Francúzsko

Done.png


La France
Francúzsko
Flag of Free France.png
Znak francuzsko.png
Fr dedina.jpg
Typické Francúzske mestečko.
Základné údaje
Štátné zriadenie Republika
Úradné jazyky Francúzština a žiadny iný
Hlavné a najväčšie mesto Parôž
Druhé najväčšie mesto Francúzska Guyana
Členenie Alsasko, Akvitánsko, Auvergne, Burgundsko, Bretónsko, Centre a tak ďalej. Komu by sa to chcelo vypisovať
Najvyšší bod Monte-negro Blanc (skoro 5000 metrov n. m.)
Najdlhšia reka Ser ma Seina
Národná hymna La Marčelíno
Demografia
Rozloha 547 030 km² (z toho európska plocha: 546 999 km²)
Počet obyvateľov 60 000 000 asi
Susedia Belgicko, Luxembursko, Nemecko, Švajčiarsko, Taliansko, Monako, Andorra, Španielsko
Ostatné
Prezident Emmanuel Macron
Premiér(ka) Édouard Philippe
Národný hrdinovia Asterix a Obelix
Zakladateľ štátu Chuck Norris
Mena francúzsky eurofrank (EFK)
Persona non grata Všetci angličania
internet tld .fr
HDP 386 753 mil. $

Francúzsko (po francúzsky Vive La France) je jedna z mnohých bezvýznamných krajín v západnej Európe, ktorá je dosiaľ najväčšou známou Alžírskou kolóniou. Francúzsko je známe je taktiež známe chlastaním vína, koňaku, jedením slimákov a žiab iných foriem vodného (hlavne morského) a iného hmyzu, ktoré sa naivnými ľuďmi nazýva aj „plody mora“. Hlavné mesto Francúzska je Paríž. Francúzsko obsahuje asi 60 000 000 žabožrútov, ktorí by mohli byť aj Francúzmi.

HistóriaUpraviť

Najstaršia históriaUpraviť

Najstarší Francúzi boli Neandertálci, zvaní aj Der Neanderthaler a podľa všetkého hovorili nemecky. Týchto vytlačili okolo roku 30 000 P.V.T. Kromaňonci, ktorí už hovorili francúzsky („kró maňón, mesjé“). Títo obývali jaskyne ako Lascaux, či Cro-Magnon. V nich po stenách zanechali aj najstaršie a najprimitívnešie umelecké prejavy európskej civilizácie - grafitti. Umelecky boli zameraní na zoofílnu tematiku. Zobrazovali paroháčov, jednorožce. Vyrábali tiež sošky Venuše. Vedci naznačujú, že podľa týchto sošiek sú isté indície, že Francúzsko by mohlo byť kolískou pornografie.

Starovek, stredovek, až dodnesUpraviť

Kromaňónskí osídlenci vo Francúzsku po nejakej dobe zanikli. Po nich sa tu usídlili Kelti, ktorí sú v „krajine Galského kohúta“ prirodzene zvaní Gálovia. Najznámejšími osobami tohoto obdobia sú hrdinovia Asterix a Obelix spolu s Asterixovým psom Idefixom. Sú určité indície, že do slovenského parlamentu sú často volení potomkovia francúzskeho Gála Tragikomixa. Zrejme bol na naše územie zavlečený, spolu so syfilisom, v období napoleónskych vojen.

Ani vo Francúzsku sa v antických dobách nevyhli rímskej módnej vlne. Francúzsko a Gálovia boli totiž obsadení vojakmi, ktorých najvyšším veliteľom bol Gaius Julius Caesar. Keď Ďusi narazil na Galov vyvraždil alebo odvliekol do otroctva 3 milióny týchto mierumilovných ľudov.

Od praľuda až po súčasnosť sa Francúzsko utápa v množstve konfliktov. Francúzsky národ sa stal kolískou celého radu výnimočných mužov, vodcov ako napríklad: kardinál Richelieu, Napoleon, Luis DeFunés, Fantomas, Citroen, Nicolas Sarkozy, Dunlop, ktorý dal svetu dušu, či Zinedine Zidane ktorý veľkoryso rozdával góly, ale aj Charlesa DeGóla a ďalších.

Najvydarenejšie, respektíve mediálne naznámejšie konflikty Francúzov sa nazývali revolúcie. V značne turbulentných časoch sa v nich najprv zvrhali králi, nastoľovali republikya vznikali cisárstva. Oproti iným zvyklostiam, v týchto časoch sa Francúzi dobýjali do nejakej väznice. Z tohto obdobia pochádza aj geniálny vynález gilotíny, ktorý umožnil efektívne zhromažďovanie mozgov zo všetkých krajín sveta, ale zároveň inšpiroval aj neskorších vynálezcov nárezu, t.j. stroja, ktorý sa dodnes používa v Hypermarketoch na plátkové krájanie salám, či šuniek.

Francúzi vo svojej originalite nezaostávali ani v období moderných dejín. Ako jediný vyspelý národ v Európe sa počas druhej svetovej vojny vzdali nacistom. Vraj aby nemuseli opúšťať na jeseň svoje vínne pivnice (1940 bol dobrý archívny ročník). Namiesto toho sa rozhodli, že Nemcov ožerú, čo sa aj podarilo a Nemci v roku 1945 podľahli. Paradoxne vtedy vpustili cez lamanšský prieliv počas Operácii Overlord na svoje územie anglicky hovoriacich vojakov.

VšeobecneUpraviť

Francúzsko sa nachádza v srdci Európy, t.j. presne v jej strede, ale zároveň aj na jej samom západe. Všetko od Francúzska na východ, sever, alebo juh, sa v tejto úžasnej krajine označuje jedným pojmom „východ“. Francúzsko obmýva najlepší oceán a najkrajšie more. Tieto dve veľké mláky ale znepríjemňujú protivní Taliani, ba čo je najhoršie, aj Angličania.

Obzvlášť Angličania spôsobujú veľké nepokoje v mysliach Francúzov. Tento fakt je známy od spomínanej druhej svetovej vojny, keď sa do Anglicka dostal článok, ako nastúpili francúzske vojská s bajonetmi (bodákmi) proti nemeckým so samopalmi. K tejto udalosti sa vzťahuje pamätná veta: „...aj by som bojoval, ale kým ho ja napichnem, on ma päťkrát zastrelí“...

Vedľa zľava od Francúzska sa nachádza štát s podobným jazykom, ktorý ale nikto neovláda, pretože francúzština je ten najľúbozvučnejší jazyk na svete. Z tohto istého dôvodu nie je potrebné, aby sa u nich nejaký iný jazyk vyučoval.

Galský kohút je v znaku krajiny preto, lebo bol najslávnejšou hydinou počas posledných 345 rokov. Zachránil život mnohým moreplavcom (hlavne anglickým, ktorí by mu za to mali byť vďační a trvať na zavedení francúzštiny ako jediného úradného jazyka v UK, čím by celému svetu uľahčili komunikáciu).

Reliéf krajiny a obyvateliaUpraviť

Francúzska krajina je nádherná, priam okúzľujúca. Zvláštnu pozornosť treba venovať výzdobe chodníkov. Približne každých 400 centimetrov (t.j. asi štyri metre) na nich natrafíte na umelecké dielo, ktoré sa v slovenčine nazýva „psie hovno“. Pokiaľ ho nespoznáte na prvý pohľad, prídete na to doma podľa vône topánok. Všetky mestá Francúzska majú svoj vlastný park, obrovskú záhradu plnú kvetov, stromov a lavičiek, kde je dovolené vyvaliť sa na trávu, robiť nič, alebo všetko. Hlavným mestom Francúzska nie je napriek očakávaniu Brusel ale Paríž a hlavne Lúver a Eiffelova veža.

HoryUpraviť

Francúzsko je známe pohorím, ktoré dostalo meno podľa jednej nemenovanej českej francovky, ktorá sa volá Alpa. Najvyšším vrcholom Francúzska je Mt. Blanc 4 807nbsp;m.n.m, prezývaný domorodcami z indických Himalájí aj Mombolom. Ten bol i najvyššou horou Európy pokým Kabardino-Balchárci neobjavili v zapadnutom kúte Kaukazu kopec Elbrus. Ide však o najvyššiu horu , a teda aj našu najvyššiu horu. Cestou na Mombolom sa dá spadnúť do ľadovcovej trhliny, ale vďaka globálnemu otepľovaniu je tu šanca dostať sa na povrch skôr, než to bývalo v minulých storočiach. O takých päťdesiat rokov už obeť môže byť predmetom nadšeného záujmu turistov.

KultúraUpraviť

Hlavnou filozofiou francúzskeho umenia je „vyzdvihovanie úchyla do pozície hrdinu“. Nadaný, talentovaný génius s tragickým osudom, ktorému skurvená spoločnosť nepraje a hádže mu polená pod nohy. Príbeh sa zvyčajne končí romantickou rituálnou samovraždou, prípadne postupným, syfilisom spôsobeným hnitím.

Podľa definície: Tragédia začína vtedy, keď jej hrdina - presvedčený idealista - zistí, že svet nemá žiaden záujem o jeho ideály. Vtedy má len dve možnosti:

  1. zavrieť zobák, prípadne aj ústa a zvyknúť si na reálny svet,
  2. uviazať slučku o trám a hodiť si to.

Existuje nespočetne veľa príkladov takéhoto liberárneho klišé. Napríklad glorifikovanie Vincenta van Gogha. V knihe Smäd po živote ho opisujú ako hrdinu, pritom to bol len umelec padnutý na hlavu, s mozgom ako ementál (z chľastania absintu). Avšak nevieme, prečo to tu nejaký sprostý redaktor spomína, keďže Van Gogh nie je Francúz.

Absolútnym vrcholom tohoto zvráteného pohľadu na svet je film Parfum: Portrét vraha, kde je úchylák a bezcitný vrah prezentovaný ako nedocenený génius. Fuj.

Najznámejšia súčasná speváčka je vo Francúzsku Bruno bannani. Táto je typickou ezoterickou, smrteľne vážnou Francúzkou, ale to je len pretvárka. Jej imidž je výsledkom politického marketingu jej manžela a niekdajšieho prezidenta krajiny.

Veľmi významnou súčasťou francúzskej kultúry je i bozk, ako aj univerzálny kľúč zvaný Francuzák a prístroj na šetrné odstraňovanie ľudských hláv, tzv. gilotína (po detviansky guľatina). Niektorí autori pripisujú Francúzom i vynález orálneho, tzv. francúzskeho sexu, numericky spopularizovaného číslom 69.

Jediné medzinárodné vedecké sympózium na túto tému sa udialo v roku 2006 na Sliezskom dome v Tatrách. Slávny horolezec Anton T. sa vtedy spýtal dvojice Francúzok, „či to Francúzi vymysleli orálny sex“. Sympózium po ich zanovitom mlčaní skončilo fiaskom načo ich Anton T. obvinil z maďarónstva. Tento incident iba podčiarkuje rastúcu izoláciu individualizmom poznačenej francúzskej submentality.

AvantgardaUpraviť

Ako povedal John Lennon, avantgarda je len iným menom pre bullshit. Francúzi si to nevedia priznať, a tak sa v otázkach kultúry chovajú ako patetickí lúzri.

JazykUpraviť

Hovorená francúzština je neuveriteľná zmes chrchľania, grgania, spevavého kotkodákania a rozkošných grimás. Spievaná francúzština je naopak pomerne príjemná. Písaná francúzština existuje tiež, avšak s hovorenou a spievanou formou nemá veľa spoločného. Hoci používa latinku, v skutočnosti ide o formu obrázkového písma. Zvuky len málo, ak vôbec nesúvisia s napísanými písmenami. Osobitnou kapitolou sú číslovky odvodené od počtu prstov na rukách a nohách. 99 sa napr. povie 4 20 10 9.

Žobráci a somráciUpraviť

Nikde v Európe nie je toľko pýtačov peňazí a cigariet ako vo Francúzsku.

GastronómiaUpraviť

Strava si zaslúži samostatný odsek. Francúzske stravovacie návyky sú úžasne zdravé. Dodržuje sa telu najprospešnejší rytmus:

Slabšie nátury by však mali tento odstavec preskočiť. Ide o psychedelickú subkultúru, ktorú nefrancúz nikdy nedocení. Zato Francúz s prehľadom ofrfle čokoľvek, čo mu ponúknete u nás (pričom sa zúfalo snaží ukradnúť váš recept). Ak cestujete do Francúzska, buďte obozretní a vyberajte radšej reštaurácie čínske, marocké a hoci aj antilské, no pred francúzskymi sa majte na pozore. Francúzi zjedia naozaj všetko. Podobné hrôzy vraj u nás neplávali ani za povodní. Môžete si tam dať tie našťavnatejšie slimáky, najkrvavejšie stejky, najhorkejšie čakanky, najštipľavejšiu horčicu, chrumkavé kostnaté žabičky, najzhnitejšie syry a ak ste sa ešte nepogrcali, tak pre vás máme aj špenátovú penu a francúzske prepytujem pivo. Ak sa vám stále nič nestalo, tak vás zaručene dorazí účet.

Pozor si treba dať aj na oficiálne večere - množstvo kuchárových rečí je zväčša úplne neúmerné množstvu jedla. Kým vám po francúzsky rozpráva detaily o všetkých chodoch, môžete zomrieť od hladu. Ani neskoršia konzumácia nemusí takto vzniknutý energetický deficit vyrovnať. Naopak, pracovné obedy sú dobrou príležitosťou na opitie a trvajú cca dve hodiny. Ak vám vo Francúzsku niečo chutí, tak je to zaručene jedlo, ktoré Francúzi nevymysleli. Napríklad také palacinky alebo aj dlhé rožky o ktorých však veria, že sa volajú crêpes a baguettes a že ich vymysleli oni.

Treba podotknúť, že obezita vo Francúzsku nemá miesto, pretože z francúzskeho chleba sa nepriberá. Pokiaľ sa Vám bude zdať, že Francúzsky mladšie ako tridsať rokov sú guľatejšie ako dievčatá vo vašej vlasti, je to iba očný klam. Strava je zaručene BIO a obal recyklovateľný, na čo sú Francúzi patrične hrdí a preto ich nechávajú vystavené na uliciach tak dlho, ako to je možné.

Mäso sa úžasne rozplýva na jazyku a jeho príprava si vyžaduje priam majstrovské kuchárske schopnosti, aj keď vo väčšine prípadov je takmer surové. Zelenina sa konzumuje zásadne v stave, v ktorom si zachová maximálny počet vitamínov, čo podporuje zdravie a krásu národa.

Francúzsko sa dopracovalo na predné priečky rebríčka v gastronómii svojou otvorenosťou k novým jedlám, trendom a neustálou chuťou objavovať nové lahôdky. Treba dať však pozor, aby všetky nové trendy a recepty boli pôvodom z Francúzska, inak sa môže stať, že aj bez ochutnania bude jedlo považované za nejedlé. Naopak za jedlé sa považuje všetko, čo sa pohybuje, niekedy aj to, čo sa nepohybuje. Od slimákov cez žaby až po potkany, ktoré boli mimochodom prvou surovinou pre tak slávne "pathe". Pri návšteve Francúzska je povinnosťou ochutnať víno. Nie že by sa líšilo od vín z ostatných krajín, ale pokiaľ neholdujete sirupom s trochou Aply a vody (v pomere 1:100), nič iné k dispozícii nie je. Nedoporučuje sa experimentovať s francúzskym nápojom omylom označovaným ako pivo.

MódaUpraviť

Francúzska móda je vzorom pre celý svet. Od Ameriky až po Áziu. Všetci kopírujú najnovšie trendy z Paríža a zbytok sveta sa márne snaží dobehnúť vkus tejto úžasnej metropoly. Pokiaľ chcete zapadnúť medzi pravých obyvateľov, v žiadnom prípade sa nesnažte sledovať obrázky v časopisoch, alebo sa snažiť o individuálny štýl.

V obliekaní platí pár pravidiel: všetko o cca tri čísla väčšie, čím viac vrstiev tým lepšie a hlavne, HLAVNE, si nezabudnite okolo krku omotať šál. Rovnaké šálové pravidlo platí aj na pláži, kde je ale nevyhnutné zaobstarať si nejaký plávajúci predmet, pretože znalosť plávania sa vo Francúzsku považuje za prežitok. Táto skutočnosť sa na západnom pobreží maskuje surfovaním, alebo takzvaným "bodyboarding-om". Bodyboarding je šport nevhodný pre turistov, nakoľko sa Vám môže stať, že sa po spadnutí z dosky nestratíte pod hladinou. Nepritopenie sa po páde z plávajúceho telesa sa vo Francúzsku považuje za veľmi neslušné.

DopravaUpraviť

Francúzsko je preslávené hlavne týmito dvoma spôsobmi prepravy:

  • Letecky - Francúzske linky sú svetu slávne tým, že leteckí dispečeri ignorujú komunikáciu v angličtine, čím spôsobujú pilotom neskutočné problémy. Čiže šanca spadnúť na zem je vyššia než kdekoľvek inde v Európe. Francúzske lietadlá Airbus sú údajne rovnaké zlé ako francúzske autá. Navyše nevedia lietať ponad oceány (jún 2009, jeden vrak v Atlantiku, druhý vrak v Indickom oceáne a 400 ľudí to má na tomto svete za sebou). Ešte stále môžete na letisku v Paríži nájsť súčiastky do Concordu, ktorý tu spadol v 2000.
  • Vlakom - Francúzi sa radi chvália svojimi rýchlovlakmi TGV. Pravda je taká, že až tak rýchle nie sú. Hocikedy sa úplne pomaly zasekávajú.
  • Autom - ale POZOR!!! Tu platí zvláštne pravidlo, ktorým sa Francúzi snažia chrániť našu planétu. Aj pokiaľ vychádzate z tej istej budovy a presúvate sa opäť na to isté miesto ako všetci čo idú s Vami, počet cestujúcich v aute nesmie byť vyšší ako 1. To znamená, že ak z bodu A do bodu B ide 5 ľudí, musíte si na presun zaobstarať 5 áut.

ŠportUpraviť

Najznámejšou súťažou je Tour de France - najväčšie cyklistické, no aj dopingové preteky na svete. V roku 2007 sa víťazom takmer stal biker Michael Rasmussen, ale odvolali ho z pretekov potom, ako neprešiel testom zo zemepisu. Nevedel zdôvodniť, prečo tvrdil dopingovým komisárom, že je v Mexiku, keď bol pritom v Taliansku. Tieto medzery v znalostiach geografie ho nakoniec stáli titul v pretekoch, a tak sa víťazom stal Alberto Contador (ktorý mal lepšie drogy).

Okrem toho Francúzi hrajú aj futbal. Ich najväčší úspech poslednej doby je postup na majstrovstvá sveta 2010 vďaka ruke Thierryho Henryho. Ten po góle povedal, že ho dokázal len vďaka tomu, že pri holení používa Gillete Fusion a rád by touto cestou pozdravil Tigra Woodsa, vraj je rád, že nakoniec spolu nespali, lebo by sa to prevalilo. Roger Federrer to nekomentoval.

ŠkolstvoUpraviť

Ako je v krajinách zvykom, aj vo Francúzsku sa presadzuje homosexualita, transexualita a podobné pliagy za jav, ktorý je niečím úplne normálnym. Propagandu tolerancie voči takýmto menšinám sa snažia vtĺcť deckám do hláv ako dôležitý dementkratický princíp, pretože dospelí sa už ťažšie manipulujú. Národný syndikát učiteľov, či skôr úchylných pedofilov, na výuku odporúča učebnicu s prostým a prirodzene výstižným názvom Ocko nosí sukňu. Teraz už len treba čakať, čo vyrastie z mladých Francúzov...

Necyklopedické štáty

 

 Absurdistan  Antarktída  Byzantská ríša  CCCP  ČeskoslovenskoFranská ríša  Hollywood  Internet  Kráľovstvo Šumavy  Mikzicko  Morava  Osmani  Rakúsko Uhorsko  Rímska ríša  Tisícročná ríša  Veľké Uhorsko  Veľká Morava


Tieto sú vraj naozaj:
  Afganistan  Anglicko  Bosna a Hercegovina  Bulharsko  Česko  Čierna Hora  Čína  Dubaj  Egypt  Európska únia  Fínsko  Francúzsko  Grécko  Holandsko  Hong Kong  Chorvátsko  Izrael  India  Írsko  Japonsko  Kanada  Kosovo  Kuba  Líbya  Maďarsko  Mongolsko  Nemecko  Nórsko  Poľsko  Rakúsko  Rumunsko  Rusko  Slovensko  Slovinsko  Švajčiarsko  Srbsko  Taliansko  Turecko  Ukrajina  USA  Veľká Británia

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.