Done.png


Geológ
Missouri 85.jpg
Odpočívajúci geológ.
VTN.png VEDECKÝ TÍM   NECYKLOPÉDIE
odporúča článok Geológ,
pretože odhaľuje odborné fakty.

Tento článok môže byť použitý
ako referencia v odborných kruhoch.

Geológ (lat. Homo Geologicus) je vedec s nadprirodzeným záujmom o geológiu. Podstatou vedy zvanej geológia sú dve základné životné sily: sú to kamene a alkohol.

Stručná charakteristikaUpraviť

Väčšinou sú geológovia príliš inteligentní na to aby sa venovali monotónnym a uspávajúcim vedám ako je biológia, chémia alebo fyzika. Geológovia najradšej venujú svoj čas rozbíjaniu šutrov kladivom, postrkovaniu v kráteroch sopiek, nezmyselnému potuľovaniu po horách, hľadaniu zlomov a vymaľovávaniu máp.

Rozhovor s geológom sťažuje niekoľko nepríjemností, hlavne ich presvedčenie, že milión (číslo) rokov je veľmi krátky čas a taktiež ich neskonalá tvrdohlavosť. I preto sú niektoré bežne zaužívané spojenia ako streda ráno, alebo obed, mimo ich chápania. Toto spôsobuje problémy najmä pri pomere geológa s negeológom, keď si musia obe strany vysvetľovať, prečo niečotrvá tak dlho“ a kde ten druhý „tak dlho bol“.

HistóriaUpraviť

Dejiny geológie sa začali odvíjať v škótskom meste Edinburgh v roku 2,420 Ma keď známy fyzik James Clerk Maxwell zostrojil stroj času a odišiel do Škótska za Jamesom Huttonom aby mu sporostredkoval nové nápady. Hutton následne odišiel na Galapágy preniesol nové myšlienky na Charlesa Darwina. Hutton tiež vymyslel sopku a usadzovanie, čo malo za následok zrod geológie. Čoskoro sa roztrhlo s geológmi vreco a tí vyrastali po svete ako huby po daždi. Waldemar Lindgren neskôr ukradol Maxwellovi jeho stroj času a začal navštevovať všetky historické aj prehistorické bane po celých Spojených štátoch. V tomto pokračuje dodnes.

Úpadok geológie vo svete bol spojený so zákazom predaja alkoholu v 30. rokoch, prípadne so zákazom jeho požívania na verejnosti, ktorý v mnohých oblastiach trvá dodnes. Tieto miesta sú dodnes bielymi miestami geologických máp. Renesancia geológie nastala v 70. rokoch, keď neznámy geológ Pete Kokelaar vyšiel zo sopky Monserrat a vyhlásil sa za ignimbrit.

Geológovia a alkoholUpraviť

V súčasnej odbornej literatúre panuje a narastá všeobecná zhoda, že geológovia sú prvou na alkohole založenou živou formou. Vzhľadom k zásadnej nerovnováhe v obsahu krvi v etylaklohole, majú geológovia nutkanie príjímať obrovské množstvo alkoholických nápojov, pri každej príležitosti. Pokiaľ narazíte na geológa, ktorý javí po šiestej hodine večer známky triezvosti, táto osoba je celkom určite podvodník, vodník, mimozemšťan, geofyzik, hydrológ, meteorológ, blb, magor, narkoman alebo geograf. Alkoholizmus je v geologickej komunite akceptovanou a spoločensky výhodnou chorobou.

Znakom skutočného geológa je schopnosť nakresliť farebný diagram reprezentujúci rozšírenie kvalitného piva po celej galaxii. Je však známe, že i niektorí geofyzici obľubujú alkohol, ktorý obvykle príjímajú osamote pre strach z odcudzovania spoločnosťou podobne ako inžinieri (i keď je pre tieto druhy známym faktom, že občas schádzajú vo svorkách, nie väčších ako je číselný ekvivalent druhej odmocniny energie vyjadrenej v jouloch, potrebnej pre čumenie na obrazovku počítača po väčšinu dňa, v stave polospánku, čo šťastne volajú pracovný deň, plus počet šálok kávy a X (nečíslo) prestávok na cigaretu vydelených 1000. Obvykle 4 alebo 5 (päť je brilantné prvočíslo).

Zatiaľ čo iné druhy takmer vždy žiadajú v reštaurácii pivo desiatku alebo biele víno, správny geológ nikdy nepožije nápoj, ktorý nie je ozaj silný. Desinku pivo odkladá pre homosexuálov alebo umývanie vlasov.

Najčastejším spoločníkom geológa na cestách je alkohol s obsahom vody pod 60 %, väčšinou rum, borovička alebo pálené. Pivo je pre svoj veľký objem a malý účinok väčšinou ponechané v sudoch v základnom tábore. Množstvo príjmaného alkoholu nezávisí na veku ani pohlaví geológa. Žiadostivosť po alkohole je dôvodom, prečo geológovia zaznačujú do máp i polohu krčiem a iných občerstvovacích zariadení. Snaha geológov rozmýšľať a byť ako kamene, ktorých štúdiu sa venujú celým svojim telom, mnohých vedie k pitiu absintu a iného tvrdého alkoholu. Správnym spôsobom pitia absintu je príprava nápoja označovaného ako zelená bridlica. Je to absint s horiacou kockou cukru, ktorý je najlepšie zapíjať vodou s roztápajúceho sa ľadovca.

Fráza „Nie som alkoholik, som geológ,“ je typická pre mnohých študentov a absolventov geologických vied, počas procesu ich premeny z formy organizmu založenej na aminokyselinovom základe na formu alkoholovú. Tento proces je veľmi intenzívny hlavne počas týždne trvajúcich mapovacích kurzov. Väčšina univerzít neakceptuje známku z mapovacieho kurzu pokiaľ sa jeho absolvent nevrátil s bolesťou pečene alebo akútnou závislosťou na alkohole.

Rána v teréne sú väčšinou spojené s vyhľadávaním vody, vodky, piva či iného alkoholu, ktorým by bolo možné zahnať alebo popraviť opicu. V prípade nedostatku tekutín geológovia získavajú potrebnú energiu ohlodávaním kameňov alebo žuvaním suchých kávových semien.

Alkohol je veľmi dôležitý pri činnosti v teréne, ako aj pre dlhé nočné vedecké diskusie, či kemping v zlom počasí. Väčšina geológov zastáva názor, že pri zlom počasí, ktoré znemožňuje mapovanie v teréne, má geológ sedieť v krčme a naberať sily na ďalší výjazd do terénu. Alkohol je preto používaný ako významný zdroj energie, pre diskusiu na horúce dni, ako aj významným tekutým svetrom, používanom pri zlom počasí.

Ako rozoznať geológaUpraviť

 
Šťastní geológovia, ktorí práve objavili skutočný pôvod záhadných guľovitých telies nachádzajúcich sa v horninách.

Správneho, plne vyvinutého geológa mužského pohlavia možno ihneď rozpoznať podľa dobre narastenej brady a fúzov. Veľmi typickým odevom je flanelová košeľa a menčestrové nohavice. Nechýba vesta s množstvom vreciek a geologické kladivo. Slabý rast brady u žien spôsobuje nepopularitu tohto povolania medzi ženami. Ak ste zahliadli v prírode geológa obvykle:

 • Je neistý v prítomnosti ľudí, ktorí nevedia rozdiel medzi horninou a minerálom.
 • Má bradu a obuté sandále... áno aj Ježiš bol geológ. (tesári v minulosti boli vlastne i kamenári, takže bude na tom nejaká pravda)
 • Má kladivo, ktorým najprv rozbíja kamene a potom si pozerá ich kúsky. Ak rozbíja kamene len tak ležiace na zemi - takéto čudo je tiež len geológ, nie archeológ!
 • Niekto, koho domáce zvieratko je kameň a nemá osem rokov.
 • Niekto, kto sa zaujíma o dinosaury aj na dôchodku a odplazí sa ak nazvete dinosaury plazmi.
 • Nikto, kto pokladá za masové vymieranie iba prípad, ak vyhynie 80 % druhov organizmov, ktoré sa nechajú pochovať a zakonzervovať v sedimentoch.
 • Niekto vysvetľujúci ochranke na letisku, že kameň pokrytý zvyškami pušného prachu nie je zbraň.
 • Niekto, koho fotografie obsahujú ľudí iba preto aby slúžili ako mierka a niekto, kto má viac fotografii svojho geologického kladiva a krytky fotoaparátu, než svojej rodiny a priateľov.
 • Niekto, kto by po prípadnej ceste na Jupiterov mesiac Io povedal, že najlepšou časťou bola návšteva tamojších sopiek a nie samotná cesta do vesmíru.
 • Niekto, koho zbierka fliaš alebo plechoviek od piva sa dá porovnávať s jeho zbierkou hornín a minerálov.
 • Niekto, kto zapaľuje cigaretu s pomocou lupy, alebo ramienka na šaty pripojeného na autobatériu univerzitnej dodávky.
 • Niekto, kto si na túru berie namiesto vody pivo.
 • Niekto, koho raňajky pozostávajú z hornín namiesto chleba. Obvykle bridlice jemne posypanej halitom.
 • Niekto, kto jedáva najštiplavejšie čili na večeru každý deň, a zohrieva si toto jedlo v plechovici na rozpálenom motore.
 • Niekto, koho dieťa pozná geologickú časovú škálu ešte predtým, než sa naučí chodiť.
 • Niekto, kto má vlasy zviazané do copu podobnému konskému chvostu (bežné pre mužov i ženy).
 • Niekto, kto považuje za dnešnú udalosť čokoľvek, čo sa stalo za posledných milión rokov.
 • Niekto, kto prežúva blato alebo piesok a vyhlasuje pri tom, že tak odhaduje veľkosť ich zŕn.
 • Niekto ochotný prebehnúť cez diaľnicu za plnej premávky, len pre to aby sa uistil, či sa rovnaký odkryv nachádza aj na druhej strane.
 • Niekto, kto spôsobil dopravnú nehodu pri tom ako pri šoférovaní sledoval odkryv pri ceste.
 • Niekto, kto je schopný vysloviť slová montmorillonit alebo anchimetamorfóza správne na prvý krát.
 • Niekto schopný kráčať osem kilometrov k spadnutému plotu, ktorý bol zničený v dôsledku zemetrasenia.
 • Niekto, kto povedal: „toto bude krásny vianočný darček,“ keď zbieral kamene.
 • Niekto, kto si myslí, že sexuálny zážitok je ležať nahý na odkryve a nechať sa pri tom odfotografovať satelitom.
 • Niekto, kto si vyberá študentov do svojho tímu s dôrazom na to, že bežia pomalšie ako on a medveď ich preto chytí skôr.
 • Niekto, kto môže vynechať zložité zakladanie ohňa vo vlhkom počasí rozumným použitím zapáleného prdu.
 • Niekto, kto aj počas obyčajného dňa v teréne, dokáže že Indiana Jones je nemotorný slaboch.
 • Niekto, kto sa pozrie krajinu a povie vám ako vznikala.
 • Niekto, koho vrecká zvyknú byť plné drobných úlomkov hornín.
 • Niekto, kto si premiestnil skalku do svojej izby a neváhal pri tom vyhodiť aj rybičky.
 • Niekto, kto má viac párov turistických pohorkov ako ostatných topánok.
 • Niekto, kto vie, že lagerstätten nie je pivo, ale želá si aby to tak bolo.
 • Ten, kto nosí turistické topánky stále, dokonca aj pri oficiálnych príležitostiach, občas si obuje aj sandále, avšak s povinnými fusakľami.
 • Ten, kto pri pobyte na pláži zbiera mušle a potom sa vám snaží ukázať ako vyzerajú švy po jej svaloch.
 • Ten, kto bude radšej sledovať prednášku o udalostiach viditeľných v zázname útesov na pláži, ako by sa opaľoval.
 • Ten, z ktorého zbierky skamenelého dreva by sa dal postaviť les.
 • Ten, kto pri plánovaní výletu počíta s dodatočným zdržaním pri prezeraní odkryvov pri ceste.
 • Ten, kto často vysvetľuje pri pití rannej kávy so šľahačkou jej podobnosť so zvrstvenými intrúziami.
 • Ten, kto pozná rod a druh každého mŕtveho živočícha, ktorého fosíliu nájde, zatiaľ čo si už roky nevie zapamätať deň narodenia svojej matky alebo partnera.
 • Ten, kto používa svoje geologické kladivo na rozbíjanie orechov, konzerv alebo naklepanie mäsa.
 • Ten, kto sa naučil robiť metrové kroky, len preto aby mohol jednoduchšie mapovať.
 • Ten, koho zbierka rádioaktívnych minerálov svieti v tme tak, že:
  • pri nej možno čítať
  • osvetľuje priedomie
  • ju možno použiť pri navigácii lietadiel
  • vidno ju z Marsu
 • Ten, kto vám povie chemický vzorec cummingtonitu a smeje sa pri tom.
 • Ten, kto zostal trčať pri ceste s deravou pneumatikou len preto, že rezervu deň predtým vyhodil aby mohol odniesť viac vzoriek.
 • Ten, koho keď sa opýtate čo za kameň držíte v ruke vám odpovie: „Somarit, kľudne ho zahoď.“
 • Ten, kto sa ustavične čičre v machu a ornici len preto, že by pod nimi mohlo byť vidno podložné horniny.
 • Ten, kto vyjde z kúpeľne so slovami: „Videli ste tie fosílie v na obkladačkách?“
 • Niekto, kto sa prepašuje na cudziu svadbu špinavý, obutý vo vibramoch, opije sa tam a zatancuje si aj s nevestou.
 • Ten, kto si v múzeu umenia všíma hlavne stylolity a skameneliny na stĺpoch a stenách, namiesto obrazov.
 • Ten, koho šortky poskytujú pohľad na oveľa väčšiu časť nohy, než ste si kedy želali vidieť.
 • Ten, kto dokáže vysloviť spojenie krenulačná kliváž alebo hovoriť o metamorfnej bridličnatosti bez známky opovrhnutia.
 • Ten, kto vám dokáže že vaša pracovná doska v kuchyni nie je z granitu a po nudnom rýchlokurze mineralógie zahrňujúcom mnohé diagramy a náčrty, si nakoniec vyrobí vlastnú lupu aby vás presvedčil.
 • Ten, kto nedokáže používať mapu mesta, pretože nemá vrstevnice.
 • Ten, kto pri sťahovaní na otázku čo sa nachádza v niektorej z krabíc odpovie: „Kamene, dávaj na to pozor!“
 • Ten, kto so sebou stále nosí fľaštičku s HCl.
 • Ten, kto na párty pije lievikom namiesto ležiaka pálenku.

Ak si stále nebudete istí, či je daná osoba geológ, požiadajte o nakreslenie a popísanie stavby trilobita. Skutočný geológ v tomto momente siahne po svojom nepremokavom zápisníku a to je vaša príležitosť na útek.

  Remeslá

AutobusárCelebritaDoktorGeológHajzelHasičHerecInfluencerKamionistaKuriérManažérNovinárPolicajtPolitikPosranecPrezidentProfesorProstitútkaPápežPodnikatelRedaktorRevízorSpevákSpisovateľStarostaŠoférVedecVekslákVojakZlatokopkaZolotechnik


 

Charles DarwinThomas Alva EdisonGalileo GalileiGRScIsaac NewtonLouis PasteurLeonardo da VinciAlbert Zweistein

 
Vedecké smery
Geológ - Mykológ - Meteorológ - Fizyk - Matematik - Filozof
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.