Done.png


Cicavec (angl. sucker) je živočích, ktorý rád niekoho vyciciava, najčastejšie len svoju matku. Všestrannejší a výkonnejší cicavec sa nazýva pijavica a vyciciava každého. Niektorí Slováci ani tak necicajú, ako skôr cucajú a sosajú. Napriek tomu sú aj oni cicavcami.

Živočíchy
Cicavec
Cicavec pri saní cicaní.

Cicavec je živočích schopný sať.

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

Stur ludovit.jpg      Jazyková polícia ľuda Víta Štúra upozorňuje:         
Áno, presne tak, nie savec, ale cicavec, nie vysávač, ale vyciciavač!
A ocas je čechizmus!

EvolúciaUpraviť

Už niekedy v druhohorách prišli niektoré potvory na možnosť neživiť sa samé, ale vyciciavať svoju úbohú matku. Spočiatku nešlo o evolučnú výhodu, pretože po vys(r)atí vycicaní všetkej krvi z matky táto zvyčajne zdochla alebo sa zmenila na upíra. Neskôr sa matky začali brániť tým, začali produkovať mlieko, takže vyciavanie prežili. U najrafinovanejších druhov sa mliečne žľazy premenili na atraktívne prsia, vďaka ktorým dokážu samice prinútiť samcov robiť veci, ktoré by inak nerobili (napr. sa umývať).

Biblia o vzniku cicavcov priamo nehovorí nič, spomína však stvorenie hoviad (hovädo je vždy cicavec) a poľných zvierat, ktoré môžu, ale nemusia byť cicavcami.

U ľuda došlo k nahradeniu prirodzeného zdroja mlieka umelými zdrojmi (Sunar a fľaška s cumľom), vďaka čomu ostala prsiam len tá druhá funkcia - blbnúť samcov, tzv. mužov. Zavŕšením evolučnej špirály je, že ľudská pijavica ženského rodu dokáže vyciciavať mužov, hoci títo nemajú mliečne žľazy (aj keď to niekedy vyzerá, ako keby mali).

PopisUpraviť

 
Ak to má chlpy a nie je to hmyz, tak je to cicavec. Alebo to splesnelo.

Najvýznamnejším znakom cicavcov je schopnosť cicať (vyciciavať). Táto schopnosť si vyžaduje vhodne uspôsobené ústa.

Pomerne častým znakom cicavcov sú už spomenuté mliečne žľazy, hoci u niektorých tvorov aj potvorov sú celkom nenápadné, u samcov prakticky vždy, s výnimkou ľuda. U ľuda sú nápadné vďaka slabému ochlpeniu a nadpriemerne dobrej žranice. Počet mliečnych žliaz je od dva (prvočíslo) do niekoľkonásobku dvoch (nie sú prvočísla). Niektoré cicavce (napr. pijavica) mliečne žľazy ignorujú a pijú po starom krvavu mery, hoci Jehova to zakazuje.

Ochlpenie je ďalším charakteristickým znakom cicavcov. Ak má niečo chlpy a nie je to hmyz, tak je to cicavec. Existuje aj pár nechlpatých cicavcov, napr. delfínov. Pokiaľ je ochlpenie pekné a husté, nazývame ho kožušina alebo srsť. Pokiaľ je riedke a škaredé, voláme ho chlpy, v špecifických prípadoch aj bobor. Chlpy majú hlavne asiatky, neúspešne sa ich však zbavujú.

Cicavec má zvyčajne štyri (číslo) nohy, až na prípady, keď ich nemá vôbec (napr. vorvaň, pijavica), má len 100 nohy a dve ruky (ľudo a opica), alebo dve nohy a krídla (topier a netopier). Na konci nôh a rúk sú zvyčajne pazúry alebo nechty, u niektorých druhov farebné (hipizacke), prípadne aj s obrázkami (ja som to hovoril).

Väčšina druhov má chvost (odborne ocas). U niektorých druhov ooo čas chýba, prípadne ho majú len samci, aj to vpredu a nie vzadu ako to nema byť :*

Príklady cicavcovUpraviť

CicavicaUpraviť

Podľa názvu by tento pečeňový parazit mohol byť samicou cicavca (napr. cicavica obrovská by mohla byť samicou slona), ale nie je to celkom isté, nakoľko tieto odpudivé potvory nie sú pre samce cicavcov vôbec atraktívne.

Cicavica (Cicavica planina) je aj pohorie v Srbsku, ale to už určite nie je cicavec, pretože nejaví známky života.

Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.