Ak hľadáte informácie o ostrove, pozrite Írsko (ostrov). Pre informácie o Islande pozrite Island. Ak ste tu omylom a hľadáte informácie o podobných zapadnutých kolóniách, pozrite USA.
Slobodné Írsko
Wolność Irlandia
Írske ostrovy.jpg
Írska ríša.png
Základné údaje
Štátné zriadenie zriadené
Úradné jazyky poľský, slovenčina, litovština, angličtina je tolerovaná
Hlavné mesto dáky Bubelín, alebo Belfas
Najväčšie mesto Bubelín
Členenie málo členitý, t.j. veľa nížin
okrem toho nejaké stery:
Connacht, Leinster, Munster, Ulster
Najvyšší bod Kratochvíl (jeden kilometer)
Demografia
Rozloha cca. 70 273 km² (počas 20. storočia východné kusy odpadávali)
Počet obyvateľov takmer 4,9 milióna
Hustota osídlenia 65 na kope
Susedia more, more, oceán, more
Ostatné
Prezident Kenny
Premiér Kenny
Národný hrdina Oliver Cromwell
internet tld .ir

Krajina, ktorá sa nachádza zhruba príliš ďaleko od rovníka na to, aby mala blbú klímu, a dosť blízko k Arktíde, aby sa mohla ospravedlniť za neustále reptanie na blbú klímu, to je Írska republika, tiež známa akoSlobodné Írsko je oficiálny názov Škótska, polostrovu, ktorý sa nachádza nepriamo na východ Walesu.

Írsko sa často nazýva Zelený ostrov, pretože vďaka vlhku tam všetko plesnivie.

Írsko by ste si mohli zmýliť s Izraelom, Severným Írskom, Severným Španielskom, Narniou alebo s nesprávne vyhláskovanou Republikou Uv Thigh Wan. Často sa zamieňa aj s Južným Španielskom, Južným Írskom a (občas) aj s Čínou, bez toho, aby sa za to Iráci cítili zahanbene či nebodaj trápne.

GeografiaUpraviť

 
Michael Jackson má, podobne ako Ježiško, rád všetky deti. Teda aj írske.

ObyvateľstvoUpraviť

Obyvateľa Írska v zmysle slovenských pravidiel pravopisu nazývame Íran alebo Irák (názvy Ír, Írčan a Írec Jazykovedný ústav Gustáva Husáka neodporúča). Írania (Iráci) hovoria rôznymi jazykmi, najčastejšie po anglicky, poľsky alebo slovensky. Po írsky nevie v Írsku nikto. Obyvateľstvo chľasce ako Dáni (Slováci?), na rozdiel od nich však po opici vidí škriatkov a elfov.

MestáUpraviť

Hlavným mestom je Dublin alebo Baile Átha Cliath.

Slávni rodáciUpraviť

Pozri tiežUpraviť

Necyklopedické štáty

 

 Absurdistan  Antarktída  Byzantská ríša  CCCP  ČeskoslovenskoFranská ríša  Hollywood  Internet  Kráľovstvo Šumavy  Mikzicko  Morava  Osmani  Rakúsko Uhorsko  Rímska ríša  Tisícročná ríša  Veľké Uhorsko  Veľká Morava


Tieto sú vraj naozaj:
  Afganistan  Anglicko  Bosna a Hercegovina  Bulharsko  Česko  Čierna Hora  Čína  Dubaj  Egypt  Európska únia  Fínsko  Francúzsko  Grécko  Holandsko  Hong Kong  Chorvátsko  Izrael  India  Írsko  Japonsko  Kanada  Kosovo  Kuba  Líbya  Maďarsko  Mongolsko  Nemecko  Nórsko  Poľsko  Rakúsko  Rumunsko  Rusko  Slovensko  Slovinsko  Švajčiarsko  Srbsko  Taliansko  Turecko  Ukrajina  USA  Veľká Británia

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.