
P.V.T.ČísloPrvočísloDruhočísloTreťočísloNečísloPokokotNekonečno


Čísla
10506815061286313372007200820092010201120122013201420152016


Geometria
KruhŠtvorecKosoštvorecLichobežník
GuľaHranolŠpic

Každému podľa jeho gusta, ale NECYKLOPÉDIA bez sexu existovať nemôže.

 
 

MužŽenaHermafroditPannaPanicNudistaKurvaProstitútkaBordelSexbombaParoháčDeckoHomosexualitaGayLesba

LáskaSexOrgieJebaťBezpečný sexCelibátNedojebanitídaIncestOnaniaFajčeniePornografiaOrgazmusHeterosexualitaGynekológGravitáciaInterupciaNarodenie

Pohlavné chorobyFilckyOhanbiePenisGuleErekciaPrezervatívVibrátorVagínaPrsiaBoborRiť

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.