Elektrina

(Presmerované z Elektrika)

"Elektrina je dobrý pomocník na zapaľovanie kostolných sviečok..."

- asi Edison

"V Európe sa už hrá na elektrických gitarách.
Ale veď elektrina zabíja!
Hrajú v gumených rukaviciach."

- dialóg zo sovietskeho filmu
Ľudo a elektrina nejde dokopy

Elektrina (niekedy al Elektrika, hovorovo aj "kurva kope to") je podvod na ľudstve, ktorý pred zopár sto rokmi spôsobil Thomas Alva Edison. Hovorí sa, že vytiahol na svetlo, to čo malo zostať skryté v tme.

Z histórieUpraviť

Prvé zmienky, že niečo nie je v poriadku môžme objaviť v histórii, potom ako sa dvaja sadistickí parchanti, a neskôr teda aj vedci, Mars Volta a Mario Galvatroni, hrali s odrezanou žabou nohou. Zistili, že tá noha napriek tomu, že evidentne nemala hlavu a teda ani modzog sa pri tom, ako sa jej dvoch koncoch dotknú medeným a zinkovým drátom, začína mať noha snahu, že si do nich jednu kopne. Nikdy síce nezistili načo je to dobré, ale aspoň to bola pre nich prča.

Potom veci prebiehali v niekoľkých viacerých (hneď dva nečísla) rokoch chronologicky nasledovne:

 • 1648 - hovorí sa že v tomto roku gróf Parkoczi z Liptova spolu manželkou objavili elektrinu v obývačke svojho hradu. Bola skrytá v kúte za gaučom. Palicami ju zahnali do kuchyne, kde ju zavreli do uhorkového pohára. Niekto nevie ako sa tam dostala, ale je overené, ze je to asi tak, lebo to potvrdil aj nikto.
 
Toto síce nie je elektrina ale tiež riadne kope

Ďalej sa dlho okolo tejto témy nedialo, respektíve sa dialo nič. Bolo to až kým istý neznámy srbský emigrant v USA, [meno]m Kolja, ktorý si podľa jednej těžkoslovenskej sociaslistickej firmy dal pseudonym Tesla, neprišiel na fintu, pri ktorej sa vďaka voľnému pohybu elektrónov v medených vodičoch dá vo svalových tkanivách dosiahnuť jemné mrvenie a pichľavé pocity. Inšpirovalo ho k tomu, aby vyvinul to, čo sa neskôr na trhu predávalo pod názvom "vibrátor".

Posledný klinec do rakvy všetkého zla okolo elektriky dal nahluchlý kriminálnik Thomas Alva Edison. Inšpirovalo ho to ako raz v lese videl blesk, ktorý zasiahol rovno do sekery úbohého drevorubača. Drevorubač bol v polovici šichty. Iba si tak pracoval. Spokojne si rúbal svoj štrnásty buk a nevšimol si čierňavu, ktorá sa na neho valila za jeho chrbtom. Už to vyzeralo, že dáva pätnástemu stromu posledný sek, keď sa blyslo a vzápätí zahrmelo. Nebolo mu už viac času. Úbohý drevorubač sa nikdy nedozvedel, či strom padol, lebo blesk z neho spravil horiacu mŕtvolu, ktorá nestihla ani na zem padnúť. Padol iba ako popolček. Keďže vtedy nebol sňah, ani ten sa jeho popolčekom nepošpinil.

Edisona tento pohľad nenechal chladným. Mal bujnú fantáziu. Došlo mu v jeho predstavivosti, načo je takýto jav dobrý. Dostal vízie, z ktorých neskôr vznikli geniálne diela ako je pečená krkovička, elektrické kreslo, mikrovlnka, fotografický blesk a dokonca ho napadla aj taká žiarovka. Obyčajní ľudovia netušia, že drevorubačov výkrik napodobnil neskôr v jednej zo svojich nahrávok na voskovom valčeku. Táto zvuková snímka spolu so zvukom tnúcej sekery sa stala základom pre vznik heavy metalu.

ZloženieUpraviť

V súčasnosti tento fenomén preskúmali rôzni vedci a aj šarlatáni, či iní zlodeji. Vedia už, že aj keď elektriku očami nie je vidno aj ona sa skladá. Funguje podobne ako Veľký handrový urýchľovač. Nie je tajomstvom, že vzniká vplyvom toku elektrónov v drôtoch, ktorým vravíme vodiče.[1]

Meranie elektrikyUpraviť

Elektrina sa dá aj zmerať. Okrem technicky náročného spôsobu s rôznymi meradlami, ktoré sú drahé aj v hypermarketoch, dá sa to urobiť aj v amatérskych podmienkach. Potrebujeme k tomu:

 • nejaký klinec, respektíve dva
 • trochu vody
 • samozrejme aj elektrickú zásuvku, ktorú meriame

Postup je jednoduchý:

 • namočíme si vo vode prsty na rukách a chytíme do nich klince
 • strčíme klince do meranej zásuvky...

namerané hodnoty sú stanovené v troch (prvočíslo) základných stupňoch:

 1. jemný trh rúk, vytiahnutie klincov a zahundranie niečo ako "doboha"
 2. prudký trh rúk, vytiahnutie klincov a zrevanie niečo ako "doboha!", no nie je výnimkou, že sa pridruží i slovo "kurva!"
 3. na začiatku nejaké tie trhavé pohyby, krútenie telom, možno aj náznaky kvílenia, ktoré po čase vystrieda ticho... tento stupeň často ani nesúvisí s vytiahnutím, pustením klinca a z osoby merača sa bez akýchkoľvek skúšok a následne aj preukazu stáva vodič.

Rozdelenie elektrikyUpraviť

Podľa všelijakých princípov elektriku aj všelijako delíme. Hlavným spôsobom delenia elektriny je podľa prístupnosti. Môžme ju takto deliť na:

 • voľnú elektriku - ide o voľne dostupnú elektrickú energiu, ktorá sa veľmi nepropaguje, lebo štáty ešte neprišli na účinný spôsob ako ju zdaniť. Bežne sa dá nájsť v prírode a podobne ako u hríbov si z nej môžme v lesoch a na lúkach nazbierať domov. Znalci radia, že najlepšie sa zbiera na voľných priestranstvách špicatými predmetmi, pričom bohatšia úroda sa berie vidlami. Vidli majú viac špicov.
 • komerčnú elektriku - bežne dostupná elektrina, ktorá sa dodáva rôznymi technológiami. Je to napríklad:
  • destiláciou vody vo vodných elektrárňach
  • pomocou vetrov
  • v chudobnejších regiónoch využitím lacnej pracovnej sily, ktorá pomocou všelijakých sekier štiepa atómy

Podobne ako je to u choresterolu, ju zas môžme deliť na:

 • dobrú elektriku - je to hlavne tá elektrika, ktorá má na starosti dobré skutky. Predstavte si napríklad taký ručný fén na vlasy. Fén sám o sebe je o ničom, nie je až tak zaujímavý, skôr zbytočný, ale je poháňaný elektrikou. No ak keď sa šťastné okolnosti stretnú a niektorá svokra si týmto fénom suší vlasy ležiac vo vani, keď zrazu zazvoní mobil, potom chvíľa nepozornosti a...
 • zlú elektriku - zlá elektrina nie je napodiv tá, ktorá môže nejakého živočícha priamo zabiť. Medzi vzorové príklady sa ráta napríklad taká elektrika, ktorá vznikne napríklad tak, že odtrhnete líške chvost a ten potom v rýchlom tempe triete o ebonitovú tyč.[2] Výsledkom je že pri takých tyčiach sa "ježej kočkám chlupy"...[3] Je teda jasné, že objektívne je takéto ježenie neužitočné, zbytočne iba pichá a tak sa túto elektrinu považuje za zlú.

Dôležité poznámkyUpraviť

 1. Nemýliť si s vodičkami
 2. Vedecká rada Necyklopédie gúgli, čo je to "ebonitová tyč"... zatiaľ tento útvar nezistila ani v jednom porne, ale keď to zistí doplní to do článku...
 3. citát z českej vedeckej štúdie
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.