Štrba(vá)
Štrba City
Strba.jpg
Aj toto je Štrba
{{{název}}} – znak
znak
{{{název}}} – vlajka
vlajka
poloha
kontinent: Európa
štát: ZSSR (Zväz Slovenských Socialistických Republík)
región: Horné Uhry
World map.jpg
rozloha a obyvateľstvo
rozloha: celá Liptovsko - Popradská stolica
počet obyvateľov: 4.444 (01.01.2011) cca 39,9% líšiek
hustota osídlenia: dosť !
správa mesta
starosta: Štefan Skrúcaný Voláka Líška
sekretárka: nie je

Štrba (obyvatelia okolitých utláčaných obcí ju nazývajú aj Mestečko Chorobná, Štrba City a Krajina lietajúcich sekier) je miesto, kde líšky dávajú dobrú noc, na hranici Spiša a Ľiptova, kde sa na žírnych poliach preháňajú divé škrečky a kde sa cudzinec ocitne s rozbitou papuľou na zemi pred krčmou skôr ako stihne vojsť.

GastronómiaUpraviť

Gastronómia Štrby je na najvyššej úrovni. Turisti si môžu vybrať zo širokej ponuky stravovacích zariadení. Medzi ne patrí podnik existujúci snáď od založenia Štrby s názvom KNV (krčma národného výboru) s pestrou paletou jedál prevažne z denného menu. Taktiež je tu možnosť najesť a ubytovať sa v komplexe neďaleko JRD v "stratenej doline Kolombiarok" nedávno tu vyrástlo aj welness centrum. Obzvlášť luxusné stravovacie zariadenie vyhľadávané hlavne v noci, či nad ránom je "Pekáreň B&K", kde stačí zaklopať na okno, a jedlo dostanete na počkanie, vždy čerstvé a teplé.

Chodievajú tam aj rôzne indviduá ako napr. vojnový veterán zo Šumavy, Bill Windows Švorc, Indiáni z rôznych rezervácii všade naokolo, deväť (číslo) a pol prstý trpaslík či dokonca aj párik co chodieva sám.

HistóriaUpraviť

Štrba bývala v 12. storočí P.V.T. hlavným mestom Štrbského (niekto poznamenal, že Štrbavého) kráľovstva. Impérium sa rozkladalo po celom území východnej Európy a malo ambície ovládnuť aj západné impériá, no v dôsledku vnútorných sporov sa rozpadlo. V roku 1918 sa uvažovalo o Štrbe ako a novom hlavnom meste Ťěžkoslovenskej republiky, no nakoniec bola zvolená Praha, pretože z Karlovho mosta sa dajú lepšie hádzať mŕtvoly nepohodlných politikov. V obci sa zachovali tri domy a to krčma Kvarteto, potraviny Šerfel (t.j. žiadny „Šertel“) a štrbská pekáreň.


Po neúspešnej kandidatúre sa istý starosta obce Štrba menom Jozef pokúsil o vyvraždenie všetkých obyvateľov, a rozhodol sa kandidovať za primátora diery Lučivná, no nikdy sa mu nepodarilo dosiahnuť dostatok hlasov. Po voľbách v roku 1999 sa za starostu zvolil Mišo, ktorý ukážkovo premenil schátralú dedinu v prosperujúce mestečko.

V centre Štrby sa vybudovalo námestie, neďaleko vzniklo administratívne centrum URBÁR. O dva roky neskôr Mišo za peniaze spojazdnil smetiarsku službu, ktorá zamestnávala 60% obce. Vzhľadom na to, že v dedine ľudia holdovali alkoholu, v roku 2001 zasadnutie obce Štrba nariadilo zákaz požívania alkoholu, čo zabilo takmer pol obce. Starosta obce Mišo bol presadený z funkcie a na jeho miesto bol za nemalý úplatok znovu zasadený Jozef.

 
Štrbčania so Štrbčiankou

Momentálne sa v Štrbe rieši veľká dilema, a to v ktorom roku sa začnú budovať hradby, ktoré by zabránili útokom z Važca a tiež smradu ktorý sa šíri z Važca.

 
Mestá, obce a iné diery Slovenska

Banskobystrický kraj:
Banská Bystrica, Brezno, Hronský Beňadik, Psiare, Klenovec, Las Walas, Nová Baňa, Predná Hora, Zvolen

Bratislavský kraj:
Bratislava, (Devín, Gajary, Pétržka, Dlhé diely..), Čataj, Senec

 

Košický kraj:
Košice, Michalovce, Spišská Nová Ves

Nitriansky kraj:
Nitra, Nitrianska Blatnica, Nové Zámky, Štitáre, Šurany, Topoľčany, Žihárec

Prešovský kraj:
Prešov, Humenné, Kežmarok, Jakubova Voľa, Medzany, Mirkovce, Štrba, Sabinov, Nová Lesná

Trenčiansky kraj:
Brunovce, Dubnica nad Váhom, Horná Streda, Maríková, Myjava

Trnavský kraj:
Trnava, Hlohovec, Jaslovské Bohunice, Moravany nad Váhom, Piešťany, Pustá Ves

Žilinský kraj:
Žilina, Čadca, Dolný Kubín, Kláštor pod Znievom, Košťany nad Turcom, Košúty 2, Kysuce, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Majtánky, Martin, Trebostovo, Oščadnica, Ružomberok, Strečno, Terchová, Turzovka, Zákamenné

Slovenské legendy: Canada, Corgoň, Horná Dolná, Kerestúr, Kocúrkovo, Letapičinovce
 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.