Deflagrácia

VTN.png VEDECKÝ TÍM   NECYKLOPÉDIE
odporúča článok Deflagrácia,
pretože odhaľuje odborné fakty.

Tento článok môže byť použitý
ako referencia v odborných kruhoch.

Deflagrácia, (Anglicky deflagration, pozn. nemýliť si s Defloráciou) inak povedané prudké spálenie materiálu prebieha pri teplotách vyšších ako 8000°C. Deflagrácia je často sprevádzaná zvukovými efektami ako napr. ohromné dunenie alebo vzplanutie, niekedy aj syčanie. Pri ohromnej deflagrácii (napr. miliónov litrov horiacej nafty rozprášenej do ovzdušia) vzniká, okrem ton sadzí, extrémne silné infračervené žiarenie, ktoré vám dokáže spôsobiť ťažké popáleniny aj na vzdialenosť 500 metrov!

Vznik reakcieUpraviť

Deflagrácia sa vyskytuje napríklad pri pálení TATP (TRY acetón TRY peroxyd), ale veľmi zriedkavo, pretože častejšie prechádza k detonácii. Deflagrácia sa vyskytuje aj pri spaľovaní extrémne horľavých plynov rozprášených v atmosfére! Deflagrácia je ale veľmi nebezpečná, pretože pri teplote vyššej ako 10 000°C môže nastať prudké vzplanutie atmosféry, čo je fatálne pre veškerý život na Zemi!

Výskyt reakcieUpraviť

Deflagrácia najčastejšie prebieha v zasratej obci menom Šaľa, kde istí pyromani pália TATP (alebo ho detonujú, ale to už nie je deflagrácia). Často však prebieha aj v mestečku Považská Bystrica, kde sú výbuchy chemických labákov na dennom poriadku. Deflagrácia sekundárnych trhavín sa používa na ich zneškodnenie, taktiež sa používa na zneškodnenie verejných budov (napr. škola). Deflagrácia výbušnín sa na Slovensku používa pri zneškodňovaní púm (bômb). Pri ich zneškodňovaní sa puma stane obeťou deflagrácie a nebude už môcť nikomu ublížiť (pokiaľ ho neupáli)!

Rozdiel medzi deflagráciou a detonáciouUpraviť

Na tomto videu sa stanete svedkami detonácie. Deflagrácia je napríklad horenie napalmu alebo plynu! Súbor:PS one feat. TATP

S kamošom sme sa rozhodli zniesť staré PS 1 zo sveta... A to štýlovo!


  Chemické gebuziny
DeflagráciaElementárne jadro vodíkaOxidačno-redukčná reakciaHovnoDekelova tabuľka prvkovPeriodická sústava prvkovToxicRopaSavoHéliumSekundové lepidloKyselina sírováOhňoPlatinaKovoMydloSacharidySňahVodaVzduchMŕtve moreZelená Skalica

Anton SirotaAlbert Zweistein

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.