Amerika (čítaj Америка) je roztiahnutý flák kontinentu, ktorý sa nachádza tisícky kilometrov od pôvodnej ľudskej civilizácie. Prekáža v ceste cestovateľom, moreplavcom a jachtárom, niekde v strede medzi Indiou a Európou. Za svoju existenciu vďačí objavu a osídleniu civilizovanými národmi starej Európy niekedy v pätnástom storočí minulého tisícročia. Očakáva sa, že vplyvom globálneho otepľovania sa v priebehu 21. storočia tento kontinent zmení po zaplavení morom z roztápajúcich sa ľadovcov na niekoľko menších súostroví. Napriek všetkým očakávaniam a logike je tento kontinent dodnes dosť husto obývaný.

Amerika je kontinent, ktorý je pôvodcom zmien a iného nešváru na celom ostatnom svete. Dosť významnou časťou je napríklad taká zlatá horúčka, rôzne potraviny, či Divoký Záchod... ehm... respektíve Divoký zápach.

HistóriaUpraviť

Oproti Európskej kultúre je dokázané, že s Amerikou nemal nijaký Indiánsky mesiáš nič spoločné. Nemajú tam Sinaj, Golgotu ani Jordán. Na Americkom kontinente dlho (nečíslo) nepočuli nijaké Ježišovo učenie. Objavil ju totiž iba pred pár sto rokmi španielsky dobrodruh Krištof Kolumbus. Oficiálne meno tento svetadiel dostal podľa talianskeho cestovateľa Ameriga Vespucciho. Pomenoval ho po ňom nemecký kartár Martin Waldseemüller.

Krištof okrem Svätého písma a viery v Boha do tejto Zeme doniesol železné prilby, mosadzné injekčné striekačky, klystír, pušný prach, kone, kolty a zárodky pohlavných chorôb. Neskôr tento kontinent slúžil ako útočisko pre korzárov Britského impéria.

Národy AmerikyUpraviť

Táto časť Plochozeme je z veľkej časti obývaný španielsky hovoriacim obyvateľstvom. V jeho severnej časti na väčšej rozlohe žijú francúzsky hovoriaci osídlenci a na úzkom páse rozpínajúcom sa v severnej časti kontinentu od východu na západ je úradným jazykom angličtina. Za Američanov môžme považovať hlavne etnikum, ktoré nazývame Indiánmi. Podľa ich pomenovania je jasné, že ich predkovia na rozdiel od Európanov, podobne ako rómovia, pochádzajú z Indie. Preto má originálna americká kultúra a história niečo spoločné s tou rómskou a aj Rómovia majú jasno, čo je to americký sen.

Špecifikom amerického kontinentu je aj to, že teraz jeho majoritu tvoria prisťahovalci. Celý tento kontinent dlhé roky, ba až stáročia čelil prílevom imigrantov. Pôvodní obyvatelia, indiáni, mali cítenie (počuj dobrý nos) a preto im poskytovali azyl. Každá časť územia Ameriky má svoje etapy prílevov. Jedným z významných pre jeho južnú časť (okrem prinesenia kresťanskej viery) bol ten, po druhej svetovej vojne, kedy sa tam vyskytli niektorí noví imigranti s výrazne nemeckým prízvukom. Všetci mali vcelku mierové ciele. Kto to nechcel chápať, pochopil neskôr. Keď už on nie, jeho príbuzní isto pochopili kadiaľ cesta vedie. Príbuzní boli tí, čo mu raz ročne zapália sviečku. Teraz je na kontinente situácia stabilizovaná. Už aj potomkovia imigrantov poskytujú azyl a niektorí s tým azylom pre súčasných imigrantov nesúhlasia. Hrajú o nich kartami a majú radi zeleň.

Prisťahovalci na americké kontinenty mali tiež rôzny pôvod. Aj ich pleť hrala všetkými farbami. V Amerike je nielen pestré pozorovanie farieb pletí, ale počúvanie jazykových dialektov. Celé americké aglomerácie sú obsadené národnostnými skupinami tak intenzívne, že nie je výnimkou, že sa s oblastnou majoritou dohovoríte niektorým iným ako oficiálnym jazykom: čínštinou, ruštinou, taliančinou, slovenčinou, poľštinou... sú tam ľudovia z celého sveta, ktorí sa obetovali a rozhodli sa, že sa vzdajú blahobytu v svojej krajine a vyplávajú za „veľkú mláku“ pozdvihnúť úroveň tejto pustiny.

EkonomikaUpraviť

Amerika je svetadiel, ktorý sa zaslúžil o blahobyt celého starého sveta. Má úžasne rozvinutý a premyslený priemysel. Amerika dala napríklad Slovákom krumple na halušky, Maďarom papriku do guľáša, Meliškovi tabak do cigariet a Slovenskej politickej scéne garáže na predaj emisií. Bez Ameriky by sme nemali paradajky do kečupu a aj radodajky by boli dnes tak akurát „sto rokov za opicami“. Bez Ameriky by sme museli riešiť náhradné komodity pre kokaínový trh, a bez tohto kontinentu by sa veľmi ťažko riešilo ako budovať banánovú republiku. Kde by sme sa bez nej podeli? Slovenské lazy by nevedeli, čo je to Las Vegas, Hollywood by tiež neexistoval a pre Arnolda, Žána Klouda by sa život zastavil v osemnástich. Chuck Norris tiež „môže“ Ameriku.

Aj taká Comorra by bola neznáma a živorila by na juhu stredu Talianska. Cosa Nostra by tiež na Sicílii zapadla do zabudnutia. Nikto by nepreslávil mená ako Vito Genovese, Lucky Luciano, Al Capone, či Don Corleone. Bez Ameriky by teda ani Slovenská politická špička nevedela ako funguje správna mafia.

GeografiaUpraviť

Amerika je obrovské územie naoko rozdelené do dvoch čiastkových kontinentov. V strede je územie spojené takým môstikom. Na severe Ameriky je severná časť, na juhu je jej južná časť. Napodiv ešte stále k Amerike oficiálne nepatrí východná Európa a teda ani nie je Amerika a (napriek všetkému) obdobne to je aj s ostatným zvyškom sveta. Zatiaľ.

Všetky severoamerické krajiny sa rozťahujú na západnej pologuli nad rovníkom, a to aj nad obratníkom Raka. No sú aj pod obratníkom Kozorožca a Barana. Od ostatného sveta je Amerika spoľahlivo oddelená Atlantickým oceánom na jednej strane a Tichým oceánom na strane druhej. Podnebie v Amerike je ideálne: sparné teplo karibskej oblasti zvykne byť tlmené častými osviežujúcimi hurikánmi, zatiaľ čo ľadový vzduch Severnej Ameriky je miernený vetrami, ktoré produkujú konzumenti produktov amerických fastfúdov, t.j. 95% tamojšej populácie.

Najdôležitejšie rieky Amerike sú Mississippi, Amazonka a prúdy moču produkované opilcami za zadným vchodovými dverami baru v Brooklyne. Medzi hlavné horské pásma Ameriky patrí Mount Rushmore, no najdôležitejšie sú napríklad aj Andy. V Amerike navyše ležia dva z divov sveta: prsia Pamely Anderson a socha Slobody.

Rozdelenie AmerikyUpraviť

Je verejným tajomstvom, že Amerika sa skladá z týchto piatich (mini)Amerík:

  • Ruská Amerika - je najsevernejším cípom Amerického Kontinentu. V súčasnosti je známa pod menom Aljaška. Je teraz najväčším štátom USA. Pôvodne patrila k Rusku a teda bola vlastne súčasťou východnej Ázie. Na konci 19. storočia tento poloostrov prehral ruský cár v kartách. Na vlajke tohto štátu je vyobrazená hviezda Polárka a súhvezdie Veľký voz. Na Aljaške nie sú poriadne cesty. Netreba. Vďaka sňahu sa tam všetci radšej iba sánkujú a sú tam obľúbené okrem psov aj losie záprahy.
  • Francúzska Amerika - neoficiálne nazývaná Kanada, ktorá je hneď po Rusku druhou najväčšou krajinou.
  • Spojené Štáty - je pruh zeme, na ktorom sa nachádza najväčší počet anglicky hovoriacich miešancov. Tejto krajine okrem, že nám dala NATO, OSN, CIA, FBI, Linuxu a Windowsu vďačíme za popularitu popkornu, hamburgerov, plnotučnej horčice, kečupu a hotdogov. Spojené štáty sa preslávili tým, že je na nich Havaj a súostrovie Bikiny. Bikiny sa preslávili tým, že na nich testovali Atómového Bimba a dvojdielne plavky.
  • Stredná Amerika - je časť Amerického kontinentu, ktorá sa vyznačuje tým, že dala Slovensku Rum, kubánske pomaranče, veľké klobúky, panamu na vyšívanie a banány. Preto je táto časť Ameriky slovenskému srdcu najbližšia.
  • Južná Amerika (niekedy nazývaná aj Lamerika)- je najvýznamnejšou časťou Ameriky. Je hlavne preto, lebo je popredný pestovateľom kávy, samby, rumby a kokaínu. Táto Amerika vlastní najväčšie hromady trusu, ktoré do sveta vyváža pod názvom „guano“. Takisto je veľmi významná, lebo sa na jej území pestuje veľa kráv a tancujú tam na karnevaloch. V 20. storočí sa stala Južná Amerika významným útočiskom pre prenasledovaných zločincov a nacistov. Napriek tomu, že je táto krajina „Južná“, nie je celkom tak teplá ako by mohla byť, ba dá sa povedať, že je až tak studená, že na nej žijú tulene a tučniaci. No, tie tulene a tučniaci sú aj inde. Celý tento kontinent je významný aj tým, že je na ňom Koniec sveta a to preto, lebo je zakončený tzv. „Ohňovou Zemou“.
Niektoré súčasné americké štáty (iba stručne)
Severná Amerika Stredná Amerika Južná Amerika
Zem
  Svetadiely: AfrikaAustráliaÁziaEurópaAmerikaAntarktída

KontinentyAfrikaAntarktídaAustráliaEuráziaJužná AmerikaSeverná Amerika
Iné čudáAlteraAtlantídaArea 51GalaxiaMyrtanaOceániaSvet

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.