"Sveřepí šakali zavile vyli na bílý měsíc."

- Alfred Edmund Brehm - nejznámější český přirodospytec
Šakal
Šakal
Psovitá šelma z Afriky

na obrázku je zobrazená šakalia mamička ako stráži svoj krtinec, do ktorého predtým nakládla vajíčka, z nich sa čoskoro vyliahnu larvy malých šakalčiat.

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

Šakal (Canis) je psovitá šelma pochádzajúca z Afriky. Má spoločných predkov s vlkmi, líškami a prášnicou bradavičnatou. Vyskytuje sa hlavne vo svojej rodnej Afrike, pretože dobre toleruje AIDS a aj Ebolu. Rozšíril sa ale aj do Európy, tam bol videný už aj u nás na Slovensku.

OpisUpraviť

Stavbu tela má veľmi podobnú ako kokot kojot z Kanady, má však ryšavú až zlatkastú srsť, ako morgošský cigáni z Hnúšte, alebo Slavošoviec. Rozdiel medzi nimi je, že šakaly rýchlejšie utekajú a tiež že sa stravujú len v noci, alebo za skorého rána.

Šakal je bystrý tvor. Dokáže bežať rýchlosťou 16km/h, keď skáče zo stromu tak letí rýchlosťou 35km/h. Šakaly od ostatných psov oddeľuje niekoľko rarít, čo sa plávania týka, šakaly ako jediné psovité šelmy dokážu plávať aj na chrbte. Ďalšou výnimočnou vlastnosťou šakalov je sedenie v tureckom sede, ktorú im umožňuje skrivenie v chrbtici a dlhé elastické nohy.

Druhy šakalaUpraviť

 • šakal tmavochrbtý (Canis mesomelas) - Najagresívnejší zo všetkých šakalov. Sú tiež veľmi hluční a výbušní. Nemajú radi petardy.
 • šakal zlatozubý (Canis auridentem) - Hrozí mu vyhynutie pre súčasnú cenu zlata.
 • šakal šikmopásy (Canis adustus) - Žije v lesnatých oblastiach, je to ten najzbabelejší druh šakala, nikdy neloví korisť väčšiu než je on sám. Šakaly šikmopáse lovia v skupinách 12-20 jedincov - a lovia malé cicavce ako myši a hraboše. Na nič väčšie si netrúfnu, a to aj napriek tomu že lovia v početnej skupine.
 • šakal šikmooký (Oculi nequitia) - Je ho možné vídať na trhoch a na jarmokoch po celom Slovensku.
 • šakal zlatý (Canis aureus) - Najťažší zo všetkých šakalov. Žije už aj na Slovensku, kde pomáha sanovať štátny rozpočet. Zo štyroch takých šakalov je jedna štandardná zlatá tehla. Technológovia v zlievarniach momentálne riešia problém, že pri ich tavení býva veľa strusky... no a aj na farmách, kde sa chovajú býva veľká mortalita (počuj: „rýchlo kapú“).
 • šakal ozemjebnutý (Canis proiectosinhumumstupri)
 • šakal zrazený (Canis praecipitentur)
 • šakal cínový (Canis stagnati)

ŽivotUpraviť

Aj šakaly žijú. Bývajú v skupinách s presne určenou hierarchiou, najvyššie je dominantný samec, pod nimi sú jeho deti, potom pod nimi rodinní kamoši, potom kamoši kamošov a tak ďalej, na spodku sú ostatní bežní členovia svorky, ktorí lovia potravu a kopú krtince, pretože šakaly žijú v krtincoch. V poslednom desaťročí teploty vyskočili príliš vysoko a šakaly sa rozhodli bývať pod zemou. Známych je niekoľko prípadov z Afriky, kde došlo k nešťastiu keď starý farmár chcel vytopiť krtinec záhradnou hadicou, no z krtinca vyskákalo desať rozzúrených šakalov. Krt sa k tomu zatiaľ nevyjadril, pretože krt vidí trt.

Šakal sa dožíva 8-15 rokov, v závislosti od prostredia v ktorom žije. Do produktívneho veku dorastajú až v 4 roku života, množiť sa však môže len dominantný samec. Šakalie samičky znášajú 3 až 10 vajec, z ktorých sa po 2 týždňoch vyliahnu larvy šakalčiat. Larvy sa nasledujúce 2 týždne živia baktériami v rodnom krtinci, potom sa zakuklia. Kukla (lat. Pupa) je sfarbená do ružova so zelenými bodkami, postupne mení farbu na žltú a na koniec na čiernu. V tejto fáze sa z kukly vyliahne mláďa šakala, ktoré ešte nemá srsť, má len kožu so šupinami. Tú presne tri krát zvlečie - kým mu začne rásť srsť, ako u dospelých jedincov. Dospelosti sa dožije asi len 150% z nich[1].

Šakaly na SlovenskuUpraviť

Začiatkom roka 2014 sa šakaly začali vyskytovať aj u nás na východe. Potvrdilo sa to potom ako poľovníci našli uhynutú samičku v horách blízko Sniny. Na Žitnom ostrove boli už dávno, pretože Maďari sú vo všetkom najlepší, aj v šakaloch. Po preskúmaní samičieho šakalieho kadáveru (počuj: „zdechliny“) sa zistilo, že samička zahynula, pretože zjedla (počuj: „sežrala“) igelitový sáčok. Na východe Slovenska je takéto uhynutie bežné - preto ho vyhodnotili ako "prirodzenú smrť". Zároveň výskumníci škonštatovali: „Škoda sáčku“.

Rastúci počet šakalov môže nepriaznivo vplývať na naše chránené živočíchy, ktoré so šakalmi musia zdielať lesy a kontajnery na východe, jedná sa hlavne o medveďe hnedé, rysov ostrovidov a rómov neprispôsobivých. Medvede už začali spisovať petíciu. Doterajší počet šakalov zatiaľ našťastie nespôsobil žiadnu škodu infraštruktúram lesov na východe Slovenska.

Šakaly v rozprávkach a mytológiíUpraviť

 • Šakaly v egyptskej mytológií - Hlavu šakala mal boh (On)Anubis, Boh, ktorý mal na starosti mumifikovanie bohatých, váženie ich vnútorností a kompletný pohreb chudobných.
 • Šakal terorista - svojho času bol na svete jeden terorista, ktorého poznal každý, no nikto ho nikdy nevidel. Netuší sa, ako vyzerá. Volá sa Ilich Ramírez Sánchez, prezývaný je aj Carlos a sedí v base vo Francúzsku.
 • Šakal Zulu - kráľ Zuluov

Etymológia názvu šakalUpraviť

Šakal dostal svoje meno podľa svojho charakteristického hlasu. Nerobí šak-šak, ako by niekto mohol myslieť, v podstate celkom obyčajne zavýja. Zavýjať sa však v jazyku ngbunzi povie „šakať“.

Názov vznikol, keď v jedno ráno nasraný a nevyspatý šaman Umngbwe povedal „ten wadudu celú noc šakal“. Názov sa ujal, pretože dovtedy Ngbunziovia volali šakala wadudu, rovnako ako všetky ostatné jedlé zvieratá väčšie ako 20 cm, čo bolo dosť neprehľadné. Po tomto incidente pomenovali aj ostatné zvieratá.

ReferencieUpraviť

 1. Percentuálnu pravdepodobnosť počítali rovnakí štatistici z Ruska, ktorí počítali aj počet hlasov vo voľbách v Rusku v roku 2011
Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.