Moderný film dal vyniknúť aj takým superhrdinom, ako je Batman so svojím teplým priateľom Robinom.

Film je jeden z druhov umenia, ktorý má tú výhodu, že je zároveň aj obchodom. Pôvodne bol vymyslený, aby zachytil nahých ľudí, ako to robia a rozširovať to masám. Film sa niekedy podobá na realitu, no väčšinou je v ňom oproti nej viac činnosti a hrá sa na niečo, čím nie je.

Dejiny filmuUpraviť

Z historického hľadiska bolo nakrúcanie prvých filmov dosť drina. Bolo to preto, lebo prvé herečky sa nechceli dobrovoľne vyzliekať. Režisér spolu s produkciou museli často počas nakrúcania zakročiť najprv krikom, no potom lietali kopance a facky. Na jednej strane to zvyšovalo prácnosť, no spustené kamery a nafilmovaný drahý filmový materiál spôsobili, že zábery sa po zostrihaní aj tak premietali a z pôvodného porna bol nakoniec akčný film. Vtedy sa volal „dobrodružný“.

Filmy sa už od začiatku premietali. Prvý film nemal s tým dnešným takmer nič podobné, no v niektorých ohľadoch bol vlastne viac film ako tie dnešné. Nektoré z prvých filmov boli nemé (t.j. bez zvuku), alebo slepé (t.j. bez obrazu). Filmy majú radi temnyóny a tak boli už od začiatku premietané po tme. Asi v tomto čase sa začali ľudia pýtať, "kde sakra je moja porcia popcornu"? A tak sa v amerických kinách asi okolo roku 1950 objavili dobré stánky s občerstvením. Na Slovensko do roku 2012 nedorazili.

Druhy filmovUpraviť

Okrem toho, že každý deň nebýva len ten prvý, ale takmer určite dajú aj druhý film, filmy môžme deliť ešte aj na druhy a to napríklad aj:

  • nemý film - film pri ktorom sa zbytočne neplytvalo za nahrávanie zvukov. Zbytočne sa v ňom neplánovalo kecať. Problematický začal byť, keď bolo treba predsa len niečo povedať, lebo to bolo potom treba napísať a tak sa naň mohli pozerať iba diváci, čo vedeli čítať, t.j. boli gramotní. Politikom sa to teda rýchlo znepáčilo. Čierno-biely film bol teda nevýhodný lebo bol iba pre intelektuálov.
  • čierno-biely film - je film ktorý vznikol z potreby riešiť práva černochov voči belochom a aj naopak. Tieto filmy patria k prvým filmovým žánrom. Sú charakteristické tým, že ich hrdinovia na konci umierali, čím zbytočne neprovokovali k nakrúteniu svojich pokračovaní.
  • farebný film - vznikol neskôr potom ako vznikla potreba natáčať niečo o indiánoch a o Divokom Zápachu. Čierno-biely film nebol na toto dostačujúci, lebo v ňom chýbala červená farba.
  • dokumentárny film - ide o nenáročnú formu filmografie, ktorá pôvodne vznikla tak, že sa postavila kamera na stojan (statív) a namierila na nejaký dokument. Potom sa zaplatil dobrovoľník, ktorý postupne obracal stránky tohto dokumentu až kým nedospel ku koncu. Pri viacstránkových dokumentoch sa stávalo, že priemerný ľudo už po päťdesiatej strane zaspal. V tomto bola teda takáto filmografia náročná pri výrobe. Aj divák takýto film vlastne iba čítal. Väčšinou to nemalo vážnejší dopad, lebo aj divákov, ktorí nezaspali do päťdesiatej strany bolo málo... nie je o nich nikde zmienka.
  • krátky film - je to film, ktorý stačí, keď trvá iba krátko. Bežným príkladom takýchto diel je porno, ktoré potom ako divák dosiahne orgazmus, dĺžka aj tak stráca zmysel.
  • celovečerný film - je najbežnejší druh filmu, lebo jeden trvá aj s reklamami celý večer a nezriedka až do ráno. Teda ak sa ráno pri ňom prebudíte, neviete naisto, či tá reklama čo ide ešte patrí k tomu onému... čo ste pozerali.
  • populárno-vedecký film - je druh filmu inšpirovaný Necyklopédiou a Necyklopédia zase nimi. Sú to filmy, ktoré dávajú životu zmysel. populárno-vedecké filmy teda patria aj jedným z tých zmyselných žánrov.
  • umelecký film - druh príšerne nudného žánru a kvality, ktorý nepozerá nikto do konca, ale zato sa stretáva s priaznivým ohlasom kritikov, ktorí sú prvými, kto príde na to o čom tie filmy sú. A režiséri sú im vďační... že na to prišli. Takéto diela získavajú rôzne ceny: od Levov, Oscarov, Medvede a iné príšery či krídla.
  • animovaný film - je film, ktorý nakrúcajú chudobné filmové ateliéry, ktoré nie sú schopné zaplatiť hercov. V niektorých prípadoch ide o produkty skupín filmárov, ktorí týrajú zvieratá a veci natoľko, že tie nakoniec musia rozprávať a správať sa mimo ich prirodzenia.
  • perforovaný film - filmy kedysi mali po okrajoch dierky vynájdené Járom Cimrmanom, ale napodiv sa dajú od dnešných filmov, ktoré vôbec nie sú na filme, odlíšiť obsahom, ktorý býval zložitejší a menej akčný.
  • film na vodnej hladine, neumytom riade (a podobne, ale to už fakt len pre úplnosť) - i keď sú nesporne unikátmi a každý z nich je originál, sú spoločensky nedocenené, lebo nikto ich nepozerá, aj keď ich doma určite má,

Výroba filmovUpraviť

Moderná výroba filmu je priemyselným odvetvím, ktoré sa skladá z veľa a potom ešte z niektorých ďalších stabilných profesií:

  • producent - je ľudo, ktorý býva považovaný za niekoho, kto je v tomto potravinovom reťazci vysoko. V skutočnosti ide o podvodníka, ktorý má talent za nič a prázdne sľuby získať peniaze. Zároveň musí dokázať oklamať scenáristu, že mu pomôže za jeho prácu zarobiť.
  • manažér - alebo aj výrobný riaditeľ. Jeho úlohou je sedieť na poskytnutom mešci a vyjednávať tak, aby za čo najmenší pebniaz kúpil čo najviac a ešte viac si nechal pre seba. Kupuje si a vyhráža sa tým, ktorí budú budúci film dávať do kopy. Je známy tým, že ho najviac naserie, keď zistí, že tí okolo neho sú spokojní a šťastní... vtedy vie že to s platením prehnal. Iba ak to tí druhí prehnali s kokaínom.
  • produkčný - je ľudo, ktorý sa stará o to, aby sa čo najviac vyrábalo v neplatených nadčasoch, spalo v lacných hoteloch, maringotkách, bolo dosť kokaínu, zbytočne sa nepchali prachy do žrádla a aby prostitútky pre najväčšie celebrity dodali dostatok materiálu na ďalšie vydieranie, či tzv. „pikošky z nakrúcania“.
  • scenárista - je to druh spisovateľa, ktorý napísal to, čo sa má na film nakrútiť. Bývajú to masochistickí narkomani, so silne alkoholizmom rozhodenou identitou, ideálne trpiaci rozdvojením osobnosti. Je pravidlom, že okrem autora, existujú spoluautori scenárov, ktorí majú za úlohu sprasiť pôvodné dielo tak, aby bolo stráviteľné pre najširšie masy.
  • režisér - naivne sa mu hovorí „prvý divák“. Podľa toho, že tento „divák“ nič konkrétne nevidí iba svoje predstavy, je jasné, že ide o indivíduum, ktoré trpí bludmi. Vyvoláva si ich alkoholom, drogami a inými psychotropnými látkami. Jeho spolupracovníkom je jeho megafón a skupina asistentov.


Batman2.jpg Filmy Slovenskočeského štátneho filmu
AvatarBambuľkine dobrodružstváBlejt RánemBurizon BreakDěfka na koštětiDünyayı Kurtaran AdamHarry PotterKarosa RiderMečiarnátor 3: Vzbura JureňuRatata: MamnekonecnonabojovMatrixMrázikOdviate vetramiOrdinácia v krvavom záhonePán prsteňovPán zemiakovRosamunde PičerováSlovácko sa nesúdiSouth parkStart RekHviezdne vojnyStar GateStare gateTisícročný MaďarTitanicUžovka 11Vesmírna HlodyseaWaywatch
Súvisiace témy: Science fictionJ. R. R. LakatošAnime


MediaWiki spam blocked by CleanTalk.