Bush neschvaľuje tento článok
pretože je plný pravdivých informácii, čo po úspešnom ťažení so šírením demokracie neprospieva jemu a ani jeho prostate.
BUSH-HITLER .gif
Done.png


Necyk.png
The dvere
TheDvere.jpg
Jednoduchý mechanizmus, ktorý funguje vďaka vzorcu E=0,5mv². Podmienkou úspešného otvorenia dverí je, že sa "m" nesmie rovnať nule.


Dvere (lat. Ostium, maď. Ajtó, starosloviensky aj dve re, dvercia, vráta, kaligraficky ) sú zväčša hranaté dosky (pôvodne dve, odtiaľ dve re) vyrobené z lisovaného dreva... a ani z toho niekedy nie. Dvere sú zvesené do rámu (slovensky zárubňa, či firštók) na dva alebo tri pánty (slovensky aj závesy[1]).

Dvere sú jedným z tých vynálezov, ktoré tu boli asi skôr ako okno a počas niekoľkých tisícročí vyvíjali rovnako, ako sa vyvíjali aj napr. ľudia, hudba, ľadový hokej a pokémoni.

Vznik a história dveríUpraviť

"Starovekí šamani pred 5000 rokmi objavili geniálny spôsob, ako sa dostať z jednej strany múru na druhú. Touto vymoženosťou boli dvere."

- Historik

Dvere sú geniálna vec, ktorú vytvorili africkí šamani pred viac ako 5000 rokmi ako prostriedok jednoduchého prechádzania cez múr. Pred tým vynálezom bol prechod tiež možný, straty na životoch však presahovali dokonca aj benevolentné africké normy.

ZávesyUpraviť

Predtým ako „zliezli zo stromov“, boli prvé dvere prototypmi riešení ako ošetriť priechodnú dieru v stene. Riešilo sa to cez závesy, no cez ne často fúkalo a bol prievan a iné vetry. Závesy z C-éčiek, koráliek od Natáliek a iných inak neupotrebiteľných, neskôr aj nejedlých vecí prepúšťali aj prach, piesok, hmyz a hlúpych susedov. V niektorých prípadoch prepúšťali aj rôzne nežiadúce chovné zvieratá, ako napr. kone, prasatá a susedove decká, dokonca za určitých okolností aj susedove spermie. Od prievanov trpeli obličky a priemerný vek ľudov bol preto veľmi rýchly. Celoplátené závesy zase prepúšťali veľa tmy.

Závesmi boli priechody boli teda zakryté tzv. „vismo“, teda visiacimi materiálmi. Malo to aj tú nevýhodu, že sa dalo sa cez ne sklonenou hlavou hravo prebehnúť, či ráznym krokom prejsť. Sklonená hlava sa odporúčala preto, lebo niektoré kompozície visiacich koráliek obsahovali zákerne nakombinované ostré kuracie kostičky. Tieto kostičky vám mohli pri behu tvárou v tvár po vzore ostnatého drôtu vyškriabať oči. To nehovoríme o tých kostičkách, ktoré boli napríklad vo výške rozkroku.

Aj v prípade, že by za visiacim závesom (plachtový, či záclonový model závesu) bola iná pevná prekážka nesklonená hlava tvárou proti prekážke by mohla utrpieť isté ujmy, ktoré síce zvyšujú mužný zjav, no zároveň sa ťažko hoja. Nikdy neviete, čo (kto) vás za takou plachtou čaká.

Moderné dvereUpraviť

K revolučnej zmene došlo potom, ako sa visiace špagáty nahradili pántami. Aby sa to nemýlilo nazvali sa tieto pánty závesmi. Dvere prestali potom visieť zhora a začali sa otvárať dostrany. Nebolo už vtedy jedno ktorou stranou sa cez ne ide a s rozbehom to šlo iba vo filme.

Aj povrch dverí sa rôzne menil. Prapôvodné dvere neboli z drevotriesky ako tie moderné, ale boli vytvorené zo zmesi papyrusu a želatíny, respektíve teda huspeniny. Všetky tieto materiály boli našpanované na stále pevnejšom ráme. Luxusnejšie typy dverí boli plne drevené dosky, ktoré mohli byť pribité na také drevené písmeno „Z“. To už boli parádne tuhé dvere.

Na povrch materiálov výplne dverí sa klincami pribila napríklad koža z koňa - kvôli estetike. Kelti boli väčší estéti a na dvere pribíjali hlavy nepriateľov. Vraj za uši. Hlavy boli pravdepodobne vopred opracované zabitím. Dobové pramene však v tomto nie sú celkom jednoznačné. Ak boli živé dali sa použiť podobne ako dnešný schodišťový telefón (zvonilo sa fackami). Naši predkovia pribíjali na dvere vraj aj živé netopiere, pretože poskytovali kvalitnú ochranu[2].

Postupne, ba až vekmi sa dvere zdokonaľovali, zväčšovali, menili tvar aj spôsob zamykania. Prvé dvere síce ešte nemali západku (tzv. jazyk, respektíve jazýček) ani kľučku, iba poistku, takzvanu raklu. Asi to bol ten „rígeľ“, či závora (nemýliť si s rampou). Keď voľajaký génius prišiel na nápad s kladkou (visiacim zámkom) a nevedel, čo s ňou, iný génius vymyslel petlicu a zamykanie odomykanie dverí bolo opäť o niečo zložitejšie. Hlavne po žúrke. Dvere sa už nedali len tak mirnix-dirnix otvoriť hlavou. Tu už mali tie staré štruktúry, ktoré boli zvyknuté preraziť dvere sklonenou hlavou ľahko dokázateľne bolestivé zážitky.

Moderné dvere sa stali obrovským boomom. Hlavne potom, ako ich predstavili na Šalamúnovom veľtrhu, bol po moderných dverách obrovský dopyt. Dvere sa stali okamžite módnym hitom a boom ich predaja trvá prakticky dodnes. S menšími zmenami.

Druhy dveríUpraviť

"Moja mama stááále hovorila: „Zatvorené dvere sú šťastné dvere...“"

- ~ Maurice Moss - The Doors

V dverách sa skrýva hotová revolúcia. Podobne ako všetci z nás sú niekedy prví, alebo aj druhí, aj dvere majú svoje rôzne druhy. V priebehu stáročí sa dajú rôzne epochy zľahka identifikovať aj podľa toho aké vtedy boli dvere. Sú to napríklad modely ako:

Chvíľka poézie:

„Vŕzgajú mi dvere,

trošku ma to sere.
Mamka vedľa pere,
nezhody sú v SMER-e.

Autor: náhodný okoloidúci

  • Gotické dvere - Veľmi zdobené, zväčša používané na kostoloch, alebo ako vchody do dvora bohatých ľudov. Mali by mať tam hore lomený oblúk, no tento môže byť riešený ako také okno nad dverami. Tieto dvere bývajú zväčša masívneho charakteru, také ťažké, že horné pánty sa skôr či neskôr vytrhnú, a to napriek tomu, že zárubňa bývala zväčša z kameňa. Tento problém bol po vynáleze dubovej elektródy vyriešený navarením ďalších pántov. Dnes je problém takéto dvere z pántov vysadiť, no ako ich nasadzovali? Zrejme ich majstri zbili v dielni, rozložili, a na mieste poskladali, rovno do pántov (Takýmto štýlom stavia aj Drevodom Rajec). Už pri týchto dverách sa vyskytujú masívne kľučky, aj zámky na jednu západku.
  • Renesančné dvere - Dvere šetrné, čo do veľkosti, ale dostatočne veľké na to, aby sa do nich vošiel obyčajný ľudo. Keď zdraželi pohonné hmoty, obyčajní ľudia začali myslieť ekonomicky a hneď po zistení, že teplý vzduch je ľahší ako studený, túto skutočnosť využívali vo svoj prospech, a okrem dverí si pridali ešte aj baraniu (pred)kožku a nevetrali v zime tak často, nech bol obed pripálený akokoľvek. Doktori mali čo robiť.
  • Americké(tzv. saloonové) dvere(lietačky) - Vychádzali z architektúry gotických dverí, avšak v Amerike. Bolo tam bars teplo, trebalo vyriešiť problém s vetraním. Raz nejakí opilci opäť strhli bitku, a pri obvyklom mlátení hlavy o dvere to tie dvere nevydržali, zlomili sa vo výške pásu, dodatočne do nich silno voľakto kopol zospodu, ani tento nápor nevydržali a prvé americké saloonové dvere boli na svete. Všetkým sa páčili, najviac miestnym somrákom, ktorí ich používali ako vejár, kým ich niekto neodohnal. Tieto dvere nemali zámku, a tak vznikli aj prvé NON-STOP podniky (večierky), čo ľudstvo ocenilo.
  • Moderné dvere - Firma FAB rozmýšľala nad nápadom, ako pekne zarobiť, a podarilo sa jej to. Vymysleli dvere so zámkou na taký kľúč, ktorý sa dá ľahko stratiť. Ten kľúčik je proste deformovaný pliešok, ktorý sa vojde do dierky pod kľučkou, pootočí sa ním a sme doma. Moderné zámky sa už nedajú odomknúť tak ľahko so šperhákmi, ale kedysi to šlo ľavou zadnou. No pravdupovediac či za Komančov, ale aj za vlády inej... na kradnutie to nemá vplyv. K moderným dverám ešte môžme zaradiť tzv otáčavé dvere[3], dvere na aute a dvere ku sláve. Nedávno bola populárna aj skupina dvere, ale vrátnik[4] už zomrel.
  • Záchodové dvere(hajzlové) - Sú špeciálne dvere určené pre montáž na sociálne zariadenia, ktoré sa dajú uzamknúť iba z jednej strany (obyčajne vnútornej), a to bez použitia kľúčov, čím sa eliminuje možnosť ich straty. Základnou myšlienkou ich vynálezu bolo umožniť ľuďom vysrať sa v pokoji aj v rušnom prostredí. Často sú bohato zdobené plagátmi s rôznou prírodnou tematikou (populárne sú kozy, bobry ale aj Robo Kazík a podobné potvory), či minuloročným kalendárom. Niektoré typy môžu byť vybavené otvorom, ktorý umožňuje preveriť aktuálnu obsadenosť sociálneho zariadenia. Otvor je buď v tvare srdiečka v hornej polovici dverí, alebo je tvorený chýbajúcou spodnou časťou dverí, ktorá poskytne pohľad na nohy záchodujúceho. V prípade tureckého hajzla sa naskytne aj pohľad na visiaci penis, najmä ak serúcim je černoch a v tomto prípade sa aj doslova potvrdí, že veľký penis je akurát tak súci na hovno. Jedná sa o jediný druh dverí, ktorý sa pri príležitosti dňa otvorených dverí zamyká.
  • Dvere budúcnosti - Tie ešte nikto neobjavil. Ale slovenskí vedci dúfajú, že sa tak čoskoro stane, lebo spolu s afganskými vedcami prišli na to, že ľudstvo v pokračovaní svojej evolúcie stratí schopnosť ich otvárať. Prišli na to vtedy, keď si pozreli film Znamenia s Melom Gibsonom, kde civilizácia, ktorá dokáže cestovať vesmírom, nie je natoľko inteligentná, aby ich (tie dvere samozrejme) dokázala otvoriť. Aj veštica Vanga Vangel (Lavor), predpovedala tú blízku katastrofu, že celé ľudstvo sa zavrie doma a nebude môcť uniknúť pred pozeraním Še(he)rednej Zády.

Dvere sú ešte lepenkové a drevené. Drevené sú spoľahlivé, ale z tých lepených celých sa dajú jednoduchou úpravou vyrobiť dvere saloonové. Návod je hore.

Využitie dveríUpraviť

"Mám sa ako dvere - iba vrznem a už iba čakám, kedy ma zavrú..."

- Obyčajný občan

Okrem otvárania, zatvárania, vŕzgania a chránenia majetku sa z nich vyvinuli aj okná, ktoré už také spoľahlivé nie sú. Avšak s dvermi sa dá aj získať poistka, napríklad zacviknutím prstov medzi dvere a zárubňu, vložím nohy do priestoru kinetickej dráhy silne zatvorených dverí, Alebo dostaním rany do hlavy dverami.

Dvere sa dajú použiť aj na mierové účely, napríklad improvizačne aj ako stôl (slovensky „táfeľ“), ak máme stolov nedostatok, alebo žiadne. Rozrobí sa na nich mäso a natlačí do klobás.

V prípade detí sa dajú dvere použiť ako náhrada za maliarske plátno, a nejedenkrát vzniknú hotové umelecké skvosty, ktoré už nikdy nepôjdu zmyť. Bežne pri deckách dvere využívame na kreslenie čiarok, keď zisťujeme ako nám rastú.

"Už sa chlapec z detstva odberá, už prerástol všetky čiarky na dverách..."

- Boris Filan

Ak chcete splaviť Dunaj alebo iný potok a nemáte peniaze na kanoe, Dvere môžu poslúžiť aj ako plťka (slovensky „vor“). Teda vo filmoch je to tak, ale v skutočnosti len málo dverí je schopných udržať ľuda na vodnej hladine. Takže tento odstavec by mohol byť: „Ak sa chcete utopiť v Dunaji, či nejakom inom potoku, skúste ho splaviť na dverách. Ak nie absolvujte predtým plavecký výcvik. Úspešne absolvovaný výcvik vám v Dunaji bude prd platný, lebo skapete na prechlastanie rôznymi splaškami.“

Dvere môžu byť aj obľúbené. Najobľúbenejšie sú tie do komory... so žrádlom samozrejme, a nie kde sa o ne zväčša opierajú iné skvosty ako sú metla, lopata, vidly, či kovadlina alebo kladivo v spolupráci so špagátom, drôtom, alebo iným spúšťacím mechanizmom. Niekedy sú dvere dobré aj na to, keď sa o ne oprie susedovie Marienka (či Mariška?).

Dvere vo sveteUpraviť

Poznámky pod lajnomuUpraviť

  1. S týmto Július Pántik nikdy nesúhlasil.
  2. Pred počatím? Urban legend! Poznáme najmenej dva prípady, keď panna otehotnela aj pod pribitým topierom.
  3. Chuck Norris dokáže otáčavé dvere zabuchnúť.
  4. Jim Morrison: Sú veci známe a veci neznáme. A medzi nimi sú dvere. Po zverejnení tohto výroku bol vrátnik Jim ušliapaný davom túžiacim konečne vidieť aj veci známe.
Necyklopedické veci
 

BaranicaBrúsny papierČiapkaDívadloDvereFrasGuličkové peroIzolačkaKladivoKobloLopataMerkurMetlaMikrovlnkaNičNonameOknoRopaSmrťfónTanierTeplomerMalé tudleVeľké tudleVibrátorVydlyZápalkyZbraneZrkadlo

 
 
 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.