ÁZIA
日本語
Ázia.png
Mapa Ázie
Základné údaje
Plocha 44 579 000 km2
Počet obyvateľov 4,164,252,000
Hustota obyvateľstva 87/km2
Demonym Ázijčan; Žltokožec; Šikmooký
Krajiny 49 (+ 5 sporných a 3 vymyslené)
Štátne zriadenie Rôzne
Úradné jazyky čínština, hindština, arabčina, ruština a iné
Najväčšie mestá Tokio; Šanghaj; Bombaj; Peking; Hong Kong
Najvyšší bod Mount Everest / Čomolungma / Sagarmatha - 8848 m.n.m.

Ázia je najväčší suchozemský kontinent na planéte Zem a zároveň spolu s Európou najväčší svetadiel. Taktiež je najľudnatejší, je tak preplnený ľudami, že ich tu žije 60 percent a z ich celkovej zemskej populácie.

Východoázijské japonské vatry - domáci si každoročne pripomínajú, ako upálili európskych dobyvateľov, čo im zvyšuje potrebné sebavedomie.

HistóriaUpraviť

Ázia je krajina, ktorá vznikla potom ako ju v 60. rokoch 13. storočia vynašiel taliansky cestovateľ slovenského pôvodu menom Marian Pólo. Chodieval tým smerom keď sa člnkoval na gondole z Benátok a dosť často aj pešo či na ťavách tzv. Hodvábnou cestou. Po čase túto krajinu delil na menšie územia. Spolupracoval s ním jeho kumpán menom Kublaj Chán. Spolu celé územie vtedy podelili na časti, ktoré poznáme ako Mongolsko, Perziu, Mezopotámiu, Čínu, Indiu, či východoindické súostrovia, ale aj územia, ktoré dnes nazývame Rusko, Sibír, Japonsko a podobne. Zo západnej strany sa o usporiadanie Ázie po niekoľkých rokoch významne pričinil známy cestovateľ menom Krištof Kolumbus.

Geografické vymedzenieUpraviť

Krištof Kolumbus sa podieľal na riešení dotykov a spojov územia tohto východného kontinentu. Napríklad na takom západe sa Ázia dotýka Európy. Robí to s podporou pohoria Ural, rieky Emba a panvy so sexi názvom Kumsko-Manyčská zníženina. Európa má s Áziou aj úzke kontakty cez úžiny Bospor a Dardanely. Tieto úžiny spájajú Áziu a jej Červené so Stredozemným morom. Ani Afriku Ázia nemá mimo svoj dosah. Na juhozápade je s ňou prepojená cez Sinajský polostrov. Ázia je okrem toho ako úbohá sirota, ktorá je sama outsiderom medzi štyrmi oceánmi. Na juhovýchode má ešte blízko k Austrálii a na severovýchode k americkému poloostrovu ruského pôvodu menom Aljaška.

Ázijčania chcú mať všetko, takže im patrí aj najvyššie položené smetisko menom Himaláje. V Ázii je Čínsky múr. Pri Ázii je v mori Mariánska priekopa.

EtymológiaUpraviť

Pôvod názvu tohto kontinentu pochádza zo starej gréčtiny, hoci samotní Gréci pochádzali z Európy. Nikto ho však nevie vysvetliť, a jediná možná téza hovorí, že keď sa Ázijčanov pýtali, kto by vedel dať ich svetadielu názov, prihlásil sa jeden, ktorý vykríkol "Asi ja". Miestni mudrci to pochopili ako názov a pomenovali svetadiel Asija, z čoho vznikla Ázia. Vlastne to bol slovenský turista, takže názov Ázii dal Slovák.

JazykUpraviť

Ázijský jazyk vychádza z dosť rozšíreného ázijského písma, ktoré je známe tým, že je kreslené. Aj jazyk znie tak, ako keď niekto číta tie ich písané obrázky... ani Boh im nerozumie.

PolitikaUpraviť

Kontinent bol niekedy dávno v staroveku a v stredoveku plný orientálnych ríš, ktoré navzájom o sebe veľmi nevedeli a každá si myslela, že sú naj a dávala si alibistické trápne názvy ako Ríša stredu či Ríša vychádzajúceho Slnka. Potom Ázijčania trpeli približne od roku 1500 do roku 1960 vďaka snahe európskych kolonizátorov a conquistadorov o dobytie ich tradičných ríš. Tí si pomáhali vyjednávacími prostriedkami ako alkohol či ópium. Tomuto trendu sa viac-menej úspešne bránili iba Čína, Thajsko a Japonsko, hoci aj ony boli pod sférou vplyvu rôznych krajín.

Vďaka Ázii je stále minimálne pätina sveta aj oficiálne pod nadvládou komunistov. Ak Európska únia, či USA budú udržiavať svoje doterajšie smerovanie prosperity je viac než isté, že týchto komunistov budú ničiť a tá pätina sa bude postupne redukovať na štvrtinu, potom na tretinu...

ŠtátyUpraviť

Geopolitickí bádatelia Necyklopédie doteraz objavili iba deväď (číslo) štátov. Ostatné pravdepodobne nejestvujú, inak by o nich už boli napísané články. Ak si myslíte opak, bude dobre, ak tieto tajné informácie posuniete na verejnosť a napíšete o nich články vy. No dnes je štátov týchto desať:

  1. Čína
  2. Hong Kong
  3. Izrael
  4. Japonsko
  5. Mongolsko
  6. Rusko
  7. Spojené arabské emiráty
  8. Turecko
  9. Južná Kórea
  10. Severná Kórea

Dokopy teda (zatiaľ) desať. Je predpoklad, že posledné dve bude rozdeľovať taký veľký bombový kráter.

GalériaUpraviť

Zem
  Svetadiely: AfrikaAustráliaÁziaEurópaAmerikaAntarktída

KontinentyAfrikaAntarktídaAustráliaEuráziaJužná AmerikaSeverná Amerika
Iné čudáAlteraAtlantídaArea 51GalaxiaMyrtanaOceániaSvet

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.