!!!POZOR!!!

Šmýka sa tu, je to tu samý ľad lebo je tu zima!

!!!POZOR!!!

Ľad je moderná, vylepšená prenosná verzia vody.

Vznik ľaduUpraviť

Vznik ľadu je podmienený (veľkou) zimou. Čísleným vyjadrením zimy je každé číslo menšie ako 0°C - teda záporné. No na to aby sme zistili že je zima matematiku nepotrebujeme. Skutočná príčina vzniku ľadu nie je známa, lebo to bolo veľmi dávno a preto sa to dnes nikto nedozvie. Ľad však vzniká zamrznutím stojacej vody v prírode.

Výskyt ľaduUpraviť

Predpokladaný výskyt ľadu je tam kde je dlhodobo (nemusí to byť nutná podmienka) zima. Teda ľad sa vyskytuje na zemeguli na miestach kde je chladno - zima. Tieto miesta sú označené a pomenované severný a južný pól. Zima tam je taká veľká že ten ľad sa tvorí ešte aj za hranicami týchto pólov, najmä na chodníkoch.

Ďalším úplne bežným miestom výskytu ľadu je každá domácnosť. Ešte presnejšie domácnosť, ktorá má vo svojom inventári mrazák. V tom mrazáku je ľad bežnou a nevyhnutnou súčasťou, prečo inak by sa volal mrazák.

Ľad sa hojne vyskytuje aj na hokeji.

To je blbosť ako vyprážaný ľad

Ján Slota, o svojom alkoholizme


Využitie ľaduUpraviť

Ľad sa u ľudov teší veľkej obľube v letnom aj zimnom období.

V letnom období sa ľad využíva na chladenie nápojov a podobných chlastov. Pôvod tohto ľadú je zrejmý - je z mrazáku. Ďalším využitím ľadu je chladenie poranených častí tela, ako v lete tak aj v zime. Ľad sa dá však aj využiť aj pri uplatňovaní takzvaných zimných športov ako je napríklad hokej alebo krasokorčuľovanie. V tomto prípade môže byť pôvod ľadu prírodný alebo umelo vytvorený. Ďalším uplatnením ľadu v službách ľuda je uchovávať potraviny zmrazené (poznámka: nemusí ísť vždy iba o potraviny).

Ľad je dobrá vec!

Matik Latik


Okrem toho je funkciou ľadu robiť potraviny ťažšími. V kúpenej mrazenej rybe môže byť napr. ľadu aj tridsať a viac percent, takže aj keď sa pokúsime ju smažiť, výsledkom bude skôr dusená ryba. Toto robia výrobcovia len a len preto, aby ryba nemohla na panvici zhorieť ani v prípade, že zabudneme na olej.

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.