Koza

(Presmerované z Cap)

"Padla koza na kameň."

Koza
Koza

Koza - sesternica ovce.

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

- ľudo - o nešťastnej koze

"Chapem nemeckych policajtov,su to oni, ktorí nesu kozu na trh, ked sa nelegalni migranti ruvu ako psy."

- Internet - o kozách a diakritike

"Koza je ochrana, ktora chrani tvoje vnutro - organy, krvny obeh proti infekciam."

- Internet - o nezastupiteľnej úlohe kôz v spoločnosti

"#Meeee tooo!"

- koza - o chytaní za kozy
Koza.jpg

Koza je sesternica ovce, ale kedysi v minulosti sa obe pohádali kvôli tomu, či je pohodlnejšie srať bobky alebo na exkrementy použiť kompaktnejšiu formu. V súčasnosti robia všetko pre to, aby si ich ľudia nespájali.

VzhľadUpraviť

Koza sa na ovcu celkom ponáša, akurát nemá ovčiu vlnu, čím nevýslovne trpí. Niet divu, že ovciam pri každej príležitosti pripomína, že je omnoho štíhlejšia a má úplne cool bradu. Celkovo však ide o nesmierne zakomplexované zviera, ktoré závidí ovciam úplne všetko. A nechutne smrdí.

SprávanieUpraviť

Koza uprednostňuje pokojné tempo, počas ktorého sa môže dosýtosti napásť. Keď sa práve nepasie, pozoruje okolie. Kozy spolu komunikujú mečaním, ktoré si netreba mýliť s bečaním ovce. Mečanie je menej variabilné ako bečanie a seká sa do niekoľkých slabík, je tiež vo vyššej tónine. Mečanie sa ponáša na zvukové prejavy.

Rodinný životUpraviť

KozaUpraviť

Samica kozy sa volá koza. Rozoznanie od samca je ťažké, nakoľko obaja majú brady a niekedy sa aj u kozy vyvinú rohy, zatiaľ čo niektorí capi napríklad rohy nemajú. Určujúcim znakom je preto vemeno. Vemeno má samica koza.

CapUpraviť

Samec kozy nazývaný cap, nesprávne aj kozoj, je zviera menšie od koňa, väčšie od psa. Vzhľadovo je podobný ťave bez hrbov, vyznačuje sa briadkou, prekvapivo umiestnenou priamo na brade. Rovnako, ako aj alkoholici z Hriňovej, aj cap je agresívny, hlučný, smrdí, bije svoju ženu aj deti a lezie každému na nervy. Má vlastné súhvezdie - Cap. Je to súhvezdie kozorožca, ktoré horoskopológovia pomenovali Cap, ide o skratku Capricornus.

KozľaUpraviť

Alebo tiež kozliatko, je mláďa kozy. Charakteristické je najmä tým, že poskakuje ako kozľa a uverí vlkovi, že je jeho mamička. V dospelosti už pochopí, že si nemôže dovoliť vyskakovať, a ide sa pásť.

PotravaUpraviť

Koza je bylinožravý prežúvavec, spásajúci rôzne rastliny. V záujme zvýšenia svojej konkurencieschopnosti sa koza orientuje aj na rastlinstvo, ktorým ovca ohrdne. Zožerie aj bodliak. Je to párnokopytník.

VyužitieUpraviť

Koza je cenená najmä ako producent mlieka. Kozie mlieko je obzvlášť páchnuce a obzvlášť nechutné. Využíva sa preto najmä ako prostriedok týrania detí. Po smrti koza môže poskytnúť aj mäso, po prirodzenej smrti rohane sa však jeho konzumácia neodporúča. V poslednej dobe sa považuje za ekologické trávniky v mestách namiesto kosenia len koziť.

Kozy v ľudskej spoločnostiUpraviť

Na rozdiel od oviec, ktoré dali meno ovčanom, kozy dali meno tzv. mečiacej väčšine. Ide o väčšinu, za ktorú sa schovávajú politici. Mečiaca väčšina síce mečí, ale nikto jej nerozumie. Politici následne vyhlásia, že mečala práve ich názory.

Koza Líza (vodu niesla z potoka) stála Leonardovi da Vinci modelom pre Monu Lízu. Odtiaľ ten záhadný úsmev.

Pozri ajUpraviť

Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.