"Je otázka, čo je významnejšie: znalosť faktov, či fantázia."

- Zweinstein

Fakt (anglicky fucked) je kuriózny prípad masového klamu, keď sa niečo uzná (alebo vydáva) za skutočne existujúce, čo sa odohralo v minulosti alebo sa stalo v budúcnosti. Vlastne, najmä existencia takých javov masovej psychózy ako Wikipédia a Matrix je založená na takzvaných „faktoch“. Fakt je teda najjednoduchšia podstata vzniku rozprávky.

Rozbor témyUpraviť

Progresívna veda v zásade už dávno dokázala nemožnosť existencie takzvaných „faktov“. Vedci, ktorí niečo znamenali vo vedách ako je chrenológia, pomočológia, etanológia a encyklopédia supernov boli obzvlášť opatrní v súvislosti s problémom „faktov“. Výsledkom práce Darwina, Edizóna, Zweinsteina a ďalších vedeckých géniou boli vyvinuté alternatívne vedecké koncepty (napríklad taký astenický princíp rozchodu kolien, či premostenie sexuálnych zábran). Tento vývoj tvoril základ najväčších fenoménov našej doby vrátane Necyklopédie.

ParadoxyUpraviť

Samotný pojem „fakt“ obsahuje mnoho objektívnych rozporov (latinsky Contradictio In Subjectivitino):

  • na jednej strane fakt zostáva faktom a na druhej strane si každý fakt vyžaduje overenie zamerané na poskytnutie dôkazu o jeho existencii,
  • je zrejmé, že fakty sú mimo nášho vedomia a teoreticky by mali byť objektívnou realitou, ktorá nám je daná senzáciami. Aj taký Každý však vie, že naše vnemy sú subjektívne, čo spochybňuje realitu a objektivitu faktov,
  • to, čo sa prezentuje ako fakty v knihách, časopisoch, médiách, ako aj pri iných, dokonca aj okrúhlych stoloch, seminároch, konferenciách a iných zdrojoch informácií, nemusí nutne predstavovať faktografický fotografický materiál... alebo skôr spravidla ide o vzrušené vedomie informačných nosičov.

Relativizmus faktovUpraviť

Väčšina (nečíslo!) ľudov sa mylne domnieva, že fakt sa vydáva za nemennú pravdu. Niektoré fakty sú medzitým neustále vyvracané inými faktami, a preto bolo potrebné zaviesť do epistemológie gradáciu faktov podľa stupňa ich nemennosti:

  • Falošné fakty sú fakty, ktorých faktickosť bola spoľahlivo vyvrátená, takže je možné považovať ich za fakt.
  • Pravdivé fakty sú nedostatočne vyvrátené fakty, o ktorých sme sa zhodli v domnienke, že sú to pravdy, kým nebude možné dokázať opak.
  • Predpoklady sú fakty, o ktorých sa predpokladá, že sú iba fakty, aj keď v skutočnosti nimi nie sú. Navyše ich faktografickosť tiež nie je skutočnosťou.
  • Názory sú výroky, ktoré akoby sa vydávali za fakty, ale v skutočnosti sa ako také neustále používajú.

Masové vedomie obyčajne ignoruje taký zmätok, ktorý dáva priestor manipulácii. Našťastie je Necyklopédia chránená pred akoukoľvek zlou vierou, pretože každý jej článok obsahuje skutočnosti s najvyššou mierou istoty.

Navrhovatelia faktov zväčša zdôrazňujú tzv. zásadu dokazovania. Podľa tohto princípu je faktom to, čo je skutočne pozorovateľné. Skúsenosti ale ukazujú, že v žiadnom prípade všetko, čo je možné pozorovať, v skutočnosti existuje (pozri LSD). Miera skutočnosti tejto alebo tej skutočnosti je zvyčajne nepriamo úmerná vypitému (zjedenému) množstvu.

Ďalším indikátorom relativity faktu je jeho závislosť od tzv. argumentov. Odkaz „fakt-argument“ vytvára začarovaný kruh, z ktorého niet cesty von, lebo nemá rohy. Koniec koncov, ako argument je potrebný ďalší fakt, ktorý zasa tiež potrebuje argument, a podobne. Výsledkom je, že celá konštrukcia spočíva na nejakom hypotetickom prvom (prvočíslo!) fakte, o ktorom nikto nič vie.

Je to zaujímavé. Na rozdiel od faktu, argument má v niektorých prípadoch znak absolútnosti a môže byť sebestačný. Niektoré argumenty nepotrebujú iba ďalšie argumenty, ale aj samotné fakty (pozri ChuckNorrisov kop z otočky).

Zachytávanie a konštatovanie faktov je podstatou modernej progresívnej vedy. Niektorí vedci veria, že keď sa zistia všetky fakty, kráľovstvo pravdy príde na Zem.

Vedeli ste, žeUpraviť

  • Podľa mnohých vedcov slovo „fakt“ pochádza z anglického FAQ, čo znamená „Opýtajte sa ma, ako na to.“
  • Fakty môžu ničiť váš mozog.
  • Výrok „Pravda je dôležitejšia ako fakty“ (Frank Lloyd Wright, 1868-1959) nie je fakt.
  • Podľa Barbara Onana je rozdiel medzi Necyklopédiou a Wikipédiou v tom, že druhá je súbor faktov, zatiaľ čo prvá je útočiskom pravdy.
  • Ako základné stavebné kamene pravdy sa používajú strojené fakty.
NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
 

AnonymBludMnohoMotýlie krídlaNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilFilozofHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiCharakterKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaFaktPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.