Otvoriť hlavné menu

Necyklopedia β

Šrác

Šrác (alebo skôr skrátene že šrac) je v Košiciach vymyslený výraz na pomenovanie chlapca. Známe je aj ucelenejšie slovné spojenie „ta to fasa šrac“. V tomto prípade nejde o žiadnu súvislosť so sraním.

ŠírenieUpraviť

Rovnako, ako mnohé iné košické výrazy (čaja a pod.), sa v roku 2000 ani slovošrác“ nevyhlo rozšíreniu po celom slovensku. Je to vďaka prepusteniu istého prešovčana z košických železiarní, ktorý si následne našiel prácu v bratislave a tam naučil kolegov používať výrazy, ktoré sa naučil v Košiciach. Žiaľ, rovnako ako slovo čaja, sa ani slovo šrác nevyhlo zdegenerovaniu. Tak vzniklo napríklad slovo šrácko. No napriek tomu je z tohto príkladu jasné ako dokáže jednotlivec pohnúť svetom.

UpozornenieUpraviť

Je nutné podotknúť, že pôvodný význam slova šrác je iný, ako sa domnieva väčšina obyvateľov Slovenska. Košičania vymysleli toto slovo na pomenovanie človeka mužského rodu. V žiadnom prípade nie, na pomenovanie nejakého frajera, ako sa ľudia mimo Košíc mylne domnievajú.

Toto slovo je často mýlené (trpný rod) so slovom „sráč“, možno preto, že v komunikácii (chat, čet a podobne) bez interpunkcie je písané rovnako. Slovo sráč ale skôr pochádza z krčmových oblastí stredoslovenských regiónov.

  Košické témy na NECYKLOPÉDII  

ČajaDPMKLuník IXTaŠrácUBazmekTomášikova 31 KošiceHu
Poznámka:Všetky články sú prísne subjektívne a nezaujaté! Chcú byť v rámci srandy a nemajú za cieľ hanobiť národ, ba ani národnosť!