Španielsko

Španielsko
Éspaňa
Štátny znak
Španielska čižma
Flagbullspain.gif
Španielstan
Základné údaje
Štátné zriadenie Maursko-Cordóbsky chálifát
Úradné jazyky dajaka skomolenina
Hlavné a najväčšie mesto Madriť
Druhé najväčšie mesto Vaľancia
Najvyšší bod Nemajú
Počet obyvateľov 49 258 367 (z toho polovica na mori)
Ostatné
Prezident Prezident hlavy štátu
Národní hrdinovia Filip II.
Zakladateľ štátu Toreador Toreádorez
Mena Europesos (EPS)
Persona non grata Všetci
internet tld .spa
Bird hand.png
>>Španielska dedina neznamená Španielsku dedinu v Španielsku<<

Španielsko, bývalá arabská provincia, neskôr córdobský chalífát, dnes súčást Európskej únie dalo svetu veci ako španielske vtáčky, alebo kokršpaniela.

Španielsky vták.
Jedna z pamiatok.

HistóriaUpraviť

Berberi a Arabi zo severnej Afriky si v Španielsku hovorili Maurovia. Pred rokom 1000 sa odtrhli od velkoarabskej ríše a vytvorili cordobský chalífát (preto Seat Cordoba).

Po mnohých storočiach sa dostali k moci naši starí známy, Habsburgovci. Král Karči I. vládol nielen Španielsku, ale tiež neapolskému kráľovstvu a Sicílii, Holandsku a obrovským zámorským državám. Bol dedičom tzv. dedičných habsburských krajín v strednej Európe. Našťastie ich prenechal roku 1521-1522 bruselskými zmluvami mladšiemu bratovi Ferdinandovi, inak by nám tu Španieli vládli dodnes.

KoridaUpraviť

 
Býci majú na krku veľké zvonce, aby mohli pracovať aj toreádori s horším zrakom.

Toreador je v Španielsku bežný učebný odbor, obdoba nášho „mäsiar údenár“. Veľký rozdiel je však v porážke býka. Nerobí sa v bitúnku, ale vo zvláštnych arénach. Aby zákazníci nemuseli v rade na mäso stáť, sú vytvorené priestory na sedenie. Pri porážke býka, toreádor pobehuje a krepčí s červeným kusom handry, prípadne s pionierskymi trenírkami. Potom vztyčuje trojnožku, sťahuje býka z kože a porcuje mäso. Zákazníci prichádzajú poporiadku, podľa jednotlivých sektorov hľadiska.

Všetko si samozrejme zákazníci berú surové, pretože vymoženosti ako „domáca zabíjačka“ doposiaľ do Španielska neprenikly.

Španielska čizma čižmaUpraviť

Fungovala na podobnom princípe ako a drviče kĺbov. Pozostávala z dvoch prehnutých čeľustí, ktoré mali na vnútornej strane výstupky a boli vytvarované tak, aby sa mohli nasadzovať na knipty previnilcov. Po nasadení sa oba diely k sebe sťahovali pomocou skrutiek. Španielska čizma čižma bola podľa hrdelného poriadku Jozefa II a tereziánskeho zákona na stupnici mučenia hneď za drvičom kĺbov a samozrejme len za odmenu.

Španielske pamiatkyUpraviť

  • Španielska dedina, známa však pravdepodobne len u nás.
  • Seat Cordoba
  • Seat Ibiza
  • Seat Alhambra
  • Seat Toledo
  • Seat Malaga
  • Seat Arosa a iné vykopávky.

Základné slovíčka a frázyUpraviť

  • Mi aerodeslizador está lleno de anguilas = Moje vznášadlo je plné úhorov
Necyklopedické štáty

 

 Absurdistan  Antarktída  Byzantská ríša  CCCP  ČeskoslovenskoFranská ríša  Hollywood  Internet  Kráľovstvo Šumavy  Mikzicko  Morava  Osmani  Rakúsko Uhorsko  Rímska ríša  Tisícročná ríša  Veľké Uhorsko  Veľká Morava


Tieto sú vraj naozaj:
  Afganistan  Anglicko  Bosna a Hercegovina  Bulharsko  Česko  Čierna Hora  Čína  Dubaj  Egypt  Európska únia  Fínsko  Francúzsko  Grécko  Holandsko  Hong Kong  Chorvátsko  Izrael  India  Írsko  Japonsko  Kanada  Kosovo  Kuba  Líbya  Maďarsko  Mongolsko  Nemecko  Nórsko  Poľsko  Rakúsko  Rumunsko  Rusko  Slovensko  Slovinsko  Švajčiarsko  Srbsko  Taliansko  Turecko  Ukrajina  USA  Veľká Británia

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.